logo

Kitap Kampanyası Türk Siyasetinde Kürt İslamcılar

hediye kitap kaya ataberk

Ajans Turkasi kitap kampanyalarında devam ediyor.

Türkiye’de gündem yaratan yazılarıyla tanınan Kırım Tatarı asıllı Kaya Ataberk’in son kitabı Türk Siyasetinde Kürt İslamcılar okuyucularla buluştu.

Sayın Kaya Ataberk’in Ajans Turkasi okuyucuları için haberimize yorum atan 4 kişiye Kaya Ataberk imzali Türk Siyasetinde Kürt İslamcılar kitabı hediye edilecek.

Sayın Kaya Ataberk’e başta yazdığı gündem sarsan yazıları ayrıca haber sitemiz ve okuyucularımıza hediye kitap jesti için teşekkür ederiz

Türk Siyasetinde Kürt İslamcılar (300 x 471)

Kitabın tanıtım yazısı

Sayın Kaya Ataberk

Uğur Mumcu öldürülmeden önce Kürt Meselesi üzerinde çalışıyordu. Kürt Meselesi’ni etnik ve dinsel yönünü birleştirerek ele almış, Şeyh Sait ayaklanmasını Kürt-İslam Ayaklanması olarak değerlendirmiş, Türkiye’yi uzun yıllardır yöneten Sağ iktidarların ideolojisini ise Kürt-İslam Sentezi olarak tanımlamıştı.

Kaya Ataberk bu kitabında, Uğur Mumcu’nun bu tanımlamasını referans alarak, Uğur Mumcu’nun çalışmasını derinleştiriyor.

Kürt-İslamcılık, Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter ve laik yapısını kabul etmeyen geniş bir cephenin temel bakış açısı.

Bu yönüyle Şeyh Sait gibi bir Şeriatçıdan Kemal Burkay gibi bir sosyalist ateiste, Apo gibi bir bölücüden Seyid Ahmet Arvasi gibi bir ülkücüye kadar geniş bir kesim, Kürt İslamcılık akımı içerisinde birleşebiliyor.

Kaya Ataberk bu tezi ile, hem Kürt Meselesi’ne çok yeni ve özgün bir bakış açısı kazandırıyor, hem de özellikle Nakşibendilik tarihi içindeki köklü bir damarı ortaya çıkartıyor.

Yine ek olarak 500 ünlü Kürt İslamcının biyografisini ve fotoğraflarını da yayınlayarak, araştırmacılara zengin bir arşiv sunuyor.

kaya ataberk (500 x 500)Kaya Ataberk Kimdir?

1980 Konya doğumlu. Ortaöğrenimi Bursa’da tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi’nde Çevre Mühendisliği, Uludağ Üniversitesi’nde İktisat eğitimi gördü.

Marmara Üniversitesi’nde Atatürkçü Düşünce Kulübü başkanlığı yürüttü ve Atatürkçü Düşünce Kulüpleri Federasyonu’nun kurucuları arasında yer aldı. İleri dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini yürütmektedir.

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

#

Kitap Kampanyası Türk Siyasetinde Kürt İslamcılar” için 4 Yorum

  1. yilmaz diyor ki:

    Guzel bir calisma .turkasini tebrik ederim.

  2. Teoman diyor ki:

    okunması gereken bir kitap kesinlikle

  3. Teoman diyor ki:

    Ajans Turkasi guzel bir calısma

Yandex.Metrica