logo

Rusya’dan Suriye’ye başlatılan operasyona ilişkin ilk tepki

rusya suriye abd (Copy)

Rusya’dan Suriye’ye başlatılan operasyona ilişkin ilk tepki

Dün gece ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye yönelik başlattığı operasyona ilişkin Rusya’dan ilk tepki geldi. Rusya Federasyonu Devlet Duması’nın Savunma Komitesi Başkanı Şerin “ABD tüm uluslararası kuralları ihlal etti” dedi.

Şerin, “ABD Başkanı Trump sadece dünya çapındaki bir suçlu değil, ikinci bir Adolf Hitler’dir. Bu, ikinci Belgrad’dır. Bu bir dönüm noktasıdır, egemen bir devlete karşı savaş ilanıdır” dedi.

ZAKHAROVA: BATILI MÜTTEFİKLER, BARIŞ YAKLAŞIRKEN SALDIRDI

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Esad rejimine yönelik saldırısına tepki gösterdi.

Zaharova, “İlk olarak Arap Baharı, Suriye halkını test etti. Sonra Suriye ve Irak’taki IŞİD, şimdi de akıllı Amerikan füzeleri. Bağımsız bir ülkenin yıllardır terörist saldırganlığı altındaki başkentine saldırıldı” ifadelerini kullandı. Zaharova, “Barış için şansı olduğu bir zamanda Suriye’nin başkentine saldırmak için anormal olmalısınız” dedi.

RUSYA’NIN ABD BÜYÜKELÇİLİĞİDEN AÇIKLAMA

Rusya’nın ABD Büyükelçisi Anatoliy Antonov, Suriye’ye yapılan füze saldırısının sorumluluğunun ABD, İngiltere ve Fransa’ya ait olduğunu bildirdi.

Antonov’un Rusya Büyükelçiliği tarafından yayınlanan açıklamasında, “En kötü endişelerimiz haklı çıktı. Bizim uyarılarımızı duymadılar. Daha önce planlanan senaryo gerçekleştiriliyor. Bizi yeniden tehdit ediyorlar. Biz bu tür eylemlerin sonuçsuz kalmayacağı konusunda uyarıda bulunduk. Tüm sorumluluk Washington, Londra ve Paris’e ait” dedi.

Rusya Devlet Başkanı’nın adresine yapılan saldırılar kabul edilemez olduğunu belirten Antonov, “Geniş çaplı kimyasal silahlara sahip olan ABD’nin diğer ülkeleri suçlama halkı yok” dedi. 

Kaynak : http://www.cumhuriyet.com.tr/

Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica