logo

19 Mayıs 2014

ANKARA KIRIM TÜRKLERİ DERNEĞİ’NE ŞOK

 

derneklogo1Ankara Tandoğan’da 18 Mayıs 1944 Kırım Sürgünü anma mitingi sonrası Kırım Tatarları Rusya Federasyonu büyük elçiliğine siyah çelenk koymak istedi. Kırım Tatarları’nın Rusya Federasyonu Büyükelçiliği kapısına çelenk koymasına izin vermedi. Bu durum Kırım Tatarlarının tepkisine sebep oldu.

Kırım Türkleri Derneği tarafından Kırım Tatarları’nın vatanlarından sürgün edilişinin 70. yılı sebebiyle Ankara Tandoğan Meydanı’nda miting düzenledi. ‘Kırım Tatar Sürgünü’nün 70. Yılı’ başlıklı miting sonrası bir heyet, Rusya Federasyonu Büyükelçiliği önüne siyah çelenk koyup bildiri okumak istedi. Ancak  heyet polis engeliyle karşılaştılar. Çevik kuvvet ekipleri, grubun büyükelçiliğe yürüyüp bildiri okumasına engel oldu. Barikatı aşmaya çalışan grubu polis engelledi.

Kırım Türkleri Derneği Genel Başkanı Tuncer Kalkay, tepkisini dile getirdi. Emniyet güçleri, büyükelçiliklerin kapısının önüne kadar gidip çelenk konulmasının uygun görülmediğini ifade etti.

Bunun üzerine Kırım Tatarları kendileri gibi basın bildirisi okumak ve siyah çelenk koymak için bu kadar uzak tutulan olup olmadığını sordu. Emniyet amiri, şu anda böyle bir uygulama olmadığını savundu. Kapıya yakın uygun bir mesafeye çelenk konulmasına izin verildiğini kaydetti. Bu kararın da bakanlık tarafından güvenlik gerekçesiyle alındığını belirtti. Kırım Tatarları ise yasa dışı bir şey yapmadıklarını gerekli bilgilendirmeyi daha önce yaptıklarını ve kapıya çelenk koymak istediklerinin altını çizdi.

Fakat emniyet güçleri buna izin veremeyeceklerini belirtmesi üzerine yaklaşık bir saat bekletilen Kırım Tatarları Dün Stalin Bugün Putin sloganları attı bir süre sonra gurubun Rusya Federasyonu Büyükelçiliği kapısına biraz daha yaklaşmasına izin verildi. Ardından ise bildiri okunduktan sonra siyah çelenk büyükelçiliğin demir parmaklıklarına takıldı. Eyleme katılanlar sessiz bir şekilde dağıldı.

 

BASIN AJANSLA VE KIRIM DERNEĞİ

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

#

ANKARA KIRIM TÜRKLERİ DERNEĞİ’NE ŞOK” için 1 yorum

  1. Putin diyor ki:

    menimce POLİC SOK oldu.

Yandex.Metrica