logo

KIRIM ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ

KIRIM ÇALIŞTAY (400 x 400)

11-12 Ekim 2014 tarihlerinde Eskişehir’de düzenlenen Kırım İçin Ortak Akıl Çalıştayı tamamlandı.

Çalıştay sonucunda yapılan görüşmeler ve konuşmalar sonucu aşağıdaki bildirge Çalıştaya katılan tüm katılımcıların oy birliğiyle kabul edildi.

ORTAK AKIL ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ

Kırım’ın 2014 Şubat ayında Rusya tarafından işgali ve uluslararası hukuka aykırı olarak yapılan Referandum sonucunda  ilhakının ilanı , Kırımın yerli halkı ve tarihi sahibi olan Kırım Tatar halkı , Medeni Dünya , Uluslararası  kuruluşlar  ve Uluslararası camia tarafından asla  kabul edilmemiştir.

Rusya 1994 yılında Budapeşte mutabakatı ile kabul ettiği Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü Kırım’ı işgal ederek ortadan kaldırmıştır.

Kırım Tatarlarının Milli Lideri Mustafa Abdülcemil KIRIMOĞLU ile Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat ÇUBAROV ve Aktivistleri Kırımdan uzak tutacak tüm kısıtlama  , karar ve uygulamalara derhal son verilmelidir.

Kurultay ve Kırım Tatar Milli Meclisi Kırım Tatarlarının tek ve yegane temsil organı olup bunun dışında hiçbir oluşum kabul edilemez.

Kırımda İnsan hakları ve Uluslararası hukuka aykırı uygulamalar ile Basın , Yayın ve haberleşme Hürriyetinin önündeki engellemeler kaldırılmalıdır.

Rusya İşgali ile birlikte Kırım Tatarlarının Vatan Kırımda yaşama , ibadet ve Eğitim Hürriyetlerini kısıtlayan tehdit , darp , insan kaçırma ve cinayetlere son verilmelidir.

Türkiye ve Rusya arasında bu yıl sonunda yapılacak olan “üstdüzey İşbirliği konseyi”nde ve Türkiye ile Rusya arasında yapılacak olan tüm toplantılarda Kırım Tatarlarının yaşadığı sorunlar gündeme getirilmelidir.

Kırımın işgaline karşı uygulanan kısıtlamaların bazı Türk şirketleri tarafından çeşitli yollara delindiği görülmektedir. Bunu engelleyici  tedbirler için resmi girişimlerde bulunulmalıdır.

Kırım Tatarlarının Milli varlığının korunması için  İslam Konferansı , AGİT , Avrupa Konseyi , AB ve Birleşmiş Milletler gibi Uluslararası Kuruluşlara çağrıda  bulunulmalıdır.

Her Yıl yapılan “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” nde Tüm Dünyada  Kırımda insan hakları ihlal edilen Kırım Tatarlarının korunması için  KTMM’nin Karar alması beklenmektedir.

Kırımdaki Kırım Tatar varlığı her zamankinden daha ciddi tehdit altındadır. Türkiye ve Türkiye dışındaki Kırım Tatarlarının İşbirliğini  geliştirici somut çalışmaları başlatmaları gereklidir.

Kırımın işgalini kabul eden kuruluşlarla ve İşgalcilerle işbirliği yapan kişi ve kuruluşlar kınanmaktadır.    

Yapılan  “Ortak Akıl Çalıştayı” Kırım tatarlarının Milli sorunlarının tartışılması için bir başlangıç olarak kabul edilmiştir. Çalıştayın katılımcıları somut işbirliği projelerinin hazırlanması  , geliştirilmesi için yeni çalıştayların yapılmasını zaruret olarak görmektedir.

11-12 Ekim 2014 tarihinde Eskişehir’de düzenlenen “KIRIM İÇİN ORTAK AKIL ÇALIŞTAYI” nda yukarıda alınan karar ve öneriler aşağıda isimleri yazılı katılımcılar tarafından SONUÇ BİLDİRİSİ olarak kabul edilmiştir. 

Tüm katılımcılar

Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica