logo

Poroşenko ile Bartholomeos Anlaşma imzaladı, Türkiye Yok Sayıldı

poroşenko fener (Copy)

Poroşenko ile Bartholomeos Anlaşma imzaladı. Lozan Yok Sayıldı

Resmi ziyaret için İstanbul’da bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile bir araya geldi.

Ukrayna lideri Petro Poroşenko, Türkiye’yi ziyaret ediyor. Poroşenko ilkin Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin Rus Ortodoks Kilisesi’nden bağımsızlık elde etme talebini kabul eden Fener Rum Patrikhanesi’ne gitti.

Poroşenko’yla Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ukrayna Kilisesi’nin Rus Ortodoks Kilisesi’nden ayrılması sürecini tamamladığını söyledikleri bir anlaşma imzaladı.

Poroşenko, Fener Rum Patriği ile İstanbul’da imzaladıkları anlaşmanın, ‘Ukrayna Kilisesi’ne Ortodoks Kilisesi kurallarına uygun bir biçimde otosefal (bağımsızlık) verilmesi sürecini tamamladığını’ duyurdu.

Bartholomeos da “Otosefal kararının Ukrayna’daki tüm Ortodoksların birleşmesini sağlayacağına inanıyorum” dedi.

BBC’ye açıklamalarda bulunan Job, Fener Patrikhanesi’nin 1686 yılında Ukrayna’yı Moskova Patrikhanesi’nin yetkisi altına alan hükmün iptal edildiğini hatırlatarak, “Bu, Ukrayna’da bugün Moskova Patrikhanesi’nin kiliselerinin bulunmadığı anlamına geliyor” dedi.
TÜRK HUKUK SİSTEMİ YOK SAYILDI

Lozan Antlaşması ile birlikte Patrikhane’nin idarî, siyasî ve yargısal yetkilerine son verilmiş ve sadece dini bir kurum olarak kalması sağlanmıştır. Lozan’da yapılan müzakerelere ve antlaşma hükümlerine göre Patrikhane’nin hukukî durumu şu şekilde özetlenebilir:

* Patrikhane’nin İstanbul’da kalması bir anlaşma hükmü ile değil Türkiye’nin tek taraflı bir tasarrufu ile olmuştur.

* Patrikhane, Türkiye kanunlarına tâbi bir kuruluştur. Patrik ve Patrikhane memurları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Türk Hükümetinin muvafakatiyle tayin edilirler ve Türk Hükümetinin denetimine tabidirler. Başka ülkelerden, özellikle Yunanistan’dan rahip getirilmesi yasal olarak mümkün değildir.

* Patrik ve Patrikhane’nin 1453′ten 1923′e kadar sahip olduğu siyasî ve idarî, hak ve imtiyazlar kaldırılmıştır. Patrikhane ancak dinî ve ruhanî işlerle uğraşabilir.

* Patrikhane İstanbul’daki Rum cemaatinin resmi temsilcisi olmadığı gibi, bu cemaat ile Türk resmi makamları arasında sözcülük, aracılık gibi işleri de yapamaz.

* Patrikhane ile Patrik ve Patrikhane görevlileri, Türkiye’deki gayrimüslim azınlıklara ait herhangi bir kilise veya sinagog gibi Lozan Antlaşmasının 40. ve 42. maddelerinde ifade edilmiş olan serbestlik ve himayeden faydalanır. Bu kişiler, Anayasadaki temel hak ve hürriyetler hususunda Türk vatandaşı Müslümanlardan farklı hükümlere tabi tutulmazlar. Antlaşmanın 45. maddesi gereğince aynı haklardan Yunanistan’daki Türk azınlığa ait dinî kuruluşlar da istifade ederler.

Etiketler: » » » »

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica