logo

Sağlık skandalında son perde 15 yaş altı 34 hamile çocuk

 

hamile

Sağlık skandalında son perde 15 yaş altı 34 hamile çocuk

15 yaş altı 34 hamile çocuğu yetkililere bildirmeyen doktorlar hakkında hapis talebi

İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2018 yılında çoğunluğu Suriyeli uyruklu 15 yaş altı 34 çocuğun hamile olduğu ve Türkiye kanunları gereğince adli makamlara bildirilmeyan doktorlar hakkında yürütüldüğü soruşturmada doktorlar için hapis cezası istendi.

10 doktora birden fazla vakayı bildirmedikleri gerekçesiyle “Zincirleme olarak kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” suçundan 6 aydan 3 yıl 6′şar aya kadar hapis istendi. 8 doktorun da birer vakayı bildirmediklerinden “Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” suçundan 6 aydan 2′şer yıla kadar hapisleri talep edildi.

Yapılan inceleme sonucunda 19 Haziran 2018 tarihinde hazırlanan Denetim Kurulu Raporu’nda toplam 392 hastanın gebelik tanısının olduğu, bunlardan bir kısmının gebeliğinin kesinleştirilemediği için gebelik teşhisi konulan hasta sayısının 348 olduğu belirtildi. Raporda, bunlardan birinin 13 yaşında ve Suriye uyruklu, 14′ünün 14 yaşında ve birinin Türk vatandaşı, 36′sının 15 yaşından küçük ve 3′ünün Türk vatandaşı olduğu, 95 kişinin 16 yaşında ve 8′inin Türk vatandaşı olduğu, 203 kişinin 17 yaşında ve 49′unun Türk vatandaşı olduğunun ve bildirim formu düzenlenmediğinin tespit edildiği kaydedildi.

İddianamede Türk Ceza Kanunu’na (TCK) göre 15 yaşından küçüklerlele rızası olsun olmasın birlikte olunması halinde resen “çocuğun cinsel istismarı” suçundan soruşturma yapılacağı hatırlatıldı. İddianamede 15 yaşından büyük kişiler arasında cinsel ilişki yaşanırsa bu durumda cinsel istismar suçunu oluşturmayacağı, TCK’nın 104′üncü maddede düzenlenen “reşit olmayanla cinsel ilişki” suçunu oluşturacağı bunun da şikayete bağlı bir suç olduğu ve hastaneye başvuran kişilerden hiç birisinin cebir ve tehditle hamile kaldığına yönelik bir iddia ve delil olmadığı için yaş durumlarına göre suçların belirlenmesi ve ona göre de sorumluların yükümlülüğünün tespitinin gerektiği vurgulandı.

İddianamede, soruşturma kapsamında 5 Ekim 2018 tarihinde Bağcılar ve Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yazı yazılarak 15 yaş ve altı hamile olduğu tespit edilen kişilerin ve gerekli tespitlere rağmen bildirimi yapmayan doktorların listesinin istendiği, gelen cevap yazısında 15 yaş altı hamile başvurusunun 51 olduğu ancak bu kişilerden 17′sinin bildiriminin yapıldığı, 34′ünün bildiriminin yapılmadığı, bu 34 kişiden çoğunluğun ise poliklinik kayıt sisteminde bulunan ancak kadın doğum kliniğinde olmayan kişiler olduğu ifade edildi.

İddianamede hamile oldukları tespit edildiklerinde bildirimi yapılması gerektiği halde yapılmayan 34 kişininin hastanenin 5 Nisan 2019 tarihli yazısı ekinde kimliği yazılı mağdurlar oldukları, bu kişileri muayene eden ve tespitleri yapan 18 doktorun sorumluluğunun bulunduğu belirtildi.

Cumhuriyet

  

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica