logo

Eurovision’da Lobi Savaşları

satranc-nedir_320x137

Eurovision’da Lobi Savaşları

Rafet Karanlık

Batı Avrupa Kırım Türkleri

Dayanışma ve Kültür Merkezi

Genel Başkanı

Orjinalliğini kaybetti, bitti bitiyor derken bu yıl 2 kategoride yapılan oylama ile birden tekrar gündeme oturan Eurovizyon şarkı yarışması Avustralya’nın katılması, ABD’den de izlenilmeye başlanmasıyla yeniden gündeme oturdu.

Halk tarafından yapılan eski tele oylama sisteminde ülkeler genellikle sempati duydukları ülkeler ile komşu ülkeler arasında oyları paylaşıyor, yarışmanın amacı olan müzik anlayışının (!) kalitesi düşüyordu.

Bu yıl uygulamaya konulan yeni uygulama sistemi yani her ülkenin müzik otoritelerinden 5 kişinin oluşturduğu jüri lerin verdiği oylar ile her ülkenin vatandaşlarının verdiği tele oylama sonuçları yeni bir çekişmeyi ortaya çıkardı.

Eski büyük Lehistan (Polonya) devletinin dağılmasıyla başta Almanya olmak üzere Polonya’ya yakın ülkelerde kalan büyük bir Polonya diasporasının varlığını Avrupa ülkelerinde yaşayan herkes bilir. Mutlaka herkesin sokağında, gittiği resmi dairede v.b. yerlerde ‘’ben Polonya kökenliyim’’ diye bağıran soy isimleri ile karşılaşırsınız. Bunun ne denli güçlü bir yapı olduğu Eurovizyon yarışması sonuçları açıklanırken kendini gösterdi.

Müzik otoritelerinden oluşan 43 ülkenin jürisinden toplam sadece 7 oy alan Polonyalı yarışmacı tele oylama sonucu halk jürilerinden 222 oy alarak sondan 2. başladığı yarışmada birden 8. sıraya yükseliverdi.

Tele oylama sonucu aldığı oyların büyük kısmı ise diasporasının olduğu ülkeler ve komşularından gelen oylardı.Kısacası; o ülkelerde yaşayan polonya asıllılar ağırlıklarını anavatanlarına oy vererek gösterdiler.

Ama Polonya diasporasının olmadığı balkan ülkelerinin çoğundan ise Polonya’ya oy gelmemesi dikkat çekici bir başka nokta oldu

Yarışmayı 26. sırada yani sonuncu olarak bitiren Almanya ise komşusu isviçre’deki alman kantonu ve kandaşı Avusturya halk jürisinin verdiği 10 oy da dahil toplamda 11 oy aldı.

Yarışmanın bir diğer talihsizi de teleoylama sonucu hiç oy alamayan ve yarışı 25. Sırada tamamlayan Çek cumhuriyeti oldu.

 

ru ua_320x213

TELE Oylamanın galibi 2 Ülke RUSYA ve UKRAYNA

Final oylamasının sonuna gelirken müzik otoritelerinden oluşan jüri oylamasında Rusya 130 oy alarak Belçika ile 5. sırayı paylaşıyordu. ve 320 oy alarak 1. sıraya yerleşen Avustralya’nın ardında 211 oyla yani 109 oy farkı ile 2. sırada yer alıyordu.

Tele oylama sonuçları açıklanırken en az alandan çok oy alana doğru isimler açıklanmaya başladığında sona kalan 2 ülkeUkrayna ve Rusya heyecanı doruğa çıkardı.

Ukrayna’nın tele oylama sonucu 323 oy aldığı açıklandığında toplamda 534 oy alarak liderliği garantilediği büyük oranda belli olmuştu. Rusya teleoylama yani halk oylamasından en yüksek puan olan 363 oy almasına rağmen toplamda 491 oyla 3. olurken Ukrayna adına yarışan Kırım Tatar Türk’ü Jamala final ipini göğüsleyen isim oldu.

 

RUS DİASPORASININ ROLÜ

Görsel efektler ile süslediği şarkısı Müzik otoritelerinden oluşan ülke jürilerinden 130 oy almasına rağmen teleoylamalarda en yüksek oyu (363 oy) toplayan rus sanatçıya en büyük destek Rus diasporasından geldi.

En yüksek oy olan 12 puanı veren 10 ülkeden 9’u eski sovyet ülkelerinin olması ve halen o ülkelerde azımsanmayacak oranda rus azınlığın yaşadığı dikkate alındığında bu oyların gelmesi sürpriz değildi. Almanya’dan da tele oylama sonucu Rusya’ya 12 oy çıkması yine şaşırtıcı olmadı.

eurovision ru_320x237Doğu almanya’da kalan büyük bir rus azınlığın dışında sovyetlerin dağılmasından sonra Almanya’ya alman kökenli kisvesi altında büyük bir rus nüfus gelerek yerleşti. Direk alman kimliği alan bu vatandaşlar daha sonra Almanya’nın komşusu ülkelere de iş amaçlı geçerek o ülkelerde de bir rus diasporasının oluşmasını sağladılar.

Bir Alman yabancılar polis şefinin söylediği şu cümle kayda değer bir anektottur.

‘’Eski sovyet topraklarında Volga almanı olarak tanınan 2 milyon alman kökenli yaşamaktaydı. Sovyetler dağıldıktan sonra bunlardan 2,5 milyon Almanya’ya göç etmesine rağmen halen o topraklarda kalan 2 milyon alman var (!)’’

ÜLKELERDE EN ÇOK KİMLER OY KULLANDI?

Avrupalıların rahat millet olduğu bilinen bir gerçek. Kendi kaderlerini ilgilendiren yöneticilerini seçtikleri seçimlere dahi büyük oranda ilgi duymayanların bir müzik yarışmasında ücrete tabi olan tele oylama sisteminde büyük oranda oy kullandıklarını düşünmek fazla gerçekçi olamaz. Buna karşın ülkelerde yaşayan azınlık grupların çeşitli şekillerde bağlı oldukları ülkeler için daha fazla çaba harcadığı da sosyolojik bir gerçektir.

Mesela; Türkiye’nin katıldığı yarışmalarda Türk toplumlarının, yaşadıkları ülkelerde Türkiye’yi bulundukları ülkeler bazında en yüksek noktalara taşıdıkları ispatlanmış bir deneyimdir.

Geçtiğimiz yılarda yapılan eurovizyon yarışmalarında Türkiye en yüksek oyu Türk toplumlarının yaşadıkları ülkeler olan Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya, İsviçre başta olmak üzere batı Avrupa ülkeleri ile kan bağı olan soydaşlarının yaşadığı balkan ülkeleri ve Azerbaycan’dan alıyordu.

Akeza Ermeni diasporasının ve propogandasının yoğun olduğu ülkeler ile eski sovyet ülkelerinden de Ermenistan’a büyük oylar çıktığı bilinen bir gerçektir. Bunun en büyük örneği yoğun Türk nüfusun ve ermeni diasporasının bulunduğu Fransa’dır.

Her yarışmada Türkiye en yüksek puan olan 12 puanı alırken Ermenistan da 10 puanı paylaşıyordu.

Yine her zamanki gibi Yunanistan en yüksek oyları Kıbrıs’a veriyordu.

Bu yılki yarışmada da müzik otoritesi olan jürilerin verdiği oylar ile halk jürilerinin verdiği duygusal bağlar taşıyan oylar arasındaki farklılıklar göze çarpan başka bir husustu.

İsviçre müzik jürisi Avustralya’ya 12 puan verirken halk jürisi 1 oy veriyordu . Fransa müzik otoriteleri de Ermenistan’a 2 puan verirken tele oylar 12 çıkıyordu. Malta da ise İngiltere için oylama 12/1 şeklinde gerçekleşiyordu.

jamala kırım_320x203

UKRAYNA’YI ZAFERE TAŞIYAN KIRIM TATAR TÜRKÜ JAMALA

Ukrayna, 2016 Eurovizyon yarışmasına Kırım Tatar Türklerinden olan vesahne adı olarak Jamala’yı kullanan Susana Alimivna Camaladinova daha evvelki yarışmalarda seçilememesine rağmen (?) bu yıl Kırım Tatar Türklerinin 18 mayıs 1944 sürgününü anlatan ‘’1944’’ adlı parçası ile katılmasını uygun gördü.

Duygusallığı ve sempatikliği ile ilgi çeken Tatar kızı sözleri ingilizce olan şarkısının nakaratlarında Kırım Tatar türkçesi ile söylediği bölümler ile gönülleri fethetti.

kırımoğlu rafet karanlık (400 x 194)Bu yıl Türkiye’nin katılmaması sebebiyle Eurovizyon yarışmalarına ilgi duymayan Avrupa ülkelerinde yaşayan türklerin ilgisini çekmek için herkesin yakından tanıdığı efsanevi yolbaşçımız Mustafa Cemiloğlu ile birlikte fotoğrafını yayınladık. Şuurlu bir şekilde sosyal medya ve basında ilgi çekmek amacıyla Jamala(Cemile) olarak tanıttığımız sanatçımız yarı finallere 1 gün kalmasına rağmen büyük ilgi topladı.

Finallere telefon oylaması sonucu kalma başarısı gösteren Jamala finalde yarışan 26 yarışmacı arasında yer alarak 21. sırada sahneye çıktı.

Yarışmaları büyük ilgi ile izleyen Avrupa Türkleri ‘’Yiğit lider Mustafa Cemiloğlu’nun kızı Cemile (Jamala)bizim de kızımızdır’’ diyerek manevi anlamda Jamala’ya sahip çıktılar.

Sosyal medya dışında internet gazeteleri ve Kırım Tatar Türklüğünün mücadelesini yakından bilen Cihan Haber Ajansı genel koordinatörü Seran Sargur ve diğer haber ajansları destek çağrısı yayınladılar.

eurovision ua_320x235

Kısa zaman olmasına rağmen, organize olan Avrupa Türkleri ile Sovyetler Birliği’nden ayrılan ülkelerde ve balkan ülkelerinde yaşayan Türk toplulukları da teleoylamada Jamala’ya büyük destek verdiler.

Bu sene ilk defa bir Türk kökenli yarışmacı ile eurovizyona katılan San Marino Jamala’ya 12/12 oy verirken Müzik otoritelerinden oluşan jürisinde yine bir Avrupalı Türk bulunan danimarka’da Ukrayna’ya 12 tam puanı verdi.

11 ülkenin müzik otoritelerinin jürilerinden 12 tam puanı alan Jamala toplamda 211 oy ile Avustralya’nın

109 oy gerisinde 2. olarak ilk bölümü tamamladı.

eurovision pl_320x235Tele oylama ile yapılan oylama sonucu içlerinde kazan tatarlarının yaşadığı Finlandiya ve Kırım Tatar diasporasının olduğu, Kırım Tatar Türklüğüne sempati duyan Polonya’nın da olduğu 6 ülkeden tam puan aldı.

Bazı azeri sitelerinde rus provokasyonu ile annesine izafeten ermeni olduğu da belirtilen Jamala’ya teleoylama’da Azerbaycan Türkleri 10 oy verdi.

Baltık ülkeleri teleoylamalarında da yüksek oy alan jamala’ya ermeni lobisinin ermenistan’a tam oy verdiği Fransa’daki Türk topluluğunun da desteği ile 10 oy çıkarken bir düğüne katılan Türk vatandaşların topluca cep telefonlarından defalarca oy kullanması da ilgi çeken bir olay oldu.

Ukrayna’nın her iki jüriden de hiç oy alamadığı tek ülke Türk ve Ukrain diasporasının olmadığı İzlanda oldu.

Büyük performansı ve duygusallığı, içtenliği ile göz dolduran Kırım Tatar Türkü Jamala seslendirdiği ‘’1944’’ isimli parça ile Ukrayna’yı zafere taşırken Kırım tatar Türklüğünün de acılarını tüm Dünya’ya anlatmış oldu.

JAMALA MI CEMİLE Mİ

Türkiye’den ilgi duyanların sadece internet üzerinden izleyebildiği yarışma hangi ülkede hangi kanallar tarafından yayınlanacağı ve oy verilecek telefonlar Avrupa ülkelerinde yaşayan Türklerin talebi üzerine Avrupa Kırım Tatar dernekleri tarafından sosyal medyada paylaşıldı.

Avrupa’daki ülkelerdebulunan Türk makamları ve yetkilileri tarafından da sosyal medya ve diğer kanallar aracılığı ile duyurularak Jamala’ya destek istendi.

Jamala’nın zaferi Kırım Tatar Türklerinin yolbaşçısı , halkının verdiği yeni adı ile Mustafa A. Cemil Kırımoğlu tarafından Star gazetesinin ilk sayfasından ‘’Bizim Cemile Rusya’yı yendi’’ başlığı ile verilirken yine yolbaşçımızın ‘’Bu zafer bütün Türk halkınındır’’ mesajı sosyal medyada paylaşıldı.

T.C. Dışişleri bakanı Mevlüt çavuşoğlu ‘da twitter hesabından ‘’İnsanlığın gönlüne dokunan Cemile kardeşimizle gurur duyduk’’ mesajını yayınladı.

Tüm bu olaylara rağmen sırf bir isim yüzünden Türk milletini ‘’cahillikten Cemile adı ortalıkta dolaşıyor’’ sözleri ile Türkiye’yi kültür seviyesi düşük olmakla itham edenler Gaspıralı’nın ‘’Dilde,Fikirde,İşte Birlik’’ düsturunu hatırlayarak çok az bir katkısı olmuş olsa dahi Avrupa Türk Toplumu’na teşekkür edebilirlerdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica