logo

Erdoğan’dan ABD’ye tepki “Burası Kasaba Devleti Değil”

erdoğan (Copy)

Erdoğan’dan ABD’ye tepki “Burası Kasaba Devleti Değil”

Tacikistan ziyaretinin dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-400 anlaşmasından dönüş olmayacağını “Şimdi burada tükürdüğümüzü yalarsak devlet terbiyemize uymaz, benim de devlet adamlığıma uymaz. Böyle bir şeyi yapamayız” sözleriyle dile getirdi. Erdoğan, F-35 konusunda Türkiye’nin üzerine düşeni yaptığını, buna karşılık ABD’nin yanlış adımlar attığını belirterek “Bir yere kadar sabredeceğiz” dedi.

Haber Türk’ün haberine göre gazetecilerin ABD’den S-400 konusunda gelen mektuba Türkiye ne zaman yanıt verecek? Nasıl bir mesaj verilecek? Yaptırım meselesi nasıl aşılacak? Trump ile görüşmeniz mi belirleyici olacak? F-35’den Türkiye’nin vazgeçmesi mümkün mü? Sorusuna Erdoğan “Milli Savunma Bakanlığımız o mektuba karşı bir mektup konusunda çalışmasını sürdürüyor. Çok kısa zamanda, belki de bu hafta içerisinde cevabi mektup gönderilecektir. Çerçevesi içeriği belirlenmiş vaziyette.

Diğer konuya gelince, bu konuda kararımız nettir. S-400’den taviz vermeyeceğiz. Her zaman söylüyorum; burası kasaba devleti değil, burası Türkiye Cumhuriyeti. İmzayı atmışız, her şeyi bitirmişiz. Karşı taraftan Rusya, bize vereceği kredide her türlü kolaylığı göstermiş ve gerçekten uluslararası piyasada olmayan faiz yüzdeleriyle bize bir kredi vermiş. Şimdi burada tükürdüğümüzü yalarsak devlet terbiyemize uymaz, benim de devlet adamlığıma uymaz. Böyle bir şeyi yapamayız.” cevabını verdi
Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica