logo

Rusya’nın Ukrayna’yı İşgal Planları

rus askeri (400 x 213)

Amerikan Stratfor uzmanları Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik olası bir harekatı için üç seçenek çıkarttılar.

Ukturk’unHromadske.tv’ye dayandırdıığı haberde Stratfor’un hazırladığı raporun ayrıntıları yayınlandı.(Resimlerin üstüne tıklayarak büyütebilirsiniz)

1’inci senaryo

Birinci senaryoda, Ukrayna’ya yönelik harekat 400 km’lik bir derinliğe sahip olacak.

46 bin 620 km alanı kapsayacak bölgeye yönelik saldırıda, iki milyona yakın insan işgal altında kalacak.

stratfor 1Rusya’ya böyle bir harekat için 24 bin ile 36 kişilik bir kuvvet ve 6 ile 14 günlük bir süre gerekiyor.

Yeterli bir savunma yapılabilmesi için Kiev yönetimine NATO’dan olası bir yardım gelmesi halinde bölgeye 40 bin 55 bin kişilik bir kuvvetin gönderilmesi gerekebilir.

2’inci senaryo

Bu senaryo Ukrayna’nın Karadeniz ile bağlantısının kopartılması üzerine inşa ediliyor.

Senaryonun gerçekleşmesi halinde Rusya sadece Kırım’a koridor açmakla kalmıyor, tartışmalı Transdinyester ile de bağlantı kurulmuş oluyor.

stratfor 2Böyle bir senaryo ile Ukrayna karadeniz ile bağlantısını tamamen kaybederken, Rusya hem Karadeniz hem de bölgede uzun dönemli bir kontrol sağlıyor.

Senaryonun gerçekleşmesi için Kırım’a kara yolu ile bağlantı açılması şartı.

Bu tür bir harekat için gereken asker sayısı 40 bin ile 60 bin arasında.

Ukrayna’nın içlerine doğru gerçekleştirilecek 645 km’lik bir harekat ile 103 bin 600 km’lik bir alan işgal edilmiş olacak.  Böyle bir harekat için gereken gün sayısı 23 ile 28 gün arasında.

Senaryonun başarıya ulaşması halinde 6 milyon kişi işgal altında kalacak.

Öte yanda Stratfor’un çalışmasında, Dinyeper Nehri’nin genişliği nedeniyle böyle bir harekatın zorluğuna dikkat çekiliyor.

3’üncü senaryo

Stratfor’un öngördüğü üçüncü senaryo ise Dnyeper Nehri’nin sağ tarafında kalan alanın tamamının işgalini konu alıyor. Dnyeper Nehri’nin uzunluğu ve genişliği böyle bir senaryoda sınır görevini görüyor.

Straftor bu tür bir saldırı planını Rusya için ‘en akıllıca’ plan olarak değerlendiriyor. Bu senaryoda doğal sınır, Rusya için sınırları dışında kontrol edilebilir bir savunma hattı anlamına geliyor.

stratfor 3Böyle bir senaryoda Rusya, Ukrayna topraklarının 402 km derinliğine giriyor ve yaklaşık 222 bin 740 km alan kontrol altına alınıyor. Böyle bir harekat için gerekli askeri güç 91 bin ile 135 bin arasında değişiyor.

Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde 13 milyon kişi işgal altındaki topraklarda kalıyor.

Bu büyüklükte bir nüfusun kontrolü için 28 binden 260 bine kadar bir askeri güç gerekiyor. (direnişe bağlı olarak).

Bu rakamın Rusya ordusunun toplam personel sayısının önemli bir kısımına denk gelmesi nedeniyle yetersizlikler yaşanabilir. Raporda kara kuvvetleri alanında yetersizliklere işaret ediliyor.

Bu bir harekat için 11 ile 14 günün gerektiğinin ifade edildiği Stratfor raporunda, böyle bir operasyonun büyük çapta bir seferberliği gerektireceği, bu durumun ise Avrupa ve ABD tarafında önceden fark edileceğine dikkat çekiliyor.

Kaynaklar: hromadske.tvhttp://apostrophe.com.uaStrategic Forecasting, Inc.

Short URL: http://ukrturk.net/?p=35940

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica