logo

Almanya’ya Uyarı

 ALMANYA BAYRAK

Türkiye’den Almanya’ya 1915 tepkisi! Dışişleri Bakanlığı, Ermeni diasporasının 1915 yılı olaylarıyla ilgili soykırım iddialarını kabul eden Almanya Federal Cumhurbaşkanı Gauck’un sözlerini “reddettiğini ve kınadığını” duyurdu. Yapılan açıklamada, hukuki dayanağı olmayan iddiaların ve kararların Türkiye bakımından yok hükmünde olduğu belirtildi.

Açıklamada

Almanya Federal Cumhurbaşkanı Gauck, 23 Nisan 2015 tarihinde Berlin Katedralinde düzenlenen ve Türk kimliğine, tarihine ve toplumuna mesnetsiz ithamların dillendirildiği bir törene iştirak etmiştir.

 

Cumhurbaşkanı Gauck’un, hukuka ve tarihi gerçeklere aykırı şekilde, Türk milletine işlemediği bir suçu isnat etme hakkı yoktur. Toplumsal birlik, bütünlük ve uyumu temsil etme makamında olanlardan, toplumu oluşturan tüm fertlerin hassasiyetlerini dikkate almaları ve daha kucaklayıcı bir yaklaşım sergilemeleri beklenir. Bu bağlamda, Gauck’un, temsil ettiği insanlar arasında bulunan yüzbinlerce Türk asıllı Alman vatandaşının düşüncelerini yok sayması  ibret vericidir.

 

Türk tarihi ve kimliği, Türk-Alman toplumunun ayrılmaz bir parçasıdır. Bu kimliği karalamaya yönelik girişimlere bu toplumun fertleri sessiz kalmayacaklardır. Türk halkı, Almanya Cumhurbaşkanı Gauck’un bu ifadelerini unutmayacak ve affetmeyecektir.

 

Önümüzdeki günlerde, 1915 olayları konusunda bir karar tasarısını ele alması öngörülen Almanya Federal Meclisinin, bu tarihi mesele konusunda tarafsız ve yapıcı bir tutum içerisinde olmasını, Türk-Alman ilişkilerine uzun dönem olumsuz yansımaları olacak bir yaklaşım sergilememesini temenni ediyoruz.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica