logo

KTDF GENEL BAŞKANI ÜNVER SEL’İN KIRIM AÇIKLAMASI

 

: Simferopol-Kırım’da Basın Toplantısı Ünver SEL-KTDF Genel Başkanı Gencehan TUNAY-KTDF Genel Başkan Yardımcısı

: Simferopol-Kırım’da Basın Toplantısı
Ünver SEL-KTDF Genel Başkanı
Gencehan TUNAY-KTDF Genel Başkan Yardımcısı

 

KIRIM TATAR DERNEKLERİ FEDERASYONU

GENEL BAŞKANI ÜNVER SEL’İN

KIRIM’DA YAŞANAN SON DÖNEMDEKİ GELİŞMELERE İLİŞKİN

YAPTIĞI AÇIKLAMA AŞAĞIDADIR

 

Ukrayna’da son dönemde yaşanan gelişmeler, Kırım Yarımadası’nın statüsünün değişimiyle sonuçlanmıştır. Tabiatıyla bu durum Kırım Tatarlarının da statülerini ve geleceklerini doğrudan etkilemektedir.

Yaşanan bu gelişmelere ilişkin Türkiye’de, Kırım’da ve başka ülkelerde çeşitli değerlendirmeler yapılmakta ve Kırım Tatarlarının geleceklerine ilişkin farklı görüşler ileri sürülmektedir.

Kırım Tatar Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı olarak heyetimle birlikte 3-7 Haziran 2014 tarihlerinde, Moskova ve Akmescit’te üst düzey Rus yetkililer ile çeşitli temaslarda bulunarak, Kırım Tatarlarının geleceğine ilişkin müzakereler gerçekleştirdim.

Eş zamanlı olarak bu müzakere konularında Kırım’da Tatar toplumu kanaat önderleri ile de istişarelerde bulundum.

Şu hususu açıkça belirtmekte fayda vardır: Kırım’da gerçekleşen ve Rusya’ya bağlanmayı öngören referandumun sonucu, politik bir gerçekliktir. Bu noktadan sonra mevcut gerçekliğin değişebileceğini öngörmek ve Tatar toplumunu buna ilişkin politikalara zorlamak vakit kaybından başka bir şey değildir. Ayrıca Tatar toplumunun geleceğini, sonu belirsiz bir maceraya sürüklemek anlamı taşımaktadır.

Eski Kırım Tatar liderliğinin bu gerçekliğe rağmen hala Ukrayna merkezli çözümler üzerinde diretmesi vakit kaybı olması bir yana, geleceğe ilişkin bazı kazanımlarımızı olumsuz şekilde etkileyecektir.

Dolayısıyla Kırım Tatarlarının siyasetlerinin Moskova, Kiev, Berlin, Varşova ya da Washington merkezli değil, Akmescit merkezli olması gerektiği bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Bu bağlamda Kırım Tatarlarının Ukrayna merkezli bir statü ve siyaset anlayışıyla, geçersizliği ortaya çıkmış bu paradigmada ısrar etmekle ortaya çıkan Rusya karşıtlığının, halkımıza bir yararı olmayacağı açıktır. Buna paralel olarak Tatar-Rus etnik karşıtlığı yaratmanın da toplumumuz açısından, yakın ve orta vadede ciddi sıkıntılara yol açması kaçınılmazdır.

Ukrayna 23 senedir Kırım Tatarlarının haklarının tanınması, statülerinin açıklığa kavuşturulması gibi konularda hiçbir adım atmadığı herkesin malumudur. 23 senedir halkımızı oyalayan ve hiçbir adım atmayan Ukrayna’dan yeni beklentilere girmek toplumumuzda hayal kırıklığı yaratacağı gibi, mevcut reel politik itibariyle de zaten imkânsızdır.

Kaldı ki, 1944 sürgününün açık muhatap olarak Rusya tarafından tazmin edilmesi çözüm için avantaj olacağı gibi, halkımızın tarihi hakkının teslim edilmesi ve adaletin gerçekleşmesine yol açabilir.

Gerek Rusya’da gerekse Kırım’da üst düzey Rus yetkililer ile gerçekleştirdiğim müzakerelerde Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin’in “Kırım Tatarlarının Rehabilitasyonuna İlişkin Kararnamesi” nin halkımızın geleceği ve statüsüne ilişkin olumlu olduğu açıktır.

21 Nisan 2014 tarihinde yayımlanan 268 numaralı kararnameyle, Kırım Tatarları’nın sürgüne gönderilmesi yasadışı olarak kabul edilmekte, sonuçlarının ortadan kaldırılması için Kırım Tatarları’nın topraklarının iadesi ve anadilde eğitim almaları konusunda yasal düzenlemeler yapılması kararlaştırılmaktadır.

Bu kararname kapsamında, Rus makamlarla yürüttüğümüz müzakerelerde aşağıdaki hususlar temel ilkeler olarak tarafımızdan ortaya konulmuştur:

1.           Kırım Tatarları’nın toponomi ve ellerinden alınan topraklarının iadesini sağlayacak yasal düzenlemeler oluşturulmalıdır.

2.           Kırım Tatarları’na Parlamento, bürokrasi ve mahalli idarelerde yönetim kotası verilmeli, bu kotaya Federal Meclis de dahil edilmelidir.

3.           Kırım Tatarları’nın ticari faaliyetlerini kolaylaştırıcı ve teşvik edici yasal düzenlemeler açıklıkla oluşturulmalıdır.

4.           Kırım Tatarca eğitimin önündeki yasal ve pratik engelleri ortadan kaldıracak hukuki, mali ve idari tedbirler alınmalıdır.

5.           Halen sürgünde yaşayan Tatarların Kırım’a dönüşü için bir fon ayrılmalı; sürgünde bulundukları ülkelerdeki haklarını da gözetecek bir geri dönüş programı hazırlanmalıdır.

6.           Kırım yarımadasına başka etnik unsurların yerleştirilmesine kesinlikle izin verilmemelidir.

7.           Tatar gençler ya zorunlu askerlikten muaf tutulmalı ya da askerlik yükümlülüklerini Kırım Yarımadası’nda yerine getirmelerini sağlayacak düzenlemeler yapılmalıdır.

8.           Kırım Tatarları’nın diaspora ile bağlarının güçlendirilmesi için resmi temsil organı oluşturulmalıdır.

9.           Planlanan tüm işlerin bir takvime bağlanması sağlanmalı ve bu süreci takip etmek üzere Tatarlar’dan oluşan resmi bir komite oluşturulmalıdır.

Kırım Tatar toplumunu temsil iddiasında olanların geçmişe ve çözümsüzlüğü açıkça ortada olan model ve tecrübelere takılıp, daha fazla vakit kaybetmeksizin emin adımlarla geleceğe yürümeleri kaçınılmazdır.

Halkımızın birlik ve beraberlik içinde kendi iradesi ile ortaya koyacağı çözümün aydınlık geleceğin müjdecisi olacağına inancım tamdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Ünver SEL

Kırım Tatar Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı

 

Simferopol-Simferopol-Kırım’da Basın Toplantısı Ünver SEL-KTDF Genel Başkanı Gencehan TUNAY-KTDF Genel Başkan Yardımcısı

Simferopol-Simferopol-Kırım’da Basın Toplantısı
Ünver SEL-KTDF Genel Başkanı
Gencehan TUNAY-KTDF Genel Başkan Yardımcısı

 

Simferopol-Simferopol-Kırım’da Rusya Federasyonu Başkanlığı Kırım Temsilciliği Görüşmesi Ünver SEL-KTDF Genel Başkanı Gencehan TUNAY-KTDF Genel Başkan Yardımcısı Oleg Yevgenyeviç BELAVANTSEV-Rusya Federasyonu Başkanı Viladimir Putin’in Kırım Temsilcisi Nikolay Georgievic VODEROZOV-Rusya Federasyonu Başkanı Kırım Temsilcisi Yardımcısı Viladimir Andreyeviç KONSTANTİNOV-Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamento Başkanı

Simferopol-Simferopol-Kırım’da Rusya Federasyonu Başkanlığı Kırım Temsilciliği Görüşmesi
Ünver SEL-KTDF Genel Başkanı
Gencehan TUNAY-KTDF Genel Başkan Yardımcısı
Oleg Yevgenyeviç BELAVANTSEV-Rusya Federasyonu Başkanı Viladimir Putin’in Kırım Temsilcisi
Nikolay Georgievic VODEROZOV-Rusya Federasyonu Başkanı Kırım Temsilcisi Yardımcısı
Viladimir Andreyeviç KONSTANTİNOV-Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamento Başkanı

Simferopol-Simferopol-Kırım’da Rusya Federasyonu Başkanlığı Kırım Temsilciliği Görüşmesi Ünver SEL-KTDF Genel Başkanı Gencehan TUNAY-KTDF Genel Başkan Yardımcısı Nikolay Georgievic VODEROZOV-Rusya Federasyonu Başkanı Kırım Temsilcisi Yardımcısı

Simferopol-Simferopol-Kırım’da Rusya Federasyonu Başkanlığı Kırım Temsilciliği Görüşmesi
Ünver SEL-KTDF Genel Başkanı
Gencehan TUNAY-KTDF Genel Başkan Yardımcısı
Nikolay Georgievic VODEROZOV-Rusya Federasyonu Başkanı Kırım Temsilcisi Yardımcısı

Simferopol-Simferopol-Kırım’da Basın Toplantısı Ünver SEL-KTDF Genel Başkanı

Simferopol-Simferopol-Kırım’da Basın Toplantısı
Ünver SEL-KTDF Genel Başkanı

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica