logo

ARTAN TERÖR OLAYLARININ PERDE ARKASINDA NE VAR?

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında artan PKK terörünün ülkemiz üzerinde oynanan büyük oyunun ikinci perdesi olduğunu düşünüyorum. Büyük ve nihai oyun/plan ise Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında kurulması hedeflenen Özgür Kürdistan isimli bir Kürt Devletinin parçalarının birleştirilmesi olsa gerek.

Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) Haritası

buyuk_ortadogu_projesi_bop_haritasi

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ABD ve Batı ülkelerinin tavırlarına bakıldığında, darbe girişiminin arkasında bu ülkelerden oluşan bir koalisyon olduğuna dair net bir tablo oluşuyor. Bu durumda 15 Temmuz’un başlı başına tek bir plan olmadığı, daha büyük bir planın ilk halkasını oluşturduğunu tespit etmek yanlış olmaz. Zira “Paralel Yapının Darbe Girişimi Nasıl Başarısız Kılındı” analizimizde değindiğimiz üzere; her ne kadar FETÖ mensupları 17/25 Aralık sürecinden sonra gerçeklikten kopmuş ve önemli stratejik hatalar yapmışlarsa da, FETÖ’nün arkasındaki emperyal güçlerin stratejik akılları hala dünyayı sömürmeye ve egemenliklerini devam ettirmeye yetecek düzeyde. Bu güçler, Türkiye’de bir darbe için sosyolojik temellerin olmadığını gayet iyi biliyorlardı. Ancak buna rağmen FETÖ’ye ümit ve destek vermelerinin arkasında nihai başka bir hedeflerinin olduğunu çıkarmak lazım. Ben o büyük hedefin; BOP kapsamında yer alan Özgür Kürdistan’ın kurulması için son hamlelerin yapılması olduğunu düşünüyorum.

Bugünlerde Suriye’nin kuzeyinde Kürt kantonlarının birleştirilmesi ve Kürt koridorunun kurulmasına yönelik gelişmeleri endişe ile izliyoruz. Menbiç’in YPG ağırlıklı güçler tarafından IŞİD’in elinden alınmasının ardından, Kürt güçlerinin Batı’ya doğru ilerlemeye devam ettikleri haberleri gelmekte. Darbe girişimi sonrası Türkiye içeriye yoğunlaşmış ve ordusu bir kırılma yaşamışken, Suriye’nin kuzeyinde Kürt koridorunun kurulması artık kaçınılmaz hale geldi. Bu süreç artık sadece bir zamanlama meselesi olarak görülebilir. Türkiye, Suriye’nin kuzeyindeki gelişmelere müdahale edebilmek için son şansını artık kaçırdı. Bu konuyu “Türkiye’nin Suriye’de Son Şansı”  başlıklı analizimizde işlemiştik.

Suriye’deki gelişmelere paralel olarak Türkiye’de artan PKK eylemleri, yakın zamanda Güneydoğu Anadolu’da da bir özerklik ilanının ön hazırlıkları olarak görülmeli bence. Terör saldırıları ve iç savaş çıkartmaya yönelik provokasyonlarla, Türkiye’nin BOP’ta yer alan Özgür Kürdistan isimli devletin kurulması sürecinde etkisiz hale getirilmesi ve sürece müdahale edememesi hedeflenmekte. 15 Temmuzdan aylar önce sosyal medyada Temmuz ayında önemli bir hadise yaşanacağını işaret eden bazı hesapların şimdi de Ekim ayını işaret ediyor olmaları, Ekim ayına kadar Türkiye’de çok çalkantılı bir süreç yaşanacağına ve belki de esas darbe için sosyolojik zemin hazırlamak için çaba sarf edileceğine işaret ediyor. Bu süreçte kullanılacak en önemli maşanın PKK olacağı görülüyor ama IŞİD başta olmak üzere diğer terör örgütlerinin ve özellikle suikast benzeri eylemler için DHKP-C’nin de devreye sokulabileceğini dikkate almak lazım. Bununla birlikte önümüzdeki dönemde ekonomik bir kriz için de girişimler olabileceğini, bunun için de ülkemizde oynanan oyunların arka planında yer alan ülkelerin güdümündeki kredi derecelendirme kuruluşlarının not düşürme silahının kullanılabileceğini göz ardı etmemek lazım.

YAZININ DEVAMI OKUMA İÇİN TIKLAYINIZ

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica