logo

İSTİHBARAT AKP’YE HİZMET EDİYOR

akp istifa (Copy)

İSTİHBARAT AKP’YE HİZMET EDİYOR

CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan önemli iddia: devletin istihbaratının bir bölümü iktidara hizmet ediyor,

Seçim çalışmalarını İstanbul’da sürdüren Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, T24‘e konuk olarak canlı yayında Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtladı.

- Fenerbahçe’de bir taziyeye gittiğiniz görüntünüz çekildi, iktidara yakın medyada gördük. Daha sonra bu görüntü servis edildi. Bir süredir unutmuştuk bunları aslında, tekrardan bir kaset siyaset başlatma isteği var. Nasıl görüyorsunuz bunu?

Demokrasi açısından vâhim bir şey. İki açıdan bakmak gerekiyor. Birincisi; otel yöneticileri, siyasi iktidara hizmet eder bir konuda. O güvenlik görüntüleri. Orada korunması lazım. İkincisi devletin istihbaratının bir bölümünün siyasal iktidara çalışmış olması. İki yanlış bir doğru etmiyor maalesef. Neresinden bakılırsa bakılsın, demokrasi açısından kan kaybettiğimiz bir süreç. İktidarın bundan bir şey çıkarması değil, aslında bundan utanması gerekiyor. Utanacak yüz var mı? Onu da ayrı bir yere koymamız lazım. Baktığım tablo şu; bir görüşme, bir tartışma var, evet. Medyanın önünde oldu. İnsanlar karşılıklı aldılar, baktılar, değerlendirdiler.

İsmail Bey de önceden açıklama yaptı, iki tarafla da görüşeceğini söyledi. Bir tarafla telefonla görüştüğünde biz hiçbir şey demedik. Toplantıyı, oturumu yönetecek arkadaşın kendi inisiyatifi. Tek taraflı olsa etik değil derdim ama iki tarafla da görüştü. Burada ahlaki olan bu tartışmanın kamuoyu önünde olmasıdır. Ahlaki olmayan ise telefonla ve yüz yüze yapılan görüşmelerin sanki gizli bir görüşme gibi, otelden alınan kamera kayıtlarıyla kamuya sunulması. Devletin istihbaratının bir bölümünün siyasal iktidara hizmet etmesi. Buna baskı rejimlerinde rastlanır.

Erdoğan, bir ara benim için “Nefes alışını bile dinliyoruz” demişti. Bugün bile dinleniyorum, biliyorum. Gizli bir şey konuştuğumuz yok ki. Bir şey konuşuyorsak bu ülkenin çıkarları için konuşuyoruz.

Röportajın devamı için TIKLAYINIZ 
 

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica