logo

Ukrayna Demiryollarına siyasi darbe geliyor

2 hatlı tren_320x212

Ukrayna Demiryollarına siyasi darbe geliyor

Ukrayna’nın en eski kamu kurumlarından Ukrzaliznitsa’nın (Ukrayna Demir Yolları) başbakanlığa bağlanacağı iddia edildi.

Ukrturk’un UNİAN haber ajansına dayandırdığı habere göre, Ukrayna Demir Yolları ‘Ukrzaliznitsa’ Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar sonrası Ukrayna Alt Yapı Bakanlığı’ndan alınarak doğrudan başbakanlığın kontrolüne girecek.
Bakanlık karşı

Haber göre Alt Yapı Bakanlığı, Ukrzaliznitsa’nın doğrudan Bakanlar Kurulu’na bağlanmasına karşı çıkıyor.

Haftanın en önemli siyasi olaylarından biri olarak gösterilen karar sonrası bir açıklama yapan Ukrayna Alt Yapı Bakanı Vladimir Omelyan, kararla ilgili sert eleştirilerde bulunarak ‘demir yollarının yönetiminin bakanlığın kontrolünde olması gerektiğini’ söyledi.

Öte yandan Olmeyan, hedefinin reform yapan hükümetin içinde, başarılı bir bakan olmak olduğunu’ sözlerine ekledi.

Farklı açıklamalar da var

Öte yandan Ukrinform’da yayınlanan habere göre ise, devlet bakanı Aleksandr Saenko facebook hesabından yaptığı açıklamada, çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını, Ukrzaliznitsa’nın yasal olarak zaten Bakanlar Kurulu’nun kontrolünde olduğunu yazdı.

Ulaştırma Bakan Vladimir Omelyan, Türkiye ile Ukrayna arasındaki uçak seferlerinin arttırılmasına olan desteği ile biliniyor.

Geçtiğimiz sene iki ülke sivil havacılık kurumları arasında imzalanan anlaşma sonrası Ukrayna ile Türkiye arasındaki uçak seferleri sayısı haftada 186 adete çıkmıştı.

URL: http://ukrturk.net/?p=44106

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica