logo

Oy için Kürt açılımı yapan Yıldırım’a Tozoğlu’ndan Hukuk Dersi

 

tozoğlu

Oy için Kürt açılımı yapan Yıldırım’a Tozoğlu’ndan Hukuk Dersi

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, “Biliyorsunuz şu anda avukatlar Kürtçe savunma yapabiliyor.” açıklamasına İYİ Parti Konya İl başkanı avukat Gökhan Tozoğlu’ndan tepki geldi.

Tuzla’da Doğu ve Güneydoğu Anadolu Kalkınma Vakfı temsilcileriyle bir araya gelen Yıldırım, programın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldırım, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı  Ekrem ‘İmamoğlu Kürtçe ile ilgili bir adım atacağını söylüyor Büyükşehir Belediyesi’nde, Kürtçe eğitim yeri açacağını, kurslar açacağını söylüyor. Siz bu konu da neler diyeceksiniz?’ sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Ana dille ihtiyacı olan her şey, ister Kürtçe, ister Gürcüce ister Çerkezce anadilini yaşatmak isteyen bütün etnik gruplara her türlü desteği vereceğiz. Biliyorsunuz şu anda avukatlar Kürtçe savunma yapabiliyor. Belediye hizmetlerinden, diyelim ki Kürtçe konuşuyor mahrum mu kalacak? Onlara destek olacak elemanlar, öğretmenler yetiştireceğiz. Anadilin yaşatılması için ne gerekiyorsa yapacağız.”

YILDIRIM’A İYİ PARTİ KONYA İL BAŞKANI AV. TOZOĞLU’DAN TEPKİ

Binali Yıldırım’ın mahkemelerde Kürtçe savunma iddiasına avukat olan İYİ Parti Konya İl başkanı Av. Gökhan Tozoğlu’ndan tepki geldi.

Tozoğlu açıklamasında “Sayın Binali Yıldırım anlaşılıyor ki Çözüm sürecine bir özlem duyuyor olacak ki o dönemde KCK davalarında birkısım müdafilerin bir başkaldırı düşüncesiyle giriştikleri çalışmaları rutin bir uygulama olarak anlatıyor. Kanunlarımızda savunma dilinin Türkçe olduğu ve hangi durumlarda tercüman bulundurulacağı CMK’nın 202. maddesinde belirtilmiştir. Bu, sanıklar için istisnai bir durumdur. Ancak ülkemizde Kürt kökenli vatandaşlarımızı istismar etmek isteyenler zaman zaman bu konuları gündeme getirmektedir. Ancak 23 Haziran seçimlerinde iktidar partisinin ve adayı Sn. Binali Yıldırım’ın vatandaşın aklını hiçe sayan yaklaşımını aklı selim tüm vatandaşların reddedeceğine olan inancımız tamdır. ” dedi
 

 

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica