logo

Rus basını araştırdı: İşte Türkiye’nin en popüler 5 tatil kenti

tr ru (350 x 233)

Rus basını araştırdı: İşte Türkiye’nin en popüler 5 tatil kenti

RTİB’in U-News24.ru haber sitesine dayandırdığı habere göre Türkiye’nin en popüler 5 tatil kentinin ismini açıkladı. Rus haber sitesi, “Тürkiye, o kadar da fazla para harcamayarak konforlu tatil yapılacak dünyanın tatil bölgelerinden biri. Burada çok sayıda otel, restoran, mağazalar var. Bunun dışında turistler bir çok görülmesi değer yerlerle tanışıyor. Türkiye çok büyük ülke. Türkiye’de turizm iyi gelişmiş bulunuyor. Fakat turistler arasında özellikle popüler olan bir kaç kent var” diye övdü.

Haber sitesi kent sıralamasını şöyle yaptı:

antalya (Copy)

1. Аntalya

Bu kent en popüler Türk tatil kenti sayılmakta. Ülkenin güneyinde ve Antalya bölgesinin Akdeniz kıyısı batısında bulunmakta. Kışın burası sıcak ve ıslak. Yazın ise kuru ve sıcak.  En iyisi Antalya’da Nisan-Ekim ayları döneminde gitmek lazım. Bu dönem içinde Antalya’da hava sıcaklığı 20 derece.

Burada çok sayıda otel var. Ancak, geceleme için bir yer seçerken, bu şehrin oldukça gürültülü olduğu düşünülmelidir. Bu nedenle, küçük çocuklarla ya da yaşlı insanlarla dinlenirken ya da aşırı gürültüden hoşlanmıyorsanız bu durumda şehrin merkezinde yaşama fikrinden vazgeçmeniz daha iyidir. O zaman kente yakın alanda bulunan otelleri tercih etmeniz en iyisi.

Antalya’ya gelen turistler sonsuz plajları, sıcak denizleri ve tarihi koylarının keyfini çıkarabilirler. Günlerce güneşlenmek istemeyen turistler için birçok gece kulübü, restoran, bar ve kafe bulunmaktadır. Alışveriş yapmayı sevenler altın takı, kürk, kıyafet, ayakkabı ve çeşitli ürünleri satılan çeşitli alışveriş merkezlerini ve mağazalarını ziyaret edebilir. Bu tatil yerinde ünlü markaların açık butikleri yer almaktadır. Antalya’da turistler kalenin duvarlarını, Atatürk’ün ev müzesini, Muratpaş ve İskele camisini, Adrian kapılarını görebilirler. Bu kentin çevresinde eski çağ arkeolojik anıtları var.

Antalya’da acil çağrı merkezi işletmesi var.  Onu 112 nolu telefonla arayabilirsiniz. Çağrı ücretsizdir. Rusça konuşan operatörle bağlantı olasılığı vardır.

 alanya (Copy)

2. Alanya

Bu şehir Akdeniz’in güneydoğu kıyısında kayalık bir çıkıntı üzerinde yer almaktadır.  Alanya, portakal ve limon ağaçlarının kokulu bahçeleriyle çevrilidir. Burada Türkiye’nin en rahat ve güzel plajları var, bu yüzden denize yakın güneşte dinlenmeyi seviyorsanız o zaman bu tatil yerine gitmeniz gerekiyor. Alanya, Türkiye’nin en sıcak şehirlerinden biridir. Yıllık ortalama sıcaklık 20 derece olmakta. Kışın tatil nispeten serin, rüzgarlı ve yağışlı. Aynı zamanda da, yaz ayları sıcak, kuru ve uzun olmakta. Tatil altyapısına gelince, Alanya’da ve çevresindeki kasabalarda çok sayıda otel var. Kentsel karmaşa hayatını sevmiyorsanız Avsallar ve Mahmutlar’da yerleşmek en iyi fikir. Gece partileri ve şenliklerini sevenler şehir merkezinde otellerde kalmak en iyisi.

Kentte çok sayıda alışveriş ve eğlence merkezi, gece kulübü, mağaza, restoran ve kafe bulunmaktadır.

Alanya’da antik yerlere çeşitli geziler düzenleniyor. Eskstremal spor türü sevenler de burada iyi dinlenebilirler. Orada dağcılık, rafting ve trekking yapabilirsiniz. Bu tatil yerinin özelliği, ualaşılır olmasıdır. Bu şehirde, sınırlı bütçeli insanlar da tatil yapabilir.

Özel olarak kum ve çakıl kumsal plajlarında bulunmaya değer. Bunların arasında en iyisi Kleopatra plajıdır.  Alanya’ya vardığınızda, yerel kaleleri ve mağaraları, Kızıl Kule’yi, Tersane, Atatürk Ev Müzesi’ni ve Kervan Saray Alarahan’ı ziyaret etmeyi unutmayınız.

 
marmaris 01 (Copy)

3. Маrmaris

Marmaris, ülkenin güneybatısındaki en güzel kenti olmaktadır. Muğla’nın Akdeniz sahilinde tarihi bir koyda yer almaktadır. Buranın iklimi tipik Akdeniz iklimidir. Ocak ayında ortalama hava sıcaklığı yaklaşık 7.5 derece. Kış mevsiminde yağmurlar ve ıslak kar oluyor.

Yaz aylarında sıcaklık 30 derece.

Marmaris, uluslararası kulüp hayatının iyi geliştiği yer. Yani bu bağlamda gençler için bir tatil yeri.

 Bu nedenle, gürültülü ve unutulmaz gecelerin hayranı iseniz, o zaman tam olarak oraya gitmeniz gerekir. Orada tüm dünyadan gelen DJ’lerin sunumlarını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Marmaris, dalışseverler için ilginç yerr. Yerel şirketler, Akdeniz ve Ege Denizi’nde yüzlerce dalış yapacak mekanları turistlere sunuyor.

Marmaris’te, Türkiye’nin tüm kıyılarındaki en güzel limanı var. Kentin su sporları da gelişti. Orada su kayağı, sörf ve yatçılık sevenleri görebilirsiniz.

Marmaris’te tatil sezonunun sonunda yarışmalar yapılıyor ve buraya çeşitli yüzme tesislerinin sahipleri katılıyor.

Marmaris fotoğrafseverler arasında popüler. Şehrin güzel ve rahat kumsalları var.

Şehrin doğu kesiminde Bar sokağı var. Burada birçok restoran ve bar bulunmaktadır. Su parkı da Marmaris’in doğusundadır.

Mutlaka Marmaris kalesine uğrayın. Burası eski bir kale, şu anda bir müze. Ayrıca, Kleopatra adasını ziyaret edin, burada, efsaneye göre Mark Antony, Kleopatra için özel olarak Mısır’dan kum getirmişti.

 belek (Copy)

4. Belek

Yukarıdaki şehirlerde farklı gelirli insanlar kalabiliyorsa, Belek gerçekten de pahalı bir belde sayılmakta. Tüm kıyı şeridinde, iyi korunmuş plajları, golf sahaları, turistik yerleri bulunan dört ve beş yıldızlı oteller bulunmakta. Orada naidr olan üç yıldızlı oteller plajlardan uzakta.

Belek Akdeniz sahilinde bulunmaktadır. Kışın, burada ortalama hava sıcaklığı 10 derece altına düşmez. Yaz aylarında, sıfırın 45 derece üzerine çıkabilir. En iyisi Mayıs ile Ekim ayları arasında Belek’e gidiniz.

Burası, çocuklarla gelen ve sakin tatil ortamını tercih eden turistler için en uygun seçenek olmakta.

 Belek, futbol sahaları, golf sahaları ile ünlüdür. Ayrıca, ata binmeyi ve SPA prosedürleri sevenler de orada kendilerini rahat hissedecek.

Tatil beldelerindeki plajlar temiz ve kumludur.

 izmir (Copy)

5. İzmir

İzmir Ege Denizi kıyısında bulunmakta. Çevresinde dağlar var. Öncelikle, İzmir’in Türkiye’nin kültür başkenti olarak bilinmekte. Çeşitli gösterileri izleyebilirsiniz ve opera bale sevenler için mekanlar var. Kent Ege Filarmoni Orkestrası, klasik müzik severler için boş zamanlarını geçirmesi için iyi yer.

İzmir’de de çeşitli oteller, restoranlar, kafeler, hediyelik eşya dükkanları var.

Burada antik kültüre ait anıtları ziyaret etmeye değer. Antik Yunanlıların pazar meydanı sayılan Agora’nın harabeleri var. Poseidon ve Artemis’in iyi korunmuş heykellerini görebilirsiniz. Kadifekale kalesi de var.

http://www.rtib.org/news/tr/3450

Etiketler: » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica