logo

Putin’i durdurunuz

stop putin Eskişehir’de Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’un  katıldığı Kırım İçin Ortak Akıl Çalıştay’ndan çıkan ortak akıl, Kırım Türkçesi ile  “Putin’i Toktatınız” (Putin’i durdurunuz) şeklinde özetlenebilir.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Spor Kulübü Derneği’nin, Eskişehir Odunpazarı Belediyesi’nin katkılarıyla 11-12 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlediği çalıştay, Hasan Polatkan Kültür Merkezi’nde  gerçekleştirilmiştir.  

Çalıştayın açılışına Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov,  Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel,Odunpazarı Belediye Başkanı  Kazım Kurt ile Türkiye’nin çeşitli illerinden ve Kırım’dan temsilcilerle kanaat önderleri katılmıştır.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov  açış konuşmasında,  “Bir yıl önce bizler Eskişehir’de birlikteydik. Burada çok önemli anlaşmalar imzalamıştık ve şehirde Haytarma adlı sinema filminin galasını gerçekleştirdik. O zaman gelecek için çok planlarımız olduğunu birbirimize söyledik ve bu planlarımızı yerine getirmek için Kırım’da gerekli çalışmalara başladık. Şimdi bir çok ülke sıkıntı içinde. Ama bu sıkıntılar kendi başına gelmiyor. Sebepçileri var ve bu sıkıntıları kendi komşularına yaşatan taraflar var” demiştir.

Çalıştay devam ederken Cumhurbaşkanı  Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i telefonla arayarak IŞİD konusunu görüşmüştür. Rusya ile Türkiye arasında ikili ilişkilerde en önemli mekanizmalardan biri olan Üst Düzey İşbirliği Konseyi  toplantısına ilişkin hazırlık çalışmalarıyla ilgili görüş teatisinde bulunulan görüşmede, toplantının yıl sonuna doğru gerçekleştirilmesi konusunda mutabık kalındığı basında yer almıştır.

Çalıştay  sonuç bildirisinde bu konuya  da  değinilmiştir: “Türkiye ve Rusya arasında bu yıl sonunda yapılacak olan Üstdüzey İşbirliği Konseyi’nde ve Türkiye ile Rusya arasında yapılacak olan tüm toplantılarda Kırım Tatarlarının yaşadığı sorunlar gündeme getirilmelidir.”

Ortak Akıl Çalıştayı Sonuç Bildirisi şöyledir:

Kırım’ın 2014 Şubat ayında Rusya tarafından işgali ve uluslararası hukuka aykırı olarak yapılan referandum sonucunda ilhakının ilanı, Kırımın yerli halkı ve tarihi sahibi olan Kırım Tatar halkı, medeni dünya, uluslararası  kuruluşlar  ve uluslararası camia tarafından asla  kabul edilmemiştir.

Rusya 1994 yılında Budapeşte mutabakatı ile kabul ettiği Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü Kırım’ı işgal ederek ortadan kaldırmıştır.

Kırım Tatarlarının Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov ve aktivistleri Kırım’dan uzak tutacak tüm kısıtlama, karar ve uygulamalara derhal son verilmelidir.

Kurultay ve Kırım Tatar Milli Meclisi Kırım Tatarlarının tek ve yegane temsil organı olup bunun dışında hiçbir oluşum kabul edilemez.

Kırım’da insan hakları ve uluslararası hukuka aykırı uygulamalar ile basın, yayın ve haberleşme hürriyetinin önündeki engellemeler kaldırılmalıdır.

Rus işgali ile birlikte Kırım Tatarlarının vatan Kırım’da yaşama, ibadet ve eğitim hürriyetlerini kısıtlayan tehdit, darp, insan kaçırma ve cinayetlere son verilmelidir.

Türkiye ve Rusya arasında bu yıl sonunda yapılacak olan Üstdüzey İşbirliği Konseyi’nde ve Türkiye ile Rusya arasında yapılacak olan tüm toplantılarda Kırım Tatarlarının yaşadığı sorunlar gündeme getirilmelidir.

Kırımın işgaline karşı uygulanan kısıtlamaların bazı Türk şirketleri tarafından çeşitli yollara delindiği görülmektedir. Bunu engelleyici  tedbirler için resmi girişimlerde bulunulmalıdır.

Kırım Tatarlarının milli varlığının korunması için  İslam Konferansı, AGİT, Avrupa Konseyi, AB ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşlara çağrıda  bulunulmalıdır.

Her yıl yapılan 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde tüm dünyada  Kırım’da insan hakları ihlal edilen Kırım Tatarlarının korunması için  KTMM’nin Karar alması beklenmektedir.

Kırım’daki Kırım Tatar varlığı her zamankinden daha ciddi tehdit altındadır. Türkiye ve Türkiye dışındaki Kırım Tatarlarının işbirliğini  geliştirici somut çalışmaları başlatmaları gereklidir.

Kırım’ın işgalini kabul eden kuruluşlar ile ve işgalcilerle işbirliği yapan kişi ve kuruluşlar kınanmaktadır. 

Yapılan  “Ortak Akıl Çalıştayı” Kırım Tatarlarının milli sorunlarının tartışılması için bir başlangıç olarak kabul edilmiştir. Çalıştay’ın katılımcıları somut işbirliği projelerinin hazırlanması, geliştirilmesi için yeni çalıştayların yapılmasını zaruret olarak görmektedir.http://www.sakaryagazetesi.info/

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica