logo

Asgari Ücret Yeter de Artar, Nankör Müsünüz?

emekli maaş

İyi Parti Genel başkan Yardımcısı Gaziantep milletvekili Prof.Dr. Ümit Özdağ’dan Asgari ücret çıkışı.

Özdağ yaptığı açıklamada

Asgari Ücret Yeter de Artar, Nankör Müsünüz?


Erdoğan 1603 TL olarak açıklanan asgari ücreti eleştirenlere sert cevaplar verdi. 2002 yılında ilk AKP Hükümeti kurulduğunda asgari ücretin 184 TL olduğunu söyleyerek, 1603 TL’nin çok ciddi bir artış olduğunu ileri sürdü. Oysa, Murat Muratoğlu Sözcü’de hesaplamış. 184 TL ile 2002’de 8 adet çeyrek altın alınıyordu. 2017’de 1603 TL ile 6 çeyrek altın alınıyor. Diğer bir ifade ile 1603 TL’nin 184 TL’nin 2002’deki alım gücüne çıkması için 2 çeyrek altınlık zamma daha ihtiyacı var.

Bir başka açından bakalım. Ocak 2016’da 1300 TL olan asgari ücretin karşılığı 403 Avro, 2017’de 1404 TL olan asgari ücretin karşılığı 377 Avroydu. Ocak 2018’de 1603 TL olan asgari ücretin Avro olarak karşılığı 352 Avro. Özetle, asgari ücret 2017 başına göre 25 Avro, 2016 başına göre ise 51 Avro azalmıştır.

Üstelik Erdoğan’ın bas bas bağırarak milletin başına kaktığı zam 2018’in ilk üç ayında gelecek olan enflasyon ile birlikte tamamen eriyip gidecektir. Bunun ilk işareti elektriğe yapılan % 8.5’luk zamdır. Önce doğalgaza, şimdi de elektriğe yapılan zammın zincirleme etkisi önümüzdeki üç ayda ortaya çıkacaktır. Enflasyon ise zaten %13 civarında rekor üstüne rekor kırmaktadır. 10 yıllık devlet iç borçlanma senetlerinin faizleri ise %14’e yükselmiştir. Kısacası kimse nankörlük etmiyor, aksine ortada haklı bir feryat var.

Bütün bunlar göz önünde tutulduğunda Türk Milletine nankörlük eden, Türk Milletinin parasını har vurup harman savuran Erdoğan’dır. AKP Hükümetinin ağır ekonomik kriz karşısında çok yüksek faiz ile gelen vurguncu faiz lobilerinin sıcak parasını ekonominin kan damarlarına pompalamaktan başka bir çözümü olmadığı ortada. Bir yandan Hükümet yatırımlarını %15 oranında azaltırken, diğer yandan israf harcamalarını sürdürmektedir. Ankara’daki kışlık sarayın yanında şimdi Muğla’da 300 odalı yazlık saray ve saraya gelen gemilerin demirleneceği liman yapılmaktadır. Sarayın uçak filosu büyümektedir. Suriye politikasının 34 milyar dolarlık görünen bedeli her geçen gün ülke ekonomisini tüketen dipsiz kuyu haline gelmiştir. Yap-işlet-devret modeli, yap-işlet-soy politikasına dönüşmüştür. Ege’de Türk adalarının Yunan Ordusu tarafından işgal edilmesine sessiz kalan, FETÖ’ye TSK’yı terk ederek tarihinin en büyük zararını veren AKP Hükümetleri, Afrika’da askeri üsler açarak sözde askeri güç sergilemektedir. Bütün bu kontrolsüz harcamalar ise asgari ücretli ve sabit gelirlinin omzuna yüklenen vergiler ile karşılanmaya çalışılmaktadır. 

AKP’nin ekonomik modeli çoktan iflas etmiştir. Artık bu iflas etmiş model, mezarda kan nakli yapılarak ayakta tutulmaya çalışılmaktadır. Bu modelin öncüsü olan Ali Babacan dahi bu modelin iflas ettiğini açıklamış ve bu açıklamasından dolayı siyasetten tasfiye edilmiştir. Bu cesetleşmiş modelin yüksek faiz ve sıcak para politikası ile sözde yaşatılmaya çalışıldığı her gün Türk ekonomisinin geleceğinden bir ay daha çalmak anlamına gelmektedir.

Uygulanan hukuk dışı politikalar, otoriter tek adam yönetimi Türk ekonomisinin geleceğine olan inancı ortadan kaldırmıştır. Türk işadamları Türkiye’yi, Erdoğan’ın da itiraf ettiği gibi, terk etmeye başlamışlardır. Büyük sermaye grupları sermayelerini, yatırımlarını yurtdışına kaçırmaktadırlar. Sadece 2015-2016 arasındaki 12 ayda servetinin değeri 1 milyon Doların üzerinde olan 6 bin kişi yurtdışına yerleşmiştir. Yine aynı dönemde İstanbul’da yıllık geliri 30 milyon Doların üzerinde olanların %22’si yurtdışına kalıcı olarak gitmiştir.

Türkler yurtdışında ev alanlar sıralamasında dünyada dördüncü sıraya yükselmişlerdir. Çünkü ev alarak oturma izni almak, bu sayede ilk fırsatta Türkiye’yi terk etmeye hazırlanmaktadırlar. Ülkeden ayrılanların başında orta kuşak girişimciler ve profesyonel yöneticiler gelmektedir. Özetle, Türkiye’nin sermaye ve insan gücü Türkiye’nin geleceğini belirsiz görerek Türkiye’den ayrılmaktadır.  İşte bu ortamda Erdoğan 1603 TL asgari ücrete az diyenlere “Nankör” demektedir. Bu Türk Milletine haksızlıktır.

 

AKP’den Asgari ücretle neler alınabileceği açıklaması

  

 

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica