logo

Kırım Kültür Bakan Yardımcısı Zaatov’a Türk Halk Kültürüne hizmet ödülü

zatov (Copy)

Kırım Kültür bakan yardımcısı Doç.Dr. İsmet Zaatov, Türk Halk Kültürüne hizmet ödülüne layık görüldü.


Halk Kültürü Araştırmaları Kurumunun “Kurucu Genel Başkanı” Ord.Prof.Dr. M.Fuad KÖPRÜLÜ, vefatının 50′inci yıldönümünde Halk Kültürü Araştırmaları Kurumunun düzenlediği panelle anıldı. Türk Tarih Kurumu Konferans Salonunda 10.12.2016 Cumartesi günü 13.30′da başlayan etkinlikte HKAK Genel Başkanı İrfan Ünver NASRATTINOLU, UNESCO Türkiye Milli Komitesi Başkanı Prof.Dr. Öcal OĞUZ ve Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof.Dr. Refik TURAN’ın açış konuşmalarını takiben modaratörlüğünü Prof.Dr.Saim SAKAOĞLU’nun yürüttüğü panelde Prof.Dr.İsmet ÇETİN, Doç.Dr. Mehmet Ali ÇAKMAK ve Nail TAN, KÖPRÜLÜ’nün hayatı, kişiliği ve eserlerini anlattılar. Çok miktarda akademisyen ve davetlinin dinleyici olduğu panelin ardından 36′ıncı Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülleri, layık görülenlere takdim edildi.

36.TÜRK HALK KÜLTÜRÜNE HİZMET ÖDÜLLERİ TÖRENi
Halk Kültürü Araştırmaları Kurumunun “36.Türk Halk Kültürüne Hizmet Ödülleri” 10.12.2015 günü Türk Tarih Kurumu Konferans Salonunda (Ankara) düzenlenen törende UNESCO Türkiye Milli Komitesi; Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin ÇOBAN; Prof.Dr. Eyüp AKMAN; Prof.Dr.Tamilla ALİYEVA (Azerbaycan); Prof.Dr.Ayten SEZER ARIĞ; Prof.Dr.İsmet ÇETİN; Songül DÜNDAR; Prof.Dr.Zekeriya KARADAVUT; Yrd.Doç.Dr. Doğan KAYA;.Prof.Dr.Filiz Nurhan ÖLMEZ; Nail TAN ve Doç.Dr.İsmet ZAATOV (Kırım)’a takdim edildi. Törende Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof.Dr.Sayın Refik TURAN ile çok sayıda akademisyen ve davetli hazır bulundular.

ismet zaatov

 

 

İsmet Zaatov : Ödülü, Kırım’da yaşan soydaşlarımın adına alıyorum

Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu Genel sekreteri  Salih ÜNVER’den ödülünü alan Zaatov, yaptığı konuşmada, ödülü Kırım’a sürgünden geri dönen ve Kırım’da yaşayan Kırım Tatarları adına aldığını belirterek Türkiye’ye teşekkürlerini belirtti.

İsmet Zaatov kimdir?

5 Ağustos 1954 Özbekistan’ın Çirçik kentinde doğan Zaatov, Taşkent Devlet Pedagoji Üniversitesi Tarih bölümü mezunudur. 1979′da ana vatanı Kırım’a dönen Zaatov, SSCB ordusunda tankçı olarak 2 yıl askerlik yaptı.

Sanat Tarihi ile ilgili akademik çalışmaları sebebiyle Doç.dr. Ünvanı alan Zaatov, Kırım Cumhuriyeti Kültür Bakan yardımcılığı görevinde bulunuyor.

1989′de Kırım Tatar Kültürünü Yeniden Canlandırma Merkezinin kuruluşuna önderlik yaptı ve bu merkeizn başkanı olarak görev aldı.

1990 yılında Kırım Tatar Tatar Devlet Müzik ve Dram Tiyatrosunun 1944 sürgününden sonra yeniden kurulması için çaba gösterdi. Aynı dönem “Kırım” Kırım Tatar Folklor grubu, Cumhuriyet Kırım Tatar Sanatlar Müzesi ve İsmail gaspralı Kütüphanesinin kuruluşlarında yer aldı.

2003-2009 ‘da Ukrayna Kültür Bakanı danışmanlığı yapan Zaatov, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegeliği ve KTMM’de önemli görevlerde bulundu.

Türkovizyon, Türk Dünyası Müzik yarışmasının kurucu ekibinde yer alan Zaatov, Türkovizyon 2013 Düzenbleme Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü.

Yüzlerce makalesi bulunan Zaatov’un makalelerini ve araştırmalarını yayınladığı 10 yakın kitap bulunmaktadır.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica