logo

Bir ‘‘Kırım Tatar Milli Bayrak Günü‘‘nün ardından

 

kırım tatar bayrak

Bir ‘‘Kırım Tatar Milli Bayrak Günü‘‘nün ardından

Bayrak sızlar, bayrak sızlar

Yere düşse bayrak sızlar

Nerden bilsin kıymetini

Soysuz, sopsuz bayraksızlar

Aşık Sefai’den

 

Yine 26 Haziran’da bir bayrak günü kutlandı. Evlerinde kucağına bayrağı alan, evinin önünde ya da bir park köşesinde büyük iş yapmışcasına verilen pozlarla çekilen Flashmoblar sanalda uçuştu. (Çoğu da İstanbul Kırım Türkleri Derneğinin hediyesi olan bayraklarla)

Ya da dün Kırım elinde iken Kırım Tatar bayrağını görmemezlikten gelen Ukrayna’nın temsilciliklerine astığı bayraklarla övündük. Ukrayna’ya bir secde etmediğimiz kaldı.

 

Ama asıl bayrak gününü Kırım’da işgalci rus’un baskıcı rejimine direnen Kırım Tatar Türklüğü yürekten kutladı. Yılmadan, korkmadan bayrağını alan Çatırdağ’a tırmanıp Kırım semalarına gök bayrağı resmetti.

 

Kiev’de de, Kırım Tatar Türklerini ruslara bırakıp kaçan Ukrayna hem günah çıkarmak hem de Kırım Tatarları üzerinden dünya’ya mağduriyet resmi vermek için sürgündeki Kırım Tatarları ile Bayrak günü kutlamaları düzenledi.

Kalın duvarlar arkasındaki Ukrayna temsilciliklerinde sembolik Kırım bayrakları asarak Kırım Tatar Türklerinin sahibi benim imajı verdi.

 

Ve hür Dünya’nın haberi bile olmadı.

 

*** *** ***

 

Tarihçisi bol olan ama kendi dününü bilmeyen bir milletiz. Gaspıralı gibi bir deha yetiştiren ama onun ‘’Dilde,Fikirde,İşte Birlik’’ düsturunu uygulamayan da yine Kırım Tatar Türklüğü değil mi?

*** *** ***

Öncelikle ‘’Bayrak Günü’’ nedir ve nereden doğmuştur? Bunu bilen kaç kişi çıkar Kırım Tatarları arasında?

Hatırlatalım…

Sovyetlerin yıkılmaya başladığı dönemde SSCB’nin çeşitli yerlerine sürülmüş Kırım Tatarları Moskova’da rejime karşı Kızıl meydan’da bir gösteri düzenlerler. Bu gösterinin tarihi 25 haziran’ı 26 haziran’a bağlayan tarihtir.

Moskova’nın Kızıl meydanında toplanan 600 kadar Tatar adına konuşan Bekir Ömerov, 26 Temmuz günü Tatar olan her yerde gösteri yapılacağını ilan eder.

18 Mayıs 1944’teki büyük sürgünden sonra büyük mücadelelerle Vatan Kırım’a dönen Kırım Tatar Türkleri yolbaşçı Mustafa Cemiloğlu önderliğinde Akmescit’te  74 yıl aradan sonra II. Kırım Tatar Milli Kurultayı’nı toplarlar. 26 -30 Haziran 1991 tarihleri arasında toplanan II. Kırım Tatar Milli Kurultayı’nda  Gökbayrak milli bayrak olarak Kurultay salonlarına asılır.

2010 yılında yapılan Kırım Tatar Milli Kurultay’ında  26 Haziran tarihi ‚‘‘Kırım Tatar Milli Bayrak Günü‘‘ olarak ilan edilir.

Ve o günden sonra da her 26 haziran‘da ‘‘Kırım Tatar Milli Bayrak Günü‘‘ kutlanmaktadır.

*** *** ***

Gelelim günümüze…

Sanal alemde flashmoblarla kendimizi tatmin etmekle, Kırım Tatar Türklüğünü Rus şovenizmine bırakıp kaçan Ukrayna’nın şov malzemesi olmaktan vazgeçip kutlu mücadelenin bu milli gününü önce Türk alemine sonra da hür dünya’ya duyurmak lazım değil midir?

 

Davos’ta ‘’van minut’’ dedikten 4 saat sonra istanbul’a inen T.C. cumhurbaşkanını binlerce filistin bayrağı ile karşılayan toplumun içinde kaç kişi Kırım Tatar Türklüğünün sembolü Gök bayrağımızı biliyordu?

 

Her vesile ile Doğu Türkistan bayrağını dalgalandıran toplum bireylerinin kaçı bayrağımızı biliyor?

En acısı her zaman Türkiye’de 5 milyon Tatar var(!) diye övünmemize rağmen kaç tatar bayrağını tanıyor. Kaç tatar Kırım’da ‘’vatanı vatan yapma mücadelesi’’nde olan öz halkının sıkıntılarını biliyor?

Bıraktık dünya basınını en çok Kırım Tatar Türk’ünün yaşadığı Türkiye’de hangi basın organları bu konuya yer veriyor?

 

Kendi kendimizi tatmin ettiğimiz haberlere bakarsak İtalya Dışişleri bakanı ‘’Kırım’ın işgalini tanımayacağız’’ demiş. Filan Avrupa ülkeleri Kırım’ın işgalini kınamak için ekonomik ambargo demiş.

Çeşitli vesilelerle Kırım Tatar liderleri ile biraraya gelen avrupalı parlamenterler ağır sözler söylemiş miş..miş…

 

Bu hafta Strasburg’da Avrupa Konseyi’nin toplantısı vardı. Türkiye’nin 18, Ukrayna’nın 12 olmak üzere toplam 324 Avrupa Konseyi üyesi parlamenterlerden hangisinin aklına sembolik olarak Avrupa Konseyi önüne Kırım Tatar bayrağı asılsın fikri geldi?

Lahey’deki İnsan Hakları mahkemesi önünde de Kırım Tatar bayrağı dalgalanmıyordu. Kırım’ın işgaline sebeb olan Turuncu devrimin mimarı Alman resmi makamları önünde de sembolik bir bayrak görülmedi.

Hatta bir gönül alıcı laf dahi duyulmadı.

 

En acısı, ‘’Ak topraklar’’ dediğimiz Türkiye’nin kalbi parlamento önüne sembolik olarak bir Kırım Tatar bayrağı asılamazmıydı?

İnanıyorum ki eğer teklif götürülse buna evet diyecek Türk milletvekillerinin sayısı az değildir.

En azından sanal alemden gerçek Dünya’ya düşüp TBMM önüne hatırlatma amaçlı Kiev’deki gibi bir yürüyüş düzenlenebilirdi. Katılımcıların sadece Kırım Tatar Türkü olması da gerekmezdi. (kovulmadıkları takdirde)

Çeşitli partilerin, STK’ların gençliği’nin ve Türk Dünyası derneklerinin de desteği ile yapılacak bu tür bir etkinliğe OHAL de bahane edilmezdi.

 

Rahatı kaçanlar, deve kuşu gibi kafasını kuma gömenlerin kızdığını biliyoruz ama gerçekler acıdır ve Türk Dünyası’nın Gaspıralı gibi büyük insanlar yetiştiren, son 2 yüzyılın en acı çekmiş bir toplumunun çilesini maddi ve şahsi çıkarları olanlara karşı savunmaya devam edeceğiz.

 

Yaşasın Kırım Türklüğünün var olma mücadelesi.

Gerçek Kırım Tatar Türklüğünün ‘’Bayrak günü’’ kutlu olsun

 

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica