logo

Kösem Sultan’da 2 Kırım Hanı

kösem sultan

Kösem Sultan Dizisinde :Kırım Hanları Geçidi

Dizide Kırım hnalarını oyuncu Kadir Doğulu ve Erkan Kolçak Köstendil üstlenecek

 

MUHTEŞEM YÜZYIL-KÖSEM DİZİSİ KONUSU:
Muhteşem Yüzyıl-Kösem dizisinde küçük yaşlarda Cariye olarak saraya getirilen Anastasia’nın saha sonra 1.Ahmed ile evlenmesinin ardından hükümdarlığa uzanan hayatını anlatıyor.

 

 

Muhteşem Yüzyıl Kösem Sultan Oyuncuları

Kösem Sultan – (Beren Saat)

Safiye Sultan -( Hülya Avşar)
Kösem Sultan(gençliği) – (Anastasia Tsilimpiou)
Sultan Ahmet – (Ekin Koç)
Mehmet Giray Han – (Kadir Doğulu)


Zülfikar – (Mete Horozoğlu)
Şahin Giray Han – (Erkan Kolçak Köstendil)
Alex – (Berk Cankat)
Handan Sultan – (Alma Terzic)
Dilber – (Sahra Şaş)haberler4.blogspot.com 
Halime – (Aslıhan Gürbüz)
Nasuh – (Tolga Tuncer)
Şeyhülislam Mustafa – (Levent Yılmaz)
Dudu Hatun – (Nurunisa Yıldırım)
Enzo – (Zeljko Erkiç)
Cennet – (Esra Dermancıoğlu)
Derviş Mustafa – (Mehmet Kurtuluş)

 Şahin Giray (d. 1745- ö. 1787), 48. ve en son Kırım hanıdır. Birinci saltanatı 1777-1782 ve ikinci saltanatı 1782-1783 yılları gerçekleşti.

Şahin Giray 1745 yılında Edirne’de doğdu. Yunanistan ve İtalya’da eğitim gördü. Kırım Tatarcası ve Osmanlıca’nın yanı sıra Yunanca ve İtalyanca da öğrendi. Şahin Giray’ın gençlik yıllarında savaşılan 1768-1774 Osmanlı-Rus Savaşı Kırım Tatarları için büyük kayıplarla sonuçlandı. Özellikle 21 Temmuz 1770 tarihindeki Kartal Muharebesi’nde Osmanlı-Tatar ordusu büyük bir yenilgiye uğradı. Ruslar, Kırım’daki bütük stratejik kaleleri ellerine geçirdiler. Savaşın sonunda 21 Temmuz 1774 tarihinde imzalanan Küçük Kaynarca Antlaşması’na göre Kırım Osmanlı Devleti’nden özerklik kazanıyor ve Rusya’nın kontrolüne giriyordu.

Şahin Giray 1777 yılında Kırım tahtına geçtiğinde Kırım Hanlığı yıkılış sürecine girmişti. Rusya, Kırım’da modernleşme programları başlattı. Kırım’da fabrikalar kuruldu. Başkent Bahçesaray’dan Kefe’ye taşındı. Rusya’nın baskılarına dayanamayan Şahin Giray sonunda 1783 yılında hayatını kurtarmak amacıyla Kırım Hanlığı’nın kapılarını Rus ordularına açtı. 1787 yılına kadar St. Petersburg’da ev hapsinde yaşadı. Daha sonra Rusya’yı terkederek Edirne’ye gitmesine izin verildi. Daha sonra İstanbul’a getirildi. Sonunda 1787 yılında Rodos’ta idam edildi.

Ruslar’la işbirliği yaparak Kırım’ı kaybetmemize sebep olan Şahin Giray, sonunda Osmanlı’ya sığınmak zorunda kalmış ancak affedilmeyerek öldürülmüştü.

Allah onu helak ede

Birinci Abdülhamid, Kırım’ı kaybettiren Şahin Giray’ın nasıl biri olduğunu merak etmişti. Şahin Giray Hotin’e sığındığında padişahın merakının giderilmesi için bir resmi çizilerek, İstanbul’a gönderildi. Birinci Abdülhamid resmi inceledikten sonra, “Onun elbisesi tam bir Hıristiyan gibi, kâfir olduğundan artık şüphe etmiyorum. Diğerlerine ibret olsun diye Allah onu helak ede” demişti. 

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica