logo

Kırım’da Yalta Ekonomik Forumu Yapıldı. Ünver Sel Konuşma Yaptı

yalta ekonomik forum (350 x 128)Kırım’ın Yalta şehrinde  Yalta Uluslararası Ekonomik Forumu 17-18 Nisan 2014 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Yunanistan, İtalya,İsrail, Hindistan ve Türkiye’nin katıldığı forumda Rusya’nın Kırım’a yapacağı iyileştirmeler , hibe destekler masaya yatırıldığı ve ,enerji, altyapı, inşaat, haberleşme ve bilgi işlem, gıda, eğitim, tarım ve turizm konularında Kırım’ın beş yıllık kalkınma planının da yapıldığı toplantı tarihsel önemi bilinen Yalta kentinde yapıldı.

Moderatörlüğünü dünyaca ünlü yönetmen Andrey Nazarov’un yaptığı Forumun birinci açılış oturumuna; Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin’in Kırım Cumhuriyeti Temsilcisi Oleg Belavantsev, Rusya Feerasyonu Federal Hükümeti Kırım İşleri Bakanı Oleg Salavyev, Kırım Cumhuriyeti Başkanı ve Başbakanı Sergey Aksiyanov, Rusya Federasyonu Kırım Cumhuriyeti Sivastopol Şehri Başkanı Sergey Menyalo,Kırım Cumhuriyeti Parlamento Başkanı Anatoly Konstantinov,  Rusya Federasyonu Başkanlığı Özel Girişimciler Komiseri Titov Boris, Rusya Devlet Duması Milletvekili-Ekonomist Prof.Dr. Sergey Glazev, Rusya Federasyonu Başbakanlığı Hukuk Müşaviri Sergey Şahray ve Kırım Tatar Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ünver Sel katıldı.

Kırım Tatar Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ünver Sel’in Türkçe yaptığı konuşma simultane olarak Rusça ve İngilizceye çevrildi. KTDF Genel Başkanı Ünver Sel’in konuşması aşağıdadır.
“Sayın Başkan, Değerli katılımcılar, Hanımefendiler, Beyefendiler;
Türkiye-Rusya ilişkileri uzun bir tarihi geçmişe sahiptir. İçinde bulunduğumuz 2015 yılı, Türk-Rus diplomatik hayatının 95. yılıdır.
Kırım yarımadası, 2014 yılında Ukrayna’da yaşanan iç savaş süreci içerisinde referandum ile Ukrayna’dan ayrılarak Rusya Federasyonu’na katılmıştır. Bu referandum sonrası Kırım Cumhuriyeti kurulmuştur.
Türkiye’nin Kırım ile ilgisi 1000 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Kırım’ın Ukrayna içerisinde yer aldığı dönemde Kırım Tatarları, Türkiye ile Ukrayna arasında bir köprü vazifesi görmüştür. Bugün de Kırım Tatarları  Kırım ve Rusya arasında köprü vazifesini sürdürecektir.
Kırım Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra içinde yer aldığı Ukrayna döneminde ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimini sağlayamamıştır.
Günümüzde Kırım’ın dünyadan 23 yıl geride kalmasının telafi edilmesi gerekmektedir. Kırım; acil bir şekilde ekonomik, sosyal ve kültürel alanda kalkınmalıdır.
Batı ülkelerinin Kırım ve Rusya’ya karşı uyguladığı ambargoya Türkiye katılmamıştır. Türkiyeli iş adamları Kırım’ın kalkınmasında göreve hazırdır.
Türkiyeli işadamlarına imkân ve kolaylıklar sağlanırsa Kırım daha ileri gidecektir.
Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, Kırım Rusya’ya katıldıktan sonra Kırım Tatarlarına yönelik çıkardığı “Rehabilitasyon Kanunu” Türkiye’de bizler tarafından memnuniyetle karşılanmıştır.
Bu rehabilitasyon kanununun uygulanması Türkiye-Rusya ilişkilerini ileriye götürecektir.
Gelecek Türkiye ve Rusya’nın olacaktır.
Saygılarımı sunarım”
Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica