logo

Ukraynacı Kırım Tatarlarından Türk İşadamlarına Yasak İsteği

 

çubarov

Ukraynacı Kırım Tatarlarından Türk İşadamlarına Yasak İsteği

Ukrayna yanlısı Dünya Kırım Tatar Kongresi ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Türk işadamlarının Ukrayna’ya girişinin yasaklanması için çağrıda bulundu.

Çubarov sosyal medyada yaptığı açıklamada geçtiğimiz günlerde İstanbul’da düzenlenen Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını destekleyen “Kırım Kalkınma Vakfı”, “Rusya Federasyonu Güney Federal Bölgesi Doğal Kaynakların Geliştirilmesi,  İhracat, İthalat ve Yatırım Merkezi,” “Görev Holding” ve “Uluslararası Kırım Dostları Derneği” tarafından düzenlenen “Uluslararası Kırım Ekonomik Forumu”’na katılan iş adamlarına yönelik yaptırım istedi.

Çubarov, 01 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da sözde “Kırım-Türk” sahte ekonomik forumu düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı ve Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği sayesinde Türk işadamları, arkasında Rus istihbarat güçlerin bulunduğu bu provokasyon hakkında önceden bilgilendirildiler. Bu Rus provokasyonunda bilerek iştirak eden bazı katılımcıların bilgilerini (kartvizitler ve bazı fotoğraflar dahil) aşağıda açıklıyoruz. Bu şahıslar için yetkili kurumlar tarafından Ukrayna’ya giriş yasağı getirilmesi için elimizden gelenini yapacağız.” yazdı.

Bilindiği üzere Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti, Rus özel kuvvetlerinin işgaliyle önce Ukrayna’dan bağımsızlığını ve Rusya bağlanma kararı almıştı. 2014′te yaşanan bir bağımsızlık ve Rusya’ya bağlanma kararı dünya tarafından tanınmakta olup, Ukrayna ve Türkiye dahil olmak üzere bir çok ülke Kırım’ı Ukrayna toprağı saymakta.

 
 

Etiketler: » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica