logo

İşte Yeni Kabine

yeni-kabine-min (Copy)

İşte Yeni Kabine

Cumhurbaşkanlığı kabinesi sürpriz isimlerden oluştu.

Erdoğan hükümetinin yeni kabinesinde 2 kadın bakan yer alırken işadamları dikkat çekti. Sağlık Bakanlığı’nın başına Medipol Hastanelerinin sahibi Fahrettin Koca gelirken, Milli Eğitim Bakanı da özel okul sahibi Ziya Selçuk oldu. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ise ETS Tur ile Atlasjet’in sahibi. Yeni bakanlar listesinde meclisten sadece 4 milletvekili yer buldu. Bu isimlerde Abdülhamit Gül, Süleyman Soylu, Berat Albayrak ve Mevlüt Çavuşoğlu oldu. Bakan olan bu isimler milletvekilliğinden istifa edecekler. Yeni bakanlar bugün mecliste yemin edip göreve başlayacaklar. İlk kabine toplatısı da cuma günü olacak.

İşte Kabine

Fuat Oktay Cumhurbaşkanı Yardımcısı : Fuat Oktay aslen Yozgatlı. 1964 yılında Yozgat’a bağlı Çekerek’te doğdu. 1985 yılında, Çukurova Üniversitesi, İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. yönetim kurulu üyeliği ve Türk Telekom A.Ş. yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevlerini sürdürüyordu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli : İzmir doğumlu olan Bekir Pakdemirli eski siyasetçilerden Ekrem Pakdemirli’nin oğlu. Turkcell, Albaraka ve BİM şirketlerinin yönetim kurulu üyesi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca : Fahrettin Koca aslen Konyalı. 1965′te doğumlu olan Fahrettin Koca, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu bir doktor. Fahrettin Koca Medipol Hastanesi’nin sahibi ve aynı zamanda Erdoğan ailesinin doktoru.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy :1968 İstanbul doğumlu olan Mehmet Ersoy Alman lisesi mezunu. ETS Tur, Max Royal otelleri ve Atlasjet’in sahibi

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül : Abdülhamit Gül aslen Gaziantep Nizip’li. 12 Mart 1977 doğumlu olan Gül 41 yaşında.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak : Berat Albayrak Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı. 21 Şubat 1978 doğumlu olan Berat Albayrak aslen Trabzonludur. İşadamı babasının adı Sadık Albayrak’dır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez : Fatih Dönmez aslen Bilecikli. 1965 doğumlu. Dönmez, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar : TSK’nın 29. Genelkurmay Başkanı olan Hulusi Akar yeni kabinede apoletlerini çıkarıp bakan oldu. Hulusi Akar aslen Kayserili. Abdullah Gül ile okul arkadaşı.

Ulaştırma ve Altyapı bakanı Mehmet Cahit Turhan : Mehmet Cahit Turhan aslen Trabzonlu. 29 Nisan 1960 doğumlu olan Mehmet Cahit Turhan, Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Bölümü mezunu. Bakan olmadan önce Karayolları Genel Müdürüydü.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu aslen Alanyalı 5 Şubat 1968 doğumlu.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu : Spor Toto Teşkilatının başkanıykan bakan olan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, AK Parti Milletvekili Feyzullah Kıyıklık’ın damadı.

Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum 1976 Ankara doğumlu. Murat Kurum, Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okulu İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden 1999 yılında mezun oldu. TOKİ müdürü olan Murat Kurum evli ve 2 çocuk babası.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank : Varank asle Trabzonlu. 1976 doğumlu olan Mustafa Varank imam hatip ve ODTÜ mezunu. 2011 yılında Başbakan Başdanışmanlığı, 2014 yılında ise Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevini üstlendi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan : Ruhsar Pekcan aslen Manisalı. 1958 yılında Manisa Demirci’de doğan Ruhsar Pekcan İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi mezunu. Sahibi olduğu Karon Mühendislik, altyapı projelerine içmesuyu, sulama, petrol ve doğalgaz boruları, santrallere elektromekanik aksamı temin ediyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu : KSoylu aslen Trabzonlu. 1969 doğumlu olan Süleyman Soylu, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu.

Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk : Zehra Zümrüt Selçuk aslen Ordulu. Selçuk Eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un kızı. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nin ardından Bilkent Üniversitesi mezunu olan yeni bakan KADEM’de çalışıyordu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk : Prof. Dr. Ziya Selçuk, 1961 Ankara doğumlu. Özel Maya Okulları’nın kurucusu olan Ziya Selçuk, TED Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı.

 
 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica