logo

Hyperloop teknolojisi Ukrayna’da test edilecek.

Hyperloop (Copy)

Hızlı ulaşım aracı Hyperloop teknolojisi Ukrayna’da test edilecek.

Elon Musk tarafından tapray (yeni nesil rayötesi sistem) teknolojisi ile geliştirilmekte olan üst düzey bir hızlı ulaşım aracı Hyperloop için, Ukrayna’nın Dnipropetrovsk Bölgesi’nde test alanı oluşturuluyor.

Bugün bir açıklama yapan Ukrayna Alt Yapı Bakanı Vladimir Omelyan, ‘Hyperloop’ için Dnipropetvosk bölgesinde bir test alanı kurulmasının öngörüldüğünü söyledi.

Ukrayna Bilim Akademisi ve Ukorobonprom ile Kazovsky Elektrik Kaynak Ekipmanları Fabrikası’nın da içinde yer aldığı proje kapsamında, saattte 600 kilometreye ulaşana hız testleri yapılacak.

Araç, üst düzey ray ötesi sistem (top level sur-rail system) olarak da tanımlananan Hyperloop hakkında kısaca:
Yüksek hızlı demir yolu ve genel olarak yüksek hızlı ulaşım geliştiricileri, tarihsel olarak sürtünme ve hava direncini yönetme konusunda sorunlar yaşamıştır. Araçlar yüksek hıza ulaştığında bu iki etmen de çok önemli hâle gelmektedir.

Vakum tüplü tren konsepti geliştirilerek teorik olarak manyetik raylı trenler vasıtasıyla bu sorunun ortadan kaldırılabileceği düşünülmüştür. Kuramsal olarak, içerisindeki havanın boşaltıldığı tüpler ya da tüneller, saatte binlerce km hız yapabilen araçların üretilmesine imkân sağlamaktadır.
Ukrturk.net

 
Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica