logo

KADİROV DOKU UMAROV’UN NAAŞININ RESMİNİ PAYLAŞTI

doku omerov

Çeçenistan Başkanı Ramazan Kadirov, Kafkas Emirliği lideri Doku Umarov’un naaşının fotoğrafını resmi intagram sayfasında paylaştı.

Doku Umarov’un cesedinin fotoğrafını paylaşan Kadirov, bir açıklama da ekledi. Daha öncede Umarov’un bir operasyon sonucu etkisiz hale getirildiğini söylediğini hatırlatan Kadirov, cesedi olmadığı için birçok güvenlik kurumu ve basının kendisine inanmadığını belirtti. Açıklamasında Kadirov, öldüğüne inanmayanlara kanıtları sunduklarını ifade etti.

Nisan ayında Rusya istihbarat teşkilatı Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov, Kafkas Umarov’un etkisiz hale getirildiğini açıklamıştı.

umarov (480 x 266)

 

 DOKU UMEROV KİMDİR?

Doku (Dokka) Umarov (Çeçence:Умаран Хамади кант Докка) (d. 13 Nisan 1964, Kharsenoi, Çeçen-İnguş Cumhuriyeti , Çeçenistan – ö. 18 Mart 2014), 2006-2007 yılları arasında İçkerya Çeçen Cumhuriyeti başkanıydı İçkerya Çeçen Cumhuriyetini lağvederek yerine Kafkasya Emirliğini kurdu ve 2007 yılından bugüne kadar Kafkasya Emirliğinin Emiri olarak görev yapmaktadır.

 

Dokka Umarov Mimarlık fakültesi mezunudur. 2. Üniversitesi olan Hukuk Fakültesine savaş nedeniyle ara vermek zorunda kaldı. Birinci Çeçen-Rus Savaşındaki başarılı operasyonlarından dolayı halk kahramanı madalyası almıştır. Devam eden İkinci Çeçen-Rus Savaşında 2001 yılından beri güney-batı cephesi komutanlığı yapan Dokka, karakter olarak Şamil Basayev’e benzetilir. 2005 yılında Abdulhalim Sadulayev’in yardımcılığına getirilen Dokka, evli ve 6 çocuk babasıdır. Dokka’nın; 1. Çeçen savaşında kardeşi Musa Dokko, 2. savaşta da diğer kardeşi İsa ölmüştür. Babası Rus FSB ajanları tarafından kaçırılan Dokko,Abdülhalim Sadulayev’in öldürülmesi üzerine Çeçen İçkeriya Cumhuriyeti’nin yeni Cumhurbaşkanı oldu. 28 Ekim 2007′de Kafkasya emirliğini ilan eden Umarov ise Emirliğin Emiri olarak ilan edilmiştir. 18 Mart 2014′te vefat etmiştir. Çeçen direnişçilerin sitesi, Kavkazcenter.com’dan yapılan duyuruda yalnızca şehit olduğu bilgisi yer almıştır. Yerine Kafkasya Emirliği Şurası tarafından daha önce Kafkasya Emirliği’nin Şer’i kadılığını yapan Ali Ebu Muhammed seçilmiştir.

 

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica