logo

Rusya’dan Kırım Tatar aktivist Veciye Kaşka’nın vefatı hakkında açıklama

rusya

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliğinden Veciye Kaşka açıklaması

Kırım Tatar aktivist Veciye Kaşka’nın vefatı hakkında

Ukrayna basınının ağırlık verdiği ve maalesef Türkiye’deki Kırım Tatar diasporası temsilcilerinin desteklediği, Kırım’daki Rusya Federasyonu makamlarının eylemlerini itibarsızlaştırma amacıyla uydurulan kampanyanın üzücü sonucunu dikkatinize sunuyoruz.

Son günlerde medyada geniş yankı bulan iddia bu şekildeydi: “82 yaşındaki Kırım Tatar aktivist Veciye Kaşka, 23 Kasım’da Rus kolluk kuvvetlerinin düzenlediği baskının ardından fenalaşıp hayatını kaybetmiştir.”

Bu arada ortaya çıkan gerçekler, konuyu kasıtlı olarak politize etme çabasının olduğunu ortaya koymaktadır. Gerçekte ise Rusya’da aşırıcı örgüt olarak kabul edilen sözde ‘Kırım Tatar Meclisi’ temsilcilerinin şantaj ve paraya el koyma gibi kriminal girişimleri vuku buldu. Durumun mağduru ise, anlaşıldığı üzere, yıllarca Kırım’da yaşayan ve Türk vatandaşının büyük miktardaki parasına el koyan suçlularla birlikte gözaltına alınan Veciye Kaşka’nın torunuyla tanıştığı için zor durumda kalan dürüst bir Türk vatandaşı oldu.

Bahsi geçen olay, sözde ‘Kırım Tatar Meclisi’ temsilcilerinin eylemlerinin tasvip edilmeyecek nitelikte olduğunu bir kez daha gün yüzüne çıkardı.
http://www.turkey.mid.ru/tur/news/069.html

 

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica