logo

Savcılar Göreve “AKPli İBB Başkanvekili Suç İşliyor”

Mehmet Tevfik Göksu (600 x 337)

Savcılar Göreve “AKPli İBB Başkanvekili Suç İşliyor”

AKPli Esenler Belediyesi Başkanı ve İBB AKP Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu yaptığı açıklamayla hem yalan bilgi paylaşarak iftira suçu hemde TCK dil din ırk ayrımcılık suçu işlemektedir.

Göksu yaptığı açıklamada, Yunan medyasının “İstanbul’u Yunan kazandı” yazdığını öne sürdü, “CHP adayı nereli?” diye sordu ve ekledi: “Hesap büyük.”

Göksu, kalabalığa İmamoğlu’nun nereli olduğunu sordu ve ‘Trabzon’ yanıtını alması üzerine ‘Hesap başka’ dedi 

Katıldığı bir iftar programında konuşma yapan Göksu “Efendim ne dedi Yunan medyası takip ettiniz değil mi? ‘İstanbul’u Yunan kazandı’ diyor. Bir dakika ya… Bu arkadaş nereli, CHP adayı nereli?” ifadelerini kullandı.

Göksu halktan gelen ‘Trabzon’ cevabı üzerine “Olay büyük kardeşim, hesap büyük. Bu hesabı Esenler döndürecek” dedi.

Öncelikli olarak Göksu’nun iddia ettiği habere kaynak gösterdiği bir basın kuruluşu olmadığı gibi işlediği suçlar dolayısyla yargılanması gerekmektedir.

Nefret ve Ayrımcılık Suçu Türk Ceza Kanunu’ nun 122. maddesinde hüküm altına alınan nefret ve ayrımcılık suçu hürriyete karşı suçlar başlığı altında incelenmiştir. Hukuki bir anlamda ifade etmek gerekirse ayrımcılık, insanlara karşı ön yargı ve düşmanlık duyguları ile farklı davranmak olarak nitelendirilebilir. Yine bu suç minvalinde ayrımcılık yasağına ilişkin uluslararası anlaşmalarla koruma altına alınmış ve Anayasa’ nın 90. maddesi hüküm uyarınca da iç hukukta doğrudan uygulanabilir hale gelmiştir.

Ayrımcılık yasağı gerek ulusal gerek uluslararası bir çok mevzuatta ele alınmıştır. Sıralamak gerekirse uluslararası alanda İnsan Hakları evrensel Bildirgesi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde; ulusal mevzuatlarda da başta Anayasa olmak üzere Türk Ceza Kanunu, Türk Medeni Kanun ve İş Kanunu’ nda düzenlenmiştir.

Türk Ceza Kanunu’ nda yer alan nefret ve ayrımcılık suçu yalnızca kasten işlenebilen bir suçtur. Madde metninde “Dil, ırk, milliyet, renk, cinsiyet, engellilik, siyasi düşünce, felsefi inanç, din veya mezhep farklılığından kaynaklanan nefret nedeniyle..” şeklinde bir ayrım yaparak özel kastla işlenebileceğini belirtmiştir.

Nefret ve ayrımcılık suçu şikayete tabi suçlar arasında sayılmamıştır. Re’sen kovuşturulması gereken suçlar arasındadır.

Nefret ve Ayrımcılık Suçunun Cezası

Bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasını kapsamaktadır.

 

Etiketler: » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica