logo

Dolarizasyon % 45

borç dolar (Copy)

Merkez Bankası ekonomideki dolarizasyon oranını açıkladı, yüzde 45

Ukrayna Merkez Bankası (NBU) ekonomideki dolarizasyon oranını açıkladı.

Finance.ua’nın haberine göre, 2018 yılı sonu itibariyle ekonomideki dolarizasyon oranı yüzde 45’e ulaştı. Söz konusu oran hem bankalardaki mevduatlar hem de krediler için geçerli olurken, Ukrayna gibi ülkelerdeki dolarizasyon oranının yüzde 20 – 30 aralığında olduğuna dikkat çekildi.

Söz konusu durumun enflasyon oranı ve ulusal para birimi UAH’ın satın alma gücündeki düşüşten kaynaklandığı, bunun da halkı tasarruflarını döviz cinsinden yapmaya ittiği, öte yandan bankacılık sektöründeki dolarizasyon oranındaki yüksekliğin önemli bir sistemsel risk olarak değerlendirildiği ifade ediliyor.

Dolarizasyon ya da Para ikamesi, bir ülkede yaşayanların yabancı para birimlerini kendi paraları yerine ve/veya paralel olarak kullanmaları durumudur.

Oluşabileceği şartlar:

gayrıresmi, formel yasal onay olmadan
yarıresmi (veya resmi çift para birimi sistemi), yabancı paranın kanuni olduğu, ancak yerel para karşısında ikincil bir rol oynadığı durum
resmi, bir ülkenin para basmayı bırakıp sadece yabancı para kullanması
Dolarizasyon terimi sadece
 Amerikan doları için geçerli değildir. Genel olarak herhangi bir yabancı para birimine geçilmesi de dolarizasyon sayılır.
Finance.ua – Wikipedia

Kaynak : UkrTurk.net

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica