logo

Kiev Grubu yalan habere devam ediyor.

 

B_c2Fr0UgAEFnWz (Copy)

Kiev Grubu yalan habere devam ediyor.

Kırım’da müslümanları birarada tutan Kırımlı müslümanları lideri Kırım Müftüsü Hacı Emirali Ablayev’e Ukrayna taraftarlarının yalan haber saldırı devam ediyor.

Ukrayna tarafından desteklenen medya ve gazeteciler geçtiğimiz hafta Kırım Müftüsünün kızı Elzara Tyncherova hakkında yalan haber yaptı.

Ukrayna destekli gazeteciler, Ukrayna zamanında 4 Cumhurbaşkanı eskitmesine rağmen yapılmayan ve geçtiğimiz sene hizmete açılan Kırım Tatarı Alime Abdennanov adını taşıyan okulun müdürlüğüne Kırım Müftüsünün kızı Elzara Tyncherova’nın atanacağını ve Elzara Tyncherova’nın pedegojik eğitimi olmadığı iddia ederek karalama kampanyası yaptı.

Söz konusu medya öncelikli olarak Elzara Tyncherova’nın okul müdürlüğü için başvurusu dahi bulup bulunmadığını araştırmadı. Elzara Tyncherova yaptığı açıklamada yalan haber çıkarın kişilerin hiç araştırma yapmadığı bazılarının emirleri üzerine yalan haber yaptığı belirterek kendisinin okul müdürlüğü gibi bir düşüncesinin olmadığını açıkladı.

Gazeteciliğin yüz karası olan karalama yapan medya Elzara Tyncherova’nın Tavriya Natsionalnıy Üniversitesi Şark Filolojisi fakültesinden Kırım Tatarca ve Türk Dili Edebiyatı bölümü ayrıca Sankt Petersburg’dan Eğitim yönetimi bölümü mezunu olduğunu araştırma gereği daha duymadı. Elzara Tyncherova şuan KRİPPO’da Psikoloji Pratiği okumaktadır.
MüftüKırım’ın 2014 yılında Rusya tarafından Ukrayna’dan ilhakıyla Kırım Tatarlarının olaylara karışmamasını için mücadele eden ve Kırım Tatar Türklerinin Kırım’da huzur ve güven içerisinde yaşaması için mücadele Kırım Müftüsüne karşı Ukrayna yanlıları ve terör örgütleri karalama kampanyası yapıyor.

Kırım Müftüsü daha önce yaptığı açıklamalarda, kendisininde diğer Tatar liderler gibi Kırım’ı terk edip Kiev’e yerleşip yerleşmeyeceği sorusuna

Rusya 27 Şubat 2014’te Kırım’ı aldı diye vatanı mı terk edeceğiz. Tabi ki de hayır. Kırım’a Japonlar da gelse Kırım’ı terk etmek olmaz. Biz vatanda doğmadık. Özbekistan’da sürgünde doğduk. Anamız, babamız hep vatan Kırım’a dönmemizi nasihat ederdi. 1987’de Kırım’a döndüm. O zaman hiçbir şey yoktu. Rusya’ya ya da Ukrayna’ya yerleşebilirdim. Ama gitmedim. Babam bana, ‘köyüne gidip ev alacaksın’ dedi.

Kırım Müftüsünün Kırım’da kalması ve halkı Rusya’ya karşı kışkırtmaması sebebiyle Kiev grubu tarafında hain ilan edildi. Herson’da kurulan, dansöz oynatması ve yasadışı olayla gündeme gelen sözde Numan Çelebicihan Taburunda toplanan paralı askerin lideri Rusya vatandaşı milyoner Lenur İslamov, Kırımlıları kendi tarafına çekemeyince önündeki en büyük engel müftüyü hain ilan etmiş, Kırım’ın yeniden Ukrayna’ya döndürülmesi için CİHAT ilan etmiş ve Kırımlılara ölün açıklamasında bulunmuştu.

Kırım’da toplanan Kırım Müslümanları Kurultayında 350 den fazla STK Kırım Müftüsüne güven oyu vererek provakasyonlara karşı açıklamalarda bulunmuştu.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica