logo

UKRAYNA KRİZİ TARIM FİYATLARINI VURDU

TARIM

Ukrayna’da yaşanan kriz dünya piyasalarında tahıl fiyatlarının artışına yol açtı.

Şikago borsasında Temmuz ayının buğday satış sözleşmelerine göre ton başına fiyat 270 doları aştı.

Bu şekilkde fiyat son l3 aylık dönemde azamiye çıktı.

Piyasadaki oyucular Ukrayna’nın Güneydoğusundaki şiddet eylemlerinin hasat işleri üzerine olumsuz etki yapacağından ve tarım ürünleri ihracatını engellemesinde korkuyor
Dünya piyasasındaki tahıllar fiyatları rekor hızla artıyor.

Buğday fiyatı yalnızca son hafta içinde yüzde 3 oranında yükseldi. Alıcılar, piyasada istikrarın korunabileceğinden emin değil. Geçen yaz Birleşik Amerika’nın bazı bölgelerinde yaşanan şiddetli soğukların ve şimdiki kuraklığın tahıllar üretimine olumsuz bir etkisi olacağından korkuluyor.

2013 ylı verilerine göre Ukrana bugday ihracatında dünyada 6. ve mısır ihracatında 3.sırayı aldı.

Bugün yabancı alıcılar Ukrayna’nın bu yıl piyasaya süreceği tahıl miktarından endişe duyuyor.

Tarım ürünleri ihracatının azalacağı tahminlerine dikkat çeken Rusya Tarım Sanayii Kurulu Derneği Yönetim kurulu başkanı Viktor Semönov şöyle dedi:
“Dünya tahıl piyasasındaki durum,tüm dünyada sıradan ınsanların tek kutuplu dünya düzeni kurmak umuduyla dünya haritasını yeniden biçmek istiyen politikacıların eylemlerini ödemek zorunda olduklarını gösteriyor.Yaşanan gelişmeleri üzüntüyle izliyoruz,ancak durumu değiştirecek halde şimdilik değiliz. Her zaman felaketlerden en çok çeken köylülerdi. Günümüzde Ukrayna’nın tarlalarında traktörler, ekme makinaları, biçerdöverler görülmıyor. Tanklar ve “Grad” füzeatarları bu ülkenin tarlalarını dolaşıyor. İnsan bunu düşünmekten bile korkuyor. Bir süre önce duyduğumuz gibi, inekleri otlayan bir adam hayvan sürüsüyle birlikte ateşe tutularak hayatını kaybetti. Tüyler ürperten bir olaydır bu.”
Ukrayna’nın başlıca tahıl ihracat limanı olan Odesa’da yaşananların tahıl ihracatını olumsuz etkileyebileceği iddia ediliyor.

http://turkish.ruvr.ru/2014_05_11/ukraynada-yasanan-kriz-tahil-fiyatlarinin-artisina-yol-acti/

 

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica