logo

Kırım’ın ismi değişiyor mu?

Kırım (Copy)

Kırım’ın ismi değişiyor mu?

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kırım Daimi Temsilcisi ve Kırım Başbakan Yardımcısı Georgiy Muradov, Kırım Cumhuriyeti’ne Kırım’ın eski adı Tavrida’nın eklenmesi destekledi.

Rossiyskaya Gazeta’ya konuşan Muradov, “Rusya’nın birçok bölgesinde, Rusya Federasyonu adıyla yeni devlet oluştuktan sonra bu uygulanıyor. Hatırlatırım Yakutya-Saha, Kuzey Osetya-Alanya ve Federasyon’un diğer birçok bölgesi, geleneksel adının yanı sıra tarihi adını da kullanıyor” dedi.

Kırım Toplum Odası’ndan Tepki

Kırım Toplum Odası Başkanı Grigoriy İoffe, bölgenin adının değişmesine karşı çıkarak, bunun ‘boş işler’ olduğunu söyledi.

Sputnik’e konuşan İoffe, “Tarihi adı geri getirmektense tarihi belleği, gelenekleri, kültürel değerleri geri getirmek lazım. İsim değiştirme oyunları ancak toplumu böler ve gereksiz tartışmalara yol açar” diyerek ‘uygun argümanın’ sunulması durumunda, gerekirse Toplum Odası’nın bu girişimi inceleyebileceğini de sözlerine ekledi.

Kırım Yunanları Bölgesel Ulusal ve Kültürel Özerklik Başkanı İvan Şonus, Kırım Cumhuriyeti’ne eski adı Tavrida’nın eklenmesini teklif ettiklerini açıklamıştı.

sputnik
Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica