logo

İSMAİL GASPIRALI BİLİMLER VE SANATLAR AKADEMİSİ İLE SASAM ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

 

SASAM ZAATOV 02

İSMAİL GASPIRALI BİLİMLER VE SANATLAR AKADEMİSİ İLE SASAM ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

İsmail Gaspıralı Bilimler ve Sanatlar Akademisi Başkanı ve Kırım Kültür Bakan Yardımcısı Doç. Dr. İsmet Zaatov, Türkiye’ye yaptığı ziyaret kapsamında Merkezimizi de ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında Türkiye ile Kırım arasındaki tarihi ve kültürel gönül bağlarının güçlendirilmesi için işbirliği imkanları ele alındı. SASAM heyetinden Mesut Emre Karaköse, Zafer Tekin, Kürşat Örnek, Yaroslav Samoylov’un katıldığı görüşmeler neticesinde, iki kurum arasında işbirliği protokolü hazırlandı.

Yapılan törenle işbirliği protokolü imza altına alındı. SASAM adına protokolü imzalayan Genel Sekreter Mesut Emre Karaköse imza töreninde yaptığı konuşmada “Kırım ile bilimsel araştırmalar başta olmak üzere eğitim ve sosyal alanlarda işbirliği geliştirmek zorundayız. Uluslararası konjonktür gereği diplomatik ilişkilerde sıkıntılar olsa da sivil toplum kuruluşları gerekli köprüleri kurmalıdır. İsmail Gaspıralı beyin ismini taşıyan bu güzide kuruluşla işbirliği yapmak bizim için gurur kaynağıdır. Kırım Tatarları başta olmak üzere, Kırım’da yaşayan Türk ve Müslüman halklar başkalarının insafına terk edilmemelidir.” dedi.

SASAM ZAATOV 01

 

İsmet Zaatov ise “Kırım Türk topluluklarının oluşturacağı Kırım Keneşi, kurultayın yeniden toplanması, Bahçesaray ve Hansaray başta olmak üzere tarihi yapıların restorasyonu, bilim ve sanat kongreleri, İsmail Gaspıralı’nın adının verileceği ödüller gibi birçok alanda işbirliği yapılması gerekiyor. SASAM’a bu konuları görüşme imkanı sağladığı için teşekkür ederiz.” dedi.

YAZININ DEVAMI VE FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ
 

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica