logo

Kırımlı hasta çocukların Zümran annesi ile röportaj

nursel kocaeli (450 x 338)İyi Günler Ajans TURKASI Okuyucuları uzun bir aradan sonra tekrar röportajlarla sizlerleyiz.

Bu haftaki konuğumuzu bir çoğunuzun yakından tanıdığı bazıların Zümran ablası, Kırım’daki hasta çocukların Annesi,  Zümran Aracı Hanım….

Ajans TURKASİ : İyi Günler Zümran Hanım öncelikli olarak boş vaktinizin hiç olmadığını yoğun bir çalışma içerisinde olduğunuzu biliyoruz. Bu yoğunluğunuz arasında bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Selim Gaffarov annesi, anneannesi ve Zümran Hanım ile doktor yanında (400 x 244)Zümran ARACI : Sağolun Kürşad Bey…Benim Vatan Kırım’da yaşayan soydaşlarım için her zaman vaktım olmuştur..Özellikle soydaşlarımızın güzel çocukları için….Ayrıca, ben size teşekkür ederim..Vatan Kırım’da yaşayan soydaşlarımızın sağlık sorunlarını gündeme getirdiğiniz için…

Kocaeli derneği yöneticileri Kırım'daki hastalarımızı evlerinde ziyaret ediyor (400 x 267)Ajans TURKASİ : Zümran Hanım sizi biz yakından tanıyoruz ama okuyucularımız için Zümran Aracı kimdir? Bahsedebilir misiniz?

Zümran ARACI : Ben Zümran Aracı..Kocaeli Kırım Tatarları Derneği Genel Sekreteriyim. Yönetim kurulumuzun Apakaylar Kolundan sorumlu üyesiyim.

Tüm Kocaeli’nin tanıdığı, Kırım Tatar Davasına katkılar yapmış “Tatar Şükrü” Lakaplı Şükrü Aracı ve Semahat Aracı’nın 4 Çocuğundan ikincisiyim.. Ağabeyim İnşaat Mühendisi Şükrü Kemal Aracı, erkek kardeşim Koruma Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, Kız kardeşim Avukat Ayşe Aracıdır…

 Ajans TURKASİ :  Zümran Hanım, Kocaeli Kırım Tatarları Derneği olarak bir çok çalışmaya imza attınız, bunlardan kısaca bahsedebilir misiniz?

dagcıZümran ARACI : Kürşad Bey hangi birini söyleyeyim…O kadar çok ki !!!

Sünnetler, Evlenme düğünleri. Kurban Kesimleri. Milli Mekteplere,  Üniversitemize,  Cami  ve dini kurumlara, Kartlar evine geçmişte yaptığımız maddi ve manevi desteklerimiz halen sürüyor. Ramazan Ayında Kırım’da farklı kasabalarımızda iftar yemekleri veriyoruz, Üyelerimizin Fitre ve zekatlarını soydaşlarımıza bizzat dağıtıyoruz. Bunun dışında bireysel olarak bazı hasta ve öğrenci soydaşlarımıza da desteklerimiz oldu ve halen de devam ediyor. Son olarak 4 yıldır yapılmayan Ulu Romancımız Cengiz Dağcı’nın anıt mezarını Yalta’nın Kızıltaş Köyünde yapımını gerçekleştirdik. Bunun Yanında İşgal sırasında öldürülen Reşat Ametov soydaşımızın mezarının yapımına katkıda bulunmak da bize nasip oldu. Her yıl Kırım’da ortalama 250 adet kurbanlık koyun keserek etlerini soydaşlarımıza dağıtıyoruz. Koyunları Kırım’ın farklı köy ve kasabalarında kesiyoruz.. Örneğin 2015 yılında kurbanlık koyunlarımızı Kırım’ın 16 ayrı köy ve kasabasında kestik.

Soydaşlarımızın sorunlarının olduğu yerde biz Kocaeli Kırım Tatarları Derneği var…Soydaşlarımız da bunu bildiği için, o kadar çok istekle karşılaşıyoruz ki….Elimizden geldiği kadar hepsine cevap vermeye çalışıyoruz…

Çalışmalarımızın bir de Türkiye ayağı var..

KOCAELİTürkiye’de Kırım Tatar kültürünün kaybolmaması, geliştirilmesi için bir çok faaliyetler yapıyoruz…Türkiye’de en büyük tepreşi derneğimiz gerçekleştiriyor. Son tepreşimiz 2 gün devam etti.. 6 Ülkeden 60 misafirimiz geldi. Kocaeli ve Türkiye Halkı Kırım Tatar Kültür ve sanatını çok yakından izlemek fırsatı buldular. Bunun yanında Kırım Tatar gün ve geceleri organize ediyoruz. Bu etkinliklerimize Tepreş’de olduğu gibi  Vatan Kırım’dan sanatçı, gazeteci, sporcu ve öğretim üyelerini davet ediyoruz. Soydaşlarımızı Kırım konusunda aydınlatmak üzere konferanslar paneller düzenliyoruz..Örneğin, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinden sonra başkanımız Vefa İbrahim Aracı 12 ayrı mekanda konferanslar vererek işgal konusunda kamuoyunu anlattı…Rus işgalini ve Putin’i protesto etmek  üzere Türkiye’de en fazla etkin ve canlı olarak İzmit, Tekirdağ ve Çanakkale’de miting ve yürüyüşler düzenledik.. İmza kampanyaları gerçekleştirdik. Özellikle Apakaylar Kolumuzun katkılarıyla Vatan Kırım’dan Türkiye’de ki Üniversitelerde öğrenim görmek üzere gelen soydaş öğrencilerimize burs desteğinde bulunduk. Biz bütün bu çalışmalarımızı yönetim kurulumuz ve başkanımız Vefa İbrahim Aracı’nın organizasyonu ve yönlendirmeleri ile gerçekleştiriyoruz..nursel kocaeli (450 x 338)

Ajans TURKASİ : Türkiye’deki faaliyetlere geçmeden önce Kırım’da şimdiye kadar kaç düğün yaptınız?

Zümran ARACI : Her yıl Vatan Kırım’da iki farklı düğün yapıyoruz. Sünnet ve evlenme. Her sene ortalama 250 çocuğumuzu sünnete oturtuyoruz..Yine her yıl ortalama 5 genç çiftimizin evlenme düğününü gerçekleştiriyoruz

Ajans TURKASİ : Kırım’daki sünnet organizasyonları hakkında bilgi verir misiniz?

Zümran ARACI : .  Bu şekilde bugüne kadar yaklaşık  2500 çocuğumuzu da sünnete oturttuk. Arzu eden her bir üyemiz yaklaşık 150 Amerikan doları karşılığında bir soydaş çocuğumuzun aklınıza ne gelirse tüm masraflarını giyiminden, oyuncağına, yemekli düğününe kadar karşılayarak sünnet ettiriyor. Her yıl bu düğünler Vatan Kırım’ın Kezlev, Bahçesaray, Canköy gibi farklı yerlerinde gerçekleşiyor.

Ajans TURKASİ : Kırım’ın Rusya’ya ilhakı sonra çalışmalarınıza ara vermediniz, Kırım’a gidip geliyorsunuz? Kırım’daki Kırım Türklerinin durumu nasıl?

Zümran Aracı ve Aslan Selimov (400 x 600)Zümran ARACI :Evet, Kürşad Bey, Vatan Kırım’a gidiyoruz..Geçmişte olduğu gibi.. Hiç farklılık yok..Bu seneye kadar Kırım’da soydaşlarımız için neler yaptıysak işgalden sonra da yapıyoruz. Her zaman soydaşlarımızın yanında olduk…Biliyor musunuz ? Şimdi onların en çok morale ihtiyaçları var..Türkiye’den ne kadar çok insanımız Kırım’a giderse daha çok mutlu oluyorlar..Moralleri düzeliyor.

Bu durumu Eylül ayında yaptığımız kurban kesme etkinliğinde çok açık bir şekilde tespit ettik.  Bu nedenle biz Kocaeli Kırım Tatarları Derneği her fırsatta Kırım’a giderek soydaşımızın yanında olarak onlara moral vermeye çalışıyoruz.

Şu anda Kırım’da ki soydaşlarımız diken üzerinde yaşıyor dersek  abartmış olmayız..Soydaşlarımız, Kırım’da geleceklerinden ümitsiz bir yaşam sürüyorlar..Adam kaçırmalar, öldürmeler, Ev, okul ve cami baskınları Kırım’da her zaman rastlanan olaylardan oldu. Önemli bir kısım soydaşımız Kırım’ı Azize Kumisheva, Ferit Toplu, Elmaz Kumisheva ve Ervin Kadyrov (400 x 267)terketti. Diğer önemli bir kısmı ise Kırım’ı terketmek için çareler arıyor..

Ajans TURKASİ : Kırım’da tedavi olamayan hastaların Türkiye’de tedavi olması için çalışmalar yürütüyorsunuz. Kırım’daki soydaşlarımızın size sağlık meleği, Zümran Anne gibi güzel yakıştırmalarda olduklarını yakından biliyoruz. Bu sağlık hizmetini nasıl başlattınız ve başarılı oldunuz?

Zümran ARACI : Bu çalışmalar 2014 yılı ilkbahar aylarında başladı. Başkanımız Vefa İbrahim Aracı’nın yoğun istekler karşısında suskun kalmayıp Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı görüşmeler sonucunda çalışmalarımız start aldı. Öncelikle, Kırım’da sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğunu ve çok sayıda soydaşımızın da hasta olduğunu bildiğimiz için Sağlık Bakanlığımızın 400 kontenjanlık  yurt dışı hasta kabul kararından faydalanarak adı geçen bakanlık ile birlikte bu çalışmaları başlattık. İlk grupta farklı hastalıkları bulunan çocuklarımızı Kırım-Odesa yolu ile ülkemize getirdik. Onları Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesine yerleştirerek tedavilerini başlattık. Sonra bu çalışmalarımız genişleyerek İstanbul’un diğer hastaneleri ile birlikte Kocaeli ve Ankara’da ki hastaneleri de kapsadı. 

Maalesef,Ülkemizde bürokrasinin çok ağır işlemesi nedeniyle çalışmalarımızda çok sıkıntılar çektik..Bütün bu sıkıntıları Başkanımız Vefa İbrahim Aracı ve Hastaneler yetkilileri ile yaptığımız olumlu görüşmeler sonucunda yendik… Hastalarımızın belirli ilaç, tıbbi alet, uçak bileti ve diğer gündelik ihtiyaçlarının hastaneler tarafından karşılanamaması durumunda Başkanımız Vefa İbrahim Aracı ve derneğimizin kadınlar kolunun maddi destekleri ile bu güçlüğün de üzerinden geldik. Bu noktada kendilerine çoktan çok teşekkürler ederim…

Ajans TURKASİ : Şimdiye kadar kaç hasta Türkiye’de tedavi oldu?

Zümran ARACI :  Şimdiye kadar Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Halkalı Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Şişli Etfal Hastanesi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kocaeli Zümran Aracı ve Aslan Selimov (400 x 600)Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Ankara Abdurrahman Yurtaslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Erenköy Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde olmak üzere toplam 32 adet soydaş hastamızın tedavisini Sağlık Bakanlığı ile birlikte üstlendik. 2016 yılında da Vatan Kırım’dan gelecek yeni hastalarla faaliyetimiz devam edecektir.

Ajans TURKASİ : Tedavi olanlar arasında arada üzücü haberlerde geliyor. Kaybettiklerimiz, bunlar sizin için çok zordur. Şimdiye kadar kaç soydaşımızı kaybettik.

Zümran ARACI : Evet, Kürşad Bey, Maalesef, O kadar gayretli, hassas ve dikkatli bir tedavi uygulanmasına rağmen  kaybettiğimiz hastalarımız oldu. Pendik Hastanesinde 11 yaşında Aslan Selimov’u kaybettik. Pendik Hastanesindeki tedavisinden sonra Kırım’a evine gönderdiğimiz 4 yaşındaki Amina’nın ölüm haberini aldık..Bu iki evladımızın ölümü bizi çok üzdü. Derinden sarstı. Bunun dışında Ankara Abdurrahman Yurtaslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi görmekte olan Leviza Gaffarova hanımı ve son olarak de geçtiğimiz ay Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi görmekte olan Server Semedlıaiev’i kaybettik. Cenazelerini Kırım’a gönderdik.Aslan Selimov (400 x 267)

Ajans TURKASİ : Vefat eden soydaşlarımız cenazelerinin vatana gönderilmesi için bürokratik işlemleri yapıyorsunuz.

Zümran ARACI : Evet..Yurt dışına cenaze göndermek çok zor.. Özellikle Ukrayna’dan kaynaklanan bir çok bürokratik engelleri aşmak zorundasınız. Örneğin Aslan Selimov yavrumuzun cenazesini Kırım’a göndermek bürokratik işlemler nedeniyle  8 gün sürdü.

Ajans TURKASİ : Son olarak Zümran hanım 2016’ta gerçekleştirmeyi düşündüğünüz faaliyetler nelerdir?

aslan selimov yaş gününde hasta arkadaşları ile (400 x 267)Zümran ARACI : Yine hasta kabullerıne devam edeceğiz. Fakat, Tedavi için gelecek hastaların raporlarının gönderilmesi gerekiyor. Ağır hasta olmasına rağmen  iyileşmesi umudu olan hastalar gelirse daha iyi sonuçlar alabiliyoruz, mutlu oluyoruz. Geç kalınmış, iyileşme ümidi kalmamış, bu durumu da raporlarında belirtilmiş hastaların gelmesi bizi de zor duruma sokuyor. Çünkü, bu durum Türkiye’de tedavi için sırada bekleyen diğer hastalarımızın tedavilerini geciktiriyor.

2016 yılında, bunun dışında,  İşgal süreci nedeniyle eğer Kırım’a ulaşmak kolaylaştığı takdirde (bu noktada maalesef Ukrayna Hükümeti de Türk vatandaşlarına Kırım’a girmeyi 4 Haziran kararnamesi ile yasakladı) Vatan Kırım’da sünnet, Evlendirme düğünlerine, Kurban kesimlerine, İftar yemekleri verme gibi bir çok etkinliği gerçekleştirmeyi samimiyetle istiyoruz. Çünkü, Vatan Kırım’da zor koşullarda diken üzerinde yaşayan soydaşlarımızın morale, motivasyona ihtiyaçları var. O nedenle soydaşlarla birlikte olmak istiyoruz..Maalesef son yıllarda Kırım’a sık sık giden soydaşlarımız artık Kırım’a gitmez oldular..Onlar için yeni Hedef Kiev ve Kherson oldu..Soydaşı unuttular.

Ajans TURKASİ : Çok teşekkür ederiz Zümran Hanım, Allah hizmetlerinizin devamı için size güç ve kuvvet versin. Çalışmalarınızda başarılar dileriz

Zümran Aracı: Biz size ve ajansınıza teşekkür ederiz.. Çünkü, siz,  Kocaeli Kırım Tatarları Derneğinin Vatan Kırım ve orada yaşayan soydaşlarıma ne kadar yakın olduğuna aracılık ettiniz…Bunun yanında Vatan Kırım’da yaşayan soydaşlarımızın dert ve problemlerini gündeme getirdiniz..

Son olarak, yaptığımız bu zor ve meşakkatli çalışmalarımızda bize yardımcı olan sorunlarımızı çözen başta Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Sayın Fahri Kasırga olmak üzere Sağlık Bakanlığı Uluslararası Hastalar ve Yurt Dışı Eğitim Daire Başkanı sayın Muzaffer Zengin, Sayın Ali Karaoğlu ile Dışişleri Bakanlığı Odesa Başkonsolosu Sayın Nur Sağman, İkinci Konsolos Sayın Leman Sınav ve Sayın Valentina Aksakal Berbat Hanımlara ve son olarak Hastanelerde hastalarımız ile yakından ilgilenen tüm doktor ve sağlık çalışanlarına büyükten büyük teşekkürlerimizi arz ederiz..

 

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica