logo

TÜRK ve RUS ORDULARI

Türkiye – Rusya krizi Ukrayna basınında geniş yankı buldu.

İki ülke arasındaki gerilim Ukrayna tarafından yakından takip edilirken, basında ve sosyal medyada Türkiye ile Rusya krizinin seyri konusunda farklı senaryolar tartışılıyor.

Bu senaryolardan en kötüsü olası bir çatışma olarak değerlendiriliyor.

‘Ordular karşılaştırılıyor’

Ülkenin en fazla okunan internet gazetelerinden Korrespondent.net’te iki ülke orduları karşılaştırılıyor.

Karşılaştırmada her iki ülkenin de son teknoloji ürünü silahlara sahip olduğu ifade ediliyor.

Haberden satır başları şöyle:

Türkiye:

AIR_F-16s_Turkish_Armed_lgTürk Hava Kuvvetleri’ndeki F 16’lar ABD lisansı ile Türkiye’de üretiliyor.  Toplam 250 adet F16’ya sahip Türkiye’nin elinde 30 adet yeni nesil Block + teknlojisine sahip F-16 bulunuyor.

koral 1Aselsan tarafından üretilen Koral elektronik sistemleri  düşman radar yayınlarını tespit ettikten sonra tüm bilgiyi  Radar Elektronik Taarruz (KORAL ET) Sistemine iletiyor.  Sistem de hedef düşman radarlarını karıştırıyor veya köreltiyor.

Bu sistemler alanında en iyilerinden biri olarak kabul ediliyor.

denizaltı gur turkiyeGür sınıfı denizaltılar Türk Deniz Kuvvetleri’nin en etkili araçları arasında kabul ediliyor. Halen silah, muhabere ve atış kontrol sistemleri açısından benzerleri arasında en gelişmiş denizaltı olarak değerlendiriliyor.

UkrTürk’ün notu: Su altı unsurlarını “hedef olarak görünmez hale getiren”, “Denizaltılar İçin Akustik Aldatıcı Sistemi”ni (DAKA) milli imkanlarla geliştirdi. “Preveze ve Gür” sınıfındaki 8 Türk denizaltısına monte edilen sistemler sayesinde, Türk donanmasının su altı unsurları, torpidolara karşı görünmez hale geldi.

Heybeliada-Savaş-Gemisi-KorvetHaberde Türk Deniz Kuvvetleri’nin envanterindeki Ada sınıfı korvetlereözel yer ayrılmış.  Türk Deniz Kuvvetleri’ndeki radar görünürlüğü en düşük olan gemidir. Gemide Harpoon Block II, 76 mm OtoMelara Super Rapid topları ile donatılmış korvetler Türkiye’nin en önemli savunma araçları arasında gösteriliyor.

sat-komandolari-nefes-kesti-sat-komandolari-turk-silahli-kuvvetleri-1465291Korrespondent’in haberinde SAT (Su Altı Taarruz) komandolarına ayrıca dikkat çekilerek, komandoların Akdeniz’deki Rus gemilerine yönelik gizli saldırı operasyonları yapabileceği ifade ediliyor.

Rusya

Korrespondent’in haberinde Rus ordusu için ayrılan bölümde yeni nesil SU – 34’lere dikkat çekiliyor.

su-34 rusyaHaberde SU – 34’lerin F-16’lardan daha fazla mühimmat taşıyabildiği ve daha uzun uçuş menziline sahip olduğu kaydedilirken, Türk F16’larının havadan havaya AIM – 120 füzelerinin 50 km menzile sahip olduğu, Su – 34’teki Р-27/РВВ-АЕ füzelerinin 100 km menzili olduğu belirtiliyor.

krasuha4Krasuha 4 sistemleri Rusya’nın elektronik savaştaki en güçlü kozları arasında bulunuyor. 300 km menzile sahip Krasuha, karşıt güçlerin elektonik sistemlerini kullanılmaz hale getirmek için kullanılıyor.

1164 Atlant sınırı kruvazörler Rus Deniz Kuvvetleri’nin vurucu gücünü oluşturuyor.  Hava unsurlarına karşı füzelere sahip kruvazörler, kara ve deniz hedeflerine karşı da etkin.

1720112SU – 24 savaş uçağının Türk F-16’sı tarafından düşürülmesinin ardından Rusya ünlü Moskova Kruvazörü’nü, Akdeniz’deki Türk kara sularına yakın bir konuma getirmişti.

rus ozel kuvvetleriSeçkin askerlerden oluşan Rus özel kuvvetleri, Rusya’nın etkili silahları arasında bulunuyor. Rusya’nın Ukrayna krizi sırasında çok sayıda özel kuvvet askerini ülkenin doğusunda (Donbass) gönderdiği biliniyor.

Ve siber savaşlar…

cyber wars turkeyRusya, Gürcistan savaşı sırasında ve Ukrayna’daki krizde dünyanın bir çok noktasında siber saldırıya maruz kalmıştı. İki ülke arasında yaşanacak olası bir çatışmada ‘siber orduların’ da etkin olarak mücadele edeceği ifade ediliyor.

Haberde nükleer silahlara gönderme yapılmazken, kara kuvvetlerikarşılaştırmasının olmaması dikkati çekiyor.

Korrespondent.neT

http://ukrturk.net/turkiye-rusya-krizi-ukrayna-basininda-iki-ulkenin-ordulari-karsilastiriliyor/

Etiketler: »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica