logo

Karlov, konserle anıldı

konser rus (Copy)

Karlov, konserle anıldı

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği görevini yürüttüğü sırada uğradığı suikast sonucu yaşamını yitiren Andrey Karlov, Ankara’da bir konserle anıldı.

Rusya Federasyonu Bağımsız Devletler Topluluğu Yurtdışında Yaşayan Yurttaşlar ve Uluslararası İşbirliği İşlerinden sorumlu olan Federal Ajansı (Rossotrudnichestvo) Türkiye Temsilciliği, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Ankara Devlet Opera ve Balesi, Devlet Sanatçısı Suna Korat Müzik Vakfı ve Türk Japon Vakfı’nın işbirliğiyle “Rusya Federasyonu Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi, Rusya Kahramanı Andrey Karlov’un anısına ithaf edilen Türkiye Sanatçılarının Konseri” adıyla gerçekleştirilen konser, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda yapıldı.

Konser başlamadan önce katılımcılar Karlov anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundular ve ardından Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Aleksey Yerhov konuşma yaptı.

Yerhov yaptığı konuşmasında, “Adına fon kurulan, Rusya ve Rusya Büyükelçiliğinin bulunduğu sokağa isminin verildiği Andrey Karlov Türkiye’de iyi hatırlanıyor. Ankara’da Karlov adına uluslararası judo turnuvası düzenlendi. Türk halkı ve hükümetine bu olumlu jestler için minnettarız. Andrey Karlov’un iyi hatırlandığının bir diğer kanıtı da bugünkü konserdir” ifadesini kullandı.
Yerhov, “Silahlar konuşunca melekler susar diye bir söz var. Ama bu doğru değil. Meleklerin konuşması, silahların susması gerek. Bugün müzik konuşsun” dedi.

Konserde, bariton ses sanatçısı Çetin Kıranbay, tenör Şenol Talınlı, bas gitarda Mithat Karakelle, soprano Esra Çetiner, kemancı Jülide Yalçın, piyanistler Elif Onal ve Dement Akkılıç sahne aldılar. Petr Çaykovskiy, Sergey Rahmaninov, Franz Schubert, Aleksandra Pahmutova’nın eserleri seslendirildi.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica