logo

Davutoğlu ve Ekibine İhraç Yolu

akp istifa (Copy)

Davutoğlu ve Ekibine İhraç Yolu

Erdoğan ile ters düşen ve AKP’yi sert dille eleştiren AKP eski genel Başkanı, AKP’den milletvekilliği Dışişleri bakanlığı ve Başbakanlık yapan Ahmet Davutoğlu ve yanında yer alan AKPlilere yönelik ihraç süreci başlıyor.

AKP MYK’nin, yeni parti kurma hazırlıkları süren eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile onun yanında yer alan eski genel başkan yardımcıları Selçuk Özdağ ve Ayhan Sefer Üstün ile Abdullah Başçı’yı son dönemde yaptığı açıklamalarda parti tüzüğünün 117. maddesinin 7. bendinde yer alan “Parti yöneticileri, üyeleri veya parti tüzelkişiliği hakkında basın yayın araçları ile kamuoyu önünde gerçekdışı haber yaymak, iftira, hakaret, karalama veya küçük düşürücü beyanlarda bulunmak” suçlamalarıyla kesin ihraç istemiyle disipline sevk etmesinin ardından gözler bu isimlerin ne yapacağına çevrildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MYK toplantısında bu isimleri sert biçimde eleştirirken; parti yöneticileri de “Eleştiri yapılabilir, ama son dönemdeki açıklamalarıyla partiyi hedef almaya, kurumsal kimliğini sorgulamaya başlamışlardı. Hiç bir parti buna izin vermez” görüşünü dile getirdi. Parti kulislerinde Erdoğan’ın, Davutoğlu ve ekibinin de Ali Babacan gibi partiden istifa etmesini beklediği, ancak bunun olmayacağını görmesi üzerine ihracı gündeme getirdiği belirtiliyor.
AKP yöneticileri, MYK’nin kararının Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edilmesinin ardından bu isimlere savunmalarını vermeleri için tebligat gönderileceğini belirtti. AKP yöneticileri, ihraç sürecinin en geç 1 ay içinde tamamlanacağını dile getiriyor.

Cumhuriyet

 
 

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica