logo

SİGARA YASAĞI 5 YAŞINDA

sigara yasak

Dumansız Hava Sahası kapsamında  Türkiye’de Kapalı Alanlarda Sigara içme yasağı 5.yılında. 5. yılında yeni yasaklarla geleceğe merhaba diye yasak tiryakileri vazgeçiremedi.

5 yılda ülke genelinde bin 500 denetim ekibi ile 6 milyon 746 bin 134 denetim gerçekleştirildi. Sağlık Bakanlığı ekipleri denetimlerde toplam 65 milyon TL ceza kesti. Ülke genelinde 402 Sigara Bırakma Polikliniği’nde toplam 863 bin kişi muayene oldu. ALO 171 ‘Sigara Bırakma Danışma Hattı’nı arayan 12 milyonu aşkın kişi sigarayı bırakabilmek için bilgi aldı. Toplam 126 bin 278 kişiye sigara bırakma planı yapıldı.

sigara_tiryakisi

Sağlık Bakanlığı tütünle mücadele kapsamında kapalı alanda sigara yasağının ardından açık alanda da sigara yasağı getiriyor. Tiryakiler, park bahçe, restronlarda açık havada kendilerine ayrılan duman köşelerinde sigara içebilecek. İçinde çocuk olan özel araçlarda da sigara yasağı gündeme gelebilecek. Sağlık Bakanlığı, 2014-2018 Tütünle Mücadele Programı’nda, sigara içen 14.8 milyon kişinin geriye kalan 55 milyonu duman altı bırakmaması için radikal yasaklar için düğmeye bastı. İşte yeni uygulamanın detayları: 

AVM GİRİŞLERİNDE YASAK GELİYOR
Lokanta, kahvehane gibi ikram sektörünün açık alanlarında tütün ve tütün ürünü kullananlar için ayrı alanlar oluşturulacak. İçenle içmeyen aynı ortamda bulunmak zorunda kalmayacak.
Alışveriş merkezleri, sinema ve tiyatro gibi yerlerin bina girişlerinde tütün kullanımının engellenmesine yönelik olarak pasif etkilenim mesafesi tespit edilecek. AVM’lerin kapısının önünde sigara içimi engellenmiş olacak.
Kamuya açık çocuk parkı, okul bahçesi gibi temelde çocukların faydalandığı tüm açık alanlar ile ibadethanelerin açık alanlarında tütün kullanımı yasaklanacak.
Kamu ve özel sektöre ait tüm hizmet araçlarında tütün kullanımı yasaklanacak.
Halen toplu taşıma araçları için geçerli olan tütün kullanımı yasağının sınırları içinde hamile kadın ve çocuk olan araçlar için genişletilecek.
Tütün ve tütün ürünleri satıcılarının ürün alacak gençlerden 18 yaşını doldurduklarını gösterir resmi belgeleri istemeleri sağlanacak.
TAPDK tarafından kimlik belgelerinin istenilmesi konusunda satıcılar bilgilendirilecek ve bu uygulama sık denetlenecek.
Tıpkı alkollü içeceklerde olduğu gibi eğitim kurumlarına da 100 metre mesafesine kadar sigara satışı yasaklanacak.

AÇIK ALANDA SİGARA KÖŞESİ
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da, katıldığı bir televizyon programında yeni düzenlemelerin en yakın sürede hayata geçeceğini belirterek, “Alkol ve uyuşturucu kullananların yüzde 85′i önce sigarayla başlıyor. Dolayısıyla biz öncelikli olarak sigara içme oranlarını düşürerek çocuklara örnek olacağız. Çocuk parklarında sigara içmek yasaklanacak, genel parklarda ya da restoranlarda açık alanda olsa bile açık alanın ancak bir köşesinde sigara içme alanları olacak. Açık alanlarda hep birlikte oturduğu zaman toplumun üçte ikisi, hatta dörtte üçü sigara içmediğine göre bu kesimi sigara muhataplığına maruz bırakmamak için açık alanda bile sigara içme köşesi yapılması gibi bir planlamamız var” şeklinde konuştu.

Türkiye’de sigara tüketimine ilişkin ilk yasal kısıtlama, 26 Kasım 1996 tarih ve 22829 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun ile öngörülmüştür. Bu Kanun ile sigara başta olmak üzere tütün ürünlerinin zararlarının anlatılması ve tüketiminin önlenmesine ilişkin tanıtım, vb. uygulamalar gündelik hayatta yer bulmaya başlamıştır.

4207 sayılı Kanunda 19 Ocak 2008 tarih ve 26761 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan 5727 sayılı Kanun’la esaslı değişikliklere gidilmiş, sigara başta olmak üzere tütün ürünlerinin, evler hariç, her türlü kapalı ortamda tüketimi yasaklanmıştır. 5727 sayılı Kanun’un bu hükümleri, anılan kanunun yayımından 1,5 yıl sonra tam olarak yürürlüğe girmiştir. Bu bağlamda Türkiye’de 19 Temmuz 2009 tarihinden beri evler hariç her türlü kapalı ortamda sigara tüketimi yasaktır. Bunun yanında 2013 yılında çıkarılan bir kanunla taşıtlı araçlar içinde de sigara yasağı başlamıştır. Sonuç olarak Türkiye, sigara tüketimi ile en sert mücadele eden ülkeler arasında sayılmaktadır.

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica