logo

Rusya dünyanın ilk yüzen nükleer santralinin inşasını tamamladı

nükleer (Copy)

Rusya dünyanın ilk yüzen nükleer santralinin inşasını tamamladı

Rusya’nın ilk yüzen nükleer santrali Akademik Lomonosov, nükleer yakıt dolumu için St. Petersburg’dan Murmansk’a doğru yola çıktı. Santral, 100 bin kişilik bir şehre yetecek kadar güç üretebilecek.

Yüzen nükleer santral fikrini dile getiren birçok ülke var. Amerika Birleşik Devletleri ve Çin gibi dünya devleri açık denizde ‘yüzen’ nükleer santral inşa etmeyi düşünürken Rusya hızlı davranarak bu projeyi hayata geçirdi. Ülke şimdiye kadarki ilk yüzen nükleer enerji santrali olduğunu iddia ettiği Akademik Lomonosov’u tamamladı. Baltık Denizi’nde inşa edilen santral 70 megawatt elektrik üretme kapasitesine sahip olacak.

Yüzen enerji santrali, nükleer yakıt dolumu için St.Petersburg limanından ayrılarak Murmanks şehrine doğru yola çıktı. Akademik Lomonosov daha sonra petrol sanayi kasabası Pevek’e güç sağlamak üzere Arktik Okyanusu’na doğru yola koyulacak. Ayrıca bir tuzdan arındırma tesisi ve petrol sondaj kulelerine güç verecek.

100 bin kişilik bir şehre güç verebilecek

Gemide iki nükleer reaktör var ve 100.000′den fazla nüfusu olan bir şehre yetecek kadar güç sağlayabiliyor. Projenin 232 milyon dolara mal olduğu ve çalışmaların yaklaşık on yıl önce başladığı bildirildi.

http://www.rtib.org/news/tr/5576

 

 

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica