logo

Demokrasiye inanmış ama köklerine yabancılaşan iktidar olmak istemeyen bir CHP

 

zq0-fd-9EE6uojEBgkc0Bg (Copy)

Demokrasiye inanmış ama köklerine yabancılaşan, iktidar olmak istemeyen bir CHP

Geçtiğimiz Cumartesi ve Pazar günü Cumhuriyet Halk Partisi 36. Olağan Kongresini yaptı.

Kongreyi izlerken CHP yeniden gerçek kimliğine dönecek mi yoksa marjinalleşmeye devam edecek mi konusundaki merakım Parti Meclisi adaylarını görünce değişen bir şey olmayacağı kesinleşti.

Türkiye’nin en eski ve köklü siyasi parti, milletin içinden çıkmış bir parti, içinden çıktığı millete ve kuruluş ilkelerine tamamen yabancılaşmaya devam ediyor.

Öncelikli olarak CHP’yi tebrik etmem gereken bir konu var.

1- Genel başkanın kendi istediği yöneticileri göstermesine rağmen partinin yetkili organlarına herkesin aday olabilmesi ve seçilebilmesi

2-Milletvekili listelerinin sadece genel başkan veya bir kaç kişi tarafından değil temayyül ile belirlenmesi, Genel başkanın tabi bazı çalışma arkadaşları için adaylık sıralamasında kota ayırması doğal bunun sıralamanın farklı yerlerinde olması güzel bişr olay.

Eğer ön seçimle liste belirlenmeseydi, Kılıçdaroğlu’nun belki en büyük rakibi olacak olan eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’de cumartesi günkü kongrede kaybeden İnce gibi genel merkeze savaş açacaktı. Sarıgül 2015 seçimleri için İstanbul 3. Bölgeden girdiği ön seçimde 5. sırayı almış ve CHP’nin kontejyan ve kadın kotası sebeiyle 9. sıradan aday gösterilmesine rağmen seçilemedi. Eğer listeyi Kılıçdaroğlu belirleseydi, Sarıgül 2. sırayı dahi kabul etmeyebilirdi. Önseçim olduğu için herkes sıralamasına razı olmak zorunda kaldı.

CHP NEDEN İKTİDAR OLAMAZ

1- Kürt Meselesi

2016 (Copy)chp terör 1 (Copy)Türkiye’nin Kürt sorunu diye bir sorunu olmamasına rağmen CHP sürekli bir Kürt sorunu varmış gibi hareket etmekte, Kürt adı altında ve diğer adları kullanarak devlete ihanet eden terör örgütleri (PKK, DHKP-C, TKP/ML ….) ve temsilcileri görüşmeleri görüşmeleri akla sığan bir yanını görmekte güçlük çekiyorum.

Özellikle devlete ve millete karşı silahlı eylemlere kalkışan ve binceler şehit verdiğimiz halde bu terör leşlerinin cenazelerinde CHP yöneticilerin bulunması, sadece CHP’ye değil içinden çıktığı kendisini kuran Türk milletine en büyük ihanettir.

Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı sonrası, bir yandan yeni devleti ekonomik ve idari açıdan ayağı kaldırmak için uğraşırken diğer yandan da Türkiye üzerinde emellerini gerçekleştiremiyen yabancı güçlerin yerle piyonlarının çıkardığı isyanlarla uğraştı.

Bu isyanlarla uğraşan CHP şimdi bu insanları savunur duruma geldi.

syit rıza (Copy)

(OSMANLI DÖNEMİNDEKİ İSYANLAR: Babanzade Abdurrahman Paşa isyanı (1806- Musul) Babanzade Ahmet Paşa isyanı (1812 – Musul) Zaza’ların isyanı (1820) Yezidilerin isyanı (1830- Hakkari) Şerefhan isyanı (1831- Bitlis)Bedirhan isyanı (1835- Botan)Garzan isyanı (1839- Diyarbakır) Ubeydullah İsyanı (1881- Hakkari) Bedirhan Osman Paşa ve kardeşi Hüseyin Paşa isyanı (1872-Mardin-Cizre) Bedirhan Emin Ali isyanı (1889- Erzincan) Bedirhaniler ve Halil Rema isyanı (1912-Mardin) Şeyh Selim Şehabettin ve Ali isyanı (1912- Bitlis) Koşgari isyanı (1920- Koşgiri)

 

CUMHURİYET DÖNEMİ AYAKLANMALARI: Nasturi isyanı (1924- Hakkari)Jilyan isyanı (1926- Siirt) Şeyh Sait isyanı (1925- Bingöl-Muş-Diyarbakır) Seit Taha ve Seit Abdullah isyanı (1925-Şemdinli) Reşkotan ve Reman isyanı (1925- Diyarbakır) Eruh’lu Yakup Ağa ve oğulları (1926-Pervani) Güyan isyanı (1926-Siirt) Haco isyanı (1926- Nusaybin) I. Ağrı isyanı (1926) Koçuşağı isyanı (1926- Silvan) Hakkari- Beytüşşebab isyanı (1926) Mutki isyanı (1927- Bitlis) II. Ağrı isyanı Biçar harekatı (1927- Silvan) Zilanlı Resul Ağa isyanı (1929- Eruh) Zeylan isyanı (1930- Van) Tutaklı Ali Can isyanı (1930- Tutak-Bulanık-Hınıs) Oramar isyanı (1930- Van)I II. Ağrı harekatı (1930) Buban aşireti isyanı (1934- Bitlis) Abdurrahman isyanı (1935-Siirt) Abdulkuddüs isyanı (1935-Siirt) Sason isyanı (1935-Siirt) Dersim isyanı (1937-Tunceli) PKK terörü (1984—–)

chp terör 2 (Copy)

CHP milletvekilleri kendi tarihlerini ve milletini ne zaman unuttu merak ediyorum.

Sürekli olarak anayasadan bahseden ve Türkiye’nin yaptığı tüm anayasalarda bulunan CHP anayasayı hiç okumadığını sürekli olarak Kürt vurgusunu dile getirmesinden anlıyoruz.

Anayasanın Türklük tanımı : Anayasa’nın 66. maddesine göre, “Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür.”

Türkiye’de azınlık veya azınlıklar sorunu yoktur. Türk Devleti herkesi dini dili rengine bakmazsızın Türk kimliğinde birleştirdi.

Bölücü Kürt örgütleri sürekli olarak devlet baskı yapıldığı iddiaları tamamen doğrudur. Baskı devleti bölmeye kalkan teröristlere karşı verildi. Ve iktidarları döneminde CHP bu isyanlarla uğraştı ve zor kullanarak bastırdı. Kimilerine göre Kızıl sultan bizlere göre Gök Sultan Abdulhamit’in “Hak arayan varsa, hakkını verin. Baş kaldıran varsa, başını kesin.” uygulayan Abdülhamit’in yetişdirdiği Türkiye Cumhuriyeti’nin ve CHP’nin kurucuları değil midir?

seda kadıgil (Copy)Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyeliğine yeniden seçilen Sera Kadıgil’in şehitler verilerek kurulan ve hala bağımsızlığını ve bütünlüğünü korumak için şehit verilen ülkeden “ hiç bir şeyden tiksinmedin “şehitler ölmez, vatan bölünmez”den tiksindiğim kadar” sözüne rağmen parti içerisinde yer alabilmesi ve bu tip kişilerin hep üst düzeyde olması CHP’nin ele geçirildiğinin, köklerine uzaklaştığı ve iktidar olmamak istemesinin en açık kanıtlarından biridir.
gamze_4115 chp terör 1 (Copy)

2016 (Copy)

Konuyu fazla uzatmadan bölücü Kürtlerden ve aşırı sol görüşü savunanlardan oy olacağım diyen ve Türkiye’nin %0,1 dahi etmeyen bir gruptan oy isten CHP en az %20 lik milliyetçi ve ulusalcı bir kitleyi kaybetmektedir.

CHP’nin bu değerlerden uzaklaşması üzerine merhum lider Alparslan Türkeş “CHP Atatürk’ün Çizgisinden Çıkmamış Olsaydı; Ben MHP’yi Kurmazdım” diyerek Milliyetçi Hareket Partisini kurmuştur. Buda demek oluyorki CHP kendi köklerine döndüğü zaman MHP’nin %13-15 oyunun tek alternatifi olabilecektir.

Sonraki Yazı CHP ve Din yakında….

 

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica