logo

AKP taraftarı Sendika zam istedi

maaş (Copy)

AKP taraftarı Sendika zam istedi

AKP taraftarı , 3600 ek gösterge, asgari ücret ve enflasyon farkı konularında önemli açıklamalarda bulundu. Genel Başkan Ali Yalçın, enflasyona ezilen değil, enflasyonu ezen bir ücret istiyoruz dedi.

3600 ek gösterge beklentisinin yanı sıra siyasi iradenin sorumluluk alması gereken bir başka hususun ise enflasyon kaynaklı mağduriyet olduğunu söyleyen Yalçın, “2018 Ocak-Ekim dönemi enflasyonu yüzde 22,56, yıllık enflasyon ise yüzde 25,24. Yılsonu enflasyon tahmini ise yüzde 20,8 olarak güncellendi.

Bu rakamların özeti şudur: 2018′in ikinci 6 ayında kamu görevlileri 7. aydan itibaren enflasyon mağdurudur ve her açıklanan aylık enflasyon bu mağduriyetin boyutunu büyütmektedir. Biz bu yüzden dedik ki, enflasyon farkı için yılsonunu beklemeyin. Yetinmedik üstüne de “enflasyon farkı yetmez enflasyon tazminatı da ödeyin” önerisini dile getirdik. Evet, bu kadar yüksek bir enflasyonu kimse tahmin etmedi, beklemedi, öngörmedi.

Fakat sonuç bu. Öngörememenin faturasını kamu görevlileri ödememeli, kamu maliyesi tazmin etmelidir. Kamu maliyesinin tamir etmesi gereken bir başka husus, kamu görevlilerinin gelir vergisi yükünü azaltmak, vergiye esas matrahları artırmaktır. Enflasyon oranının altında yeniden değerleme oranı belirleme kurnazlığından vazgeçilmeli, kamu görevlilerinin maaşlarını düşüren düşük matrah uygulamasına ya son verilmeli ya da kamu görevlilerinin gelir vergisi matrahı yüzde 15′te sabitlenmelidir dedi.

 
 

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica