logo

2015 Türk Dünyası Başkenti Türkmenistan’a

turksoyTürk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları Daimi Konseyi 32. Dönem Toplantısı, 21 Kasım 2014 tarihinde,  2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kazan’da yapıldı.

Toplantı kapsamında Tataristan’ın başkenti Kazan’da bir araya gelen TÜRKSOY üyesi ülkeler kültür bakanları ve uluslararası kuruluş temsilcileri, Türk dünyası kültür ve sanat hayatına yön verecek önemli kararlara imza attı.

Tataristan Kültür Bakanı Ayrat Sibagatullin’in koordinasyonunda gerçekleştirilen Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları Daimi Konseyi 32. Dönem Toplantısı Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı 1. Yardımcısı Vagif ALİYEV, Kazakistan Cumhuriyeti Kültür ve Spor Bakanı Arıstanbek MUHAMEDİULI, Kırgız Cumhuriyeti Kültür Bilgi ve Turizm Bakanı Altınbek MAKSUTOV, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman ARICI, Türkmenistan Kültür Bakanı          Annageldi GARAJAYEV, Başkurdistan Cumhuriyeti (RF) Kültür Bakanı Amina ŞAFİKOVATataristan Cumhuriyeti (RF) Kültür Bakanı Ayrat SIBAGATULLİN Hakas Cumhuriyeti (RF) Kültür Bakanı        Svetlana OKOLNİKOVA Gagavuz Yeri (Moldova) Kültür ve Turizm Baş İdaresi Başkanı Vasili İVANÇUK’un katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantının açılışı, Tataristan Cumhuriyeti (RF) Başbakanı Başbakanı İldar Halikov tarafından yapıldı .Türk dünyasındaki kültür ve sanat hayatına yön veren kültür bakanlarını, 2014 Türk dünyası Kültür Başkenti Kazan’da  ağırlamaktan dolayı son derece memnun olduğunu, TÜRKSOY çalışmalarının ortak kültürel mirasımızı koruyarak zenginleştirdiğini belirten Başbakan Halikov açılış konuşması sırasında Rusya Federasyonu Kültür Bakanı   Vladimir Medinsky ’nin 31. TÜRKSOY Daimi Konsey Toplantısı için gönderdiği tebrik mesajına da yer verdi.

Toplantı, TÜRKSOY üyesi ülkeler kültür bakanlarının selamlama konuşmalarının ardından,  TÜRKSOY’un 2014 yılı içerisinde gerçekleştirdiği faaliyetlerine ilişkin Genel Sekreter Düsen Kaseinov’un gerçekleştirdiği sunumla devam etti. Toplantı kapsamında Tatarsitan Kültür Bakanı ve TÜRKSOY Dönem Koordinatörü Ayrat Sibagatullin, 2014 Kazan Türk Dünyası Kültür Başkenti değerlendirmelerini paylaşarak,  emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

TÜRKSOY 32. Dönem Daimi Konsey Toplantısı öncesinde Tataristan (RF) Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov konuk bakanlar ve beraberindeki heyetleri makamında kabul etti.

2015 Haldun Taner  ve Semen KADIŞEV Yılı

TÜRKSOY tarafından her yıl ilan edilen anma yılları kapsamında, 2015 yılı TÜRKSOY çalışmalarının Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önerisiyle, doğumunun 100 yılı olması münasebetiyle ünlü Türk öykü ve tiyatro yazarı Haldun TANER’e; Hakas Cumhuriyeti Kültür Bakanlığının önerisiyle de doğumunun 130. Yılında ünlü Hakas destancısı Semen KADIŞEV’e ithaf edilmesi kararlaştırıldı.

2015 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti: Merv

TÜRKSOY’un girişimleri sonucunda hayata geçirilen “Türk Dünyası Kültür Başkenti” uygulaması, şehirlerin kültür ve sanat hayatını zenginleştirmeye devam ediyor.

2012 yılında ilk olarak Kazakistan’ın başkenti Astana’nın sahip olduğu Türk Dünyası Kültür Başkenti ünvanı, 2013 yılında Eskişehir’e ve son olarak 2014 yılında Tataristan’ın başkenti Kazan’a geçti.  2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kazan, ilan edilen yıl kapsamında pek çok özel etkinliğe başarıyla ev sahipliği yaptı.

2014 yılında Bodrum’da gerçekleştirilen Türk Konseyi 5. Zirve Toplantısı sırasında, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdimuhamedov’un önerisiyle tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Türkmenistan’ın Merv şehri, 2015 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti adaylığını gerçekleştirmişti.

TÜRKSOY Daimi Konseyi sırasında,  Türkmenistan Kültür Bakanı Annageldi GARAJAÝEW’in  yaptığı sunum sonrasında gerçekleştirilen oylamada, Türkmenistan’ın tarihi Merv şehri, oy birliğiyle 2015 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edildi.

2014 Kazan Türk Dünyası Kültür Başkenti’ne Muhteşem Kapanış

2014 Kazan Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında yıl boyu pek çok kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapan Kazan şehri, bu anlamlı ünvanı yeni sahibi olan Türkmenistan’a devretti. “Tatneft Arena”’da gerçekleştirilen etkinlikte, binlerce seyirci Türk Dünyası Kültür Başkenti Gala Konseri ve II Uluslararası Türkvizyon Şarkı Yarışması’nın coşkusuna ortak oldu.

ULUSLARARASI TÜRK KÜLTÜRÜ TEŞKİLATI (TÜRKSOY) GENEL SEKRETERLİĞİ

TÜRKSOY, dili, tarihi ve kültürü ortak olan halklar arasındaki kardeşliği güçlendirmek amacıyla kurulmuş olan uluslararası bir teşkilattır. TÜRKSOY’un kuruluşu ve faaliyet anlaşması, 12 Temmuz 1993 tarihinde, Almatı’da Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan kültür bakanları tarafından imzalanmıştır. Daha sonra Rusya Federasyonu’nun özerk Cumhuriyetleri olan Altay, Başkurdistan, Hakas, Saha, Tataristan, Tıva ile Moldova’ya bağlı Gagavuz Yeri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti TÜRKSOY’a gözlemci ülke statüsüyle katılmışlardır. UNESCO ile aynı ilkeleri benimseyen TÜRKSOY, ortak Türk kültürünün araştırılması, tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

TÜRKSOY DAİMİ KONSEYİ 32. DÖNEM TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRİSİ

Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları 32. Dönem Daimi Konsey Toplantısı, 21 Kasım 2014 tarihinde Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti ve 2014 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kazan’da gerçekleştirilmiştir.

Daimi Konsey, TÜRKSOY’un faaliyetlerine büyük destek veren, özellikle Kazan şehrinin 2014 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesini önererek, yıl boyunca bu kapsamda önemli ve ses getiren etkinliklerin gerçekleşmesine imkân sağlayan,  32. dönem toplantısına himayelerini esirgemeyen, Daimi Konsey üyelerini makamında kabul eden, R.F. Tataristan Cumhurbaşkanı Sayın Rustam MİNNİHANOV’a en derin şükranlarını bildirmiş, aşağıdaki kararları almıştır.

1.      Daimi Konsey, TÜRKSOY Genel Sekreterliği’nin 32. Dönem Çalışma Raporu ile Mali Raporu görüşülerek oy birliği ile onaylamıştır.

2.      Daimi Konsey, 2014 Kazan-Türk Dünyası Kültür Başkenti kapsamında yıl boyunca yapılan etkinlikler hakkında R.F. Tataristan Cumhuriyeti Ayrat SİBAGATULLİN tarafından sunulan sonuç raporunu değerlendirerek, gerçekleştirilen başarılı etkinlikler vesilesiyle R.F. Tataristan Cumhuriyeti ilgili makamları ile katkıda bulunanlara şükranlarını bildirmiştir.

3.  Daimi Konsey, Türkmenistan Kültür Bakanı Annageldi GARAJAÝEW tarafından verilen bilgiler doğrultusunda Türkmenistan’ın tarihi Merv şehrinin, 2015 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesini kararlaştırmış, bu kapsamda 2015 yılında Türkmenistan’da yapılacak etkinlik programını kabul etmiştir.

4.      Daimi Konsey, TÜRKSOY Genel Sekreterliği görevini sürdüren Düsen KASEİNOV’u 2014-2017 dönemi için oybirliği ile yeniden bu göreve seçmiştir.

5.      Daimi Konsey, 2015 yılının ünlü Türk öykü ve tiyatro yazarı Haldun TANER’in doğumunun 100. yılı olması nedeniyle 2015 Haldun Taner Yılı olarak ilan edilmesini kararlaştırmıştır.

6.      Daimi Konsey, 2015 yılının ünlü Hakas destancısı Semen KADIŞEV’in doğumunun 130. yılı olması nedeniyle 2015 Semen Kadışev Yılı olarak ilan edilmesini kararlaştırmıştır.

7.      Daimi Konsey, TÜRKSOY’un müzecilik alanında yürüttüğü çalışmalardan duyulan memnuniyeti dile getirerek, TÜRKSOY Müzeler Birliği’ne kurumsal bir yapı kazandırılmasını kararlaştırmıştır.

8.      Daimi Konsey, UNESCO’nun kuruluşunun 70. yılı münasebetiyle, UNESCO Genel Merkezinde (Paris) TÜRKSOY’un koordinatörlüğünde Nevruz Şöleni düzenlenmesi ve üye ülkelerin söz konusu faaliyete sanatçı desteği sağlamak suretiyle ile etkin katılım göstermelerini kararlaştırmıştır.

http://www.turksoy.org.tr/tr/haberler/2014/11/22/32_donem_turksoy_daimi_konseyi.html

9.      Daimi Konsey, üye ülkelerden gelen öneriler ve Daimi Konsey üyelerinin teklifleri doğrultusunda oluşturulan TÜRKSOY 2015 Yılı Faaliyet Programını onaylamıştır.

10.   Daimi Konsey, 33. Dönem Koordinatörlüğünün Türkmenistan Kültür Bakanlığı tarafından üstlenilmesini ve toplantının, 2015 Merv – Türk Dünyası Kültür Başkenti kapanış etkinlikleri sırasında Merv şehrinde yapılmasını kararlaştırmıştır.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica