logo

UKRAYNA VE KIRIM’DA BAŞARILI POLİTİKACI İŞADAMI ALİ KILINÇ İLE KIRIM VE UKRAYNA GÜNDEMİNE DAİR SÖYLEŞİMİZ

ali kılınç02

İyi Günler Ajans Turkasi okuyucuları Bu hafta Kırım ve Ukrayna siyasetinde önde gelen politikacılarından Türk asıllı işadamı Ali Kılınç Beyle Kırım ve Ukrayna’daki son gelişmeleri değerlendireceğiz.

Ajans Turkasi – Ali Bey, Siz Ukrayna ve Kırım siyasetinde önde gelenlerden birisiniz. Öncelikli olarak Şubat ayında Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç ’in ülkeyi terk etmesiyle başlayan süreçte Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılarak Rusya’ya bağlanmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ali Kılınç – . Kırım’ı Rusya ya bağlanmasını doğru olduğunu söylemek bana göre yanlış, olmaması gerekirdi, bu olup bitenlerin esas sorumlusunun Ukrayna yönetimi başta cumhurbaşkanı Yanukoviç olmak üzere emniyet güçleri ve istihbaratının olmamasından kaynaklandığını söylemek mümkün.

 ali kılınç

Ajans Turkasi – Kırım‘ın Rusya’ya bağlanmasının Kırım’a ne gibi avantaj ve dezavantajları olacağını düşünüyorsunuz?

Ali Kılınç – Kırım’ı bir turizm kentini olduğunu ve Kırım’da çok farklı milletlerin yaşadığını aynı zamanda iyi bir yerleşimi olan bir yerdir Kırım. Sovyetlerin dağılmasından bu yana 23 yıldan beri Ukrayna devleti tarafından Kırım’a yapılması gerekenlerin yapılmamasına dikkat etmek gerekiyor. Her başa gelen parti ve üste düzeydeki kurum-kuruluş ve kişiler kendi menfaatlerini öne çıkararak Kırım’ı yönetmişlerdir. Bundan sonrasına bakacak olursak Rusya yönetiminde Kırım’a ne olacak dersek Rusya için özellikle politik yönden ve başta askeri deniz üstleri olmak üzere diğer güçleri için çok önem taşıyan Sivastopol şehri ve Kırım bölgesi ele geçirilemeyen bir nimettir. Bunun yanı sıra gelişmeler Kırım için ilk 1-2 yıl iyi olmayabilir daha sonraki yıllarda Kırım ve Kırım halkı için çok iyi olacağını söyleyebilirim.

 

Ajans Turkasi- Kırım’da KTMM ve Kırım yönetimi arasındaki gerilimi nasıl değerlendiriyorsunuz? Kırımoğlu’nun Kırım’a alınmaması üzerine yaşanan olaylar sonucu Kırım savcılığı KTMM ve KTMM yöneticileri hakkında halkı isyana teşvikten soruşturma açtı. Ayrıca savcılık eylemlere katılan Kırım Tatarlarına maddi cezalar kesti. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz ve bu olaylar Kırım’da etnik bir çatışma meydana getirebilir mi?

ali kılınç01Ali Kılınç – Kırım’da KTMM yönetimi Rusya şartlarına göre uygulanacak yani bütün Kırım’da bulunan diğer halk gibi eşit bir şekilde tutulacak bir ayrım söz konusu olacağının söyleyemem. Kırımoğlu’nun yapmak istediği şeyler geçmişe dönüp baktığımızda beli Ukrayna Devleti ile Rusya’yı aynı görmemek gerekiyor. Kırım Tatar halkı için propaganda ve politika şahıslara üzerinden yapmak çözüm değil artık. Kırım Tatar halkı bunu çok iyi biliyor o yüzden Kırımoğlu’nun haklına gerçekten yardımcı olacaksa bir an önce KTMM yönetim şeklini değiştirmeli, Rusya bu konuda Kırım Tatar haklına faydalı olacak çok proje ve yönetti teklifini yapmıştı. Kırım Savcılık tarafından cezalar ise Rusya kanunları içerisinde yer alarak yapılmıştır ki bu konuda bundan sonra halkın daha dikkatli olmaları bu tür propagandalara gelmemeleri gerekiyor.

 

 Ajans Turkasi- Bu hafta sonu 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar sürgününün 70.yılı anma törenleri  yapılacak. Kırım yönetimi anma etkinliklerini kendisinin yapacağını belirtti. KTMM ise her sene    olduğu gibi anma etkinliğinin KTMM tarafından yapılacağını belirtti. Sizce etkinliklerin yapılması    konusunda KTMM ve Kırım yönetimi anlaşabilir mi yoksa Kırım’da yeni bir gerilim mi bekleniyor?

 Ali Kılınç – 18 Mayıs’ta her zaman olduğu gibi Kırım Tatar sürgünü KTMM tarafından  yapılacağını söylemek mümkün yapılacak anma etkinlikler Rusya kanunları çerçevesi içerisinde  uygun bir şekilde olacağını düşünüyorum Tabii Kırımoğlu yine sorun yaratmazsa.

  atf

 Ajans Turkasi Siz ayrıca başarılı bir iş adamısınız? Yaşanan olayların ekonomiye etkisi  nedir? Kırım’da faaliyet gösteren birçok şirket tekrar Rusya’da kayıt altına geçmesi ve  lisanslarını yenilemeleri gerekmektedir. Hukuki belirsizlik ticareti nasıl etkiliyor.

 Ali Kılınç – Ticari acısından baktığımızda Rusya’da lisans ve diğer hukuki statüler  Ukrayna’dakilere göre daha çok avantajlı ve iyidir. Her yatırımcı ve her iş adamı Rusya da    olduğu gibi Kırım’da daha iyi güven içinde olabileceğini ve aynı zamanda Kırım’da yeni  tasarım da belirlendiği gibi vergi ve diğer devlet dairelerinde daha uygun bir hale  getirildiğini ve bu da çok büyük bir avantaj olduğunu söyleyebilirim.

 293432_4118318529925_1280382527_n

Ajans Turkasi- Turizm bölgesi olan Kırım’da turizm sezonunun bekleneni veremeyeceği söyleniyor. Mayıs bayramlarında turistkaynayan Kırım bu sene boş kaldı. Bunun bir etkisi Kırım’a ulaşımın sadece Moskova aktarmalı olması ve uçak biletlerinin fiyatlarındaki yükseklik söz konusu başta Türkiye olmak üzere Kırım’a yeniden uçuşların başlama ihtimali nedir?

Ali Kılınç – Turizm de ilk yıl için düşüş olacağını söylemek mümkün. Şunu söylemek gerekirse bu yıl Rusya iyi bir kampanya başlatıp uçak fiyatlarını geriye çekerse bu konuda tam tersi olma olasılığı çok yüksek yani turist sayısı çok daha fazla olabilir gecen yıla göre, tabi ki bu turistlerin Rusya vatandaşı olduğunu belirtmekte yarar var. Türkiye’ye uçak seferleri başlama ihtimali çok yüksek farklı yöntemlerle de olsa bu gerçekleşecektir.

 

Ajans Turkasi- 11 Mayıs günü Donetsk ve Lugansk şehirleri referandumla bağımsızlığını ilan ederek Rusya’ya bağlanmak istediklerini belirtti. Sizce Rusya bu bağlanmaya destek verebilir mi? Rusya Devlet Başkanı Putin Ukrayna’nın federe devlet olarak halkına eşit davranmasını istemişti. Ukrayna üniter devletten federe devlete geçer mi? Bazı siyasetçiler buna şiddetle karşı çıkarken bazıları destek veriyor. Sizce Kiev yönetimi federe devlete yeşil ışık yakar mı?

Ali Kılınç – 11 Mayıs Donetsk ve Lugansk referandum bağımsızlığı ıslan etmesi iyi bir sonuç olmadığını söylemek mümkün bu bölgeler Kırım gibi düşünülemez. Rusya’nın da ihtiyacı olduğunu söylemek doğru değil. Söz konusu bölgeler kendi bağımsızlığını ilan etmesi çok risk taşıyor, gelir kaynağı ve destek kaynağı olmayacağını söylemek mümkün.

 

Ajans Turkasi- 25 Mayıs’ta yapılacak Ukrayna Devlet başkanlığı seçimlerine 21 aday katılıyor. Seçimlerde en büyük şans Poroşenko ’ya veriliyor. Seçim ikinci tura kalması durumundan Poroşenko’nun karşısında Timoşenko veya Tigipko’nun olması bekleniyor. Sizce seçimleri kim kazanır. Ve siz parti olarak kimi destekleyeceksiniz?

Ali Kılınç – Ukrayna Devlet başkanlığı seçimleri 25 Mayıs 2014 tarihinde bulunan. 21 adayında çok zayıf olduğunu söylemek mümkün, 21 adaydan büyük şanslı olan Poroşenko olarak görülse de Timoşenko daha fazla etkin olabilir gerekçe olarak Avrupa desteğinden dolayı ver yönetim şeklinde bir geçmişi ve tecrübesi çok önem taşıyor, geri kalan adayların pek aktif olmadıkların söyleye bilirim, Tigipko kendi partisi olmuş olsaydı bölge partisi ( Partiya Region ) ile bir ilişkisi olmamış olsaydı, çok şanslı ve çok güçlü bir isim öldüğünü söylemek mümkündü. Parti olarak değil ama şahsım adıma destek verebileceğim aday Poreoşenko’dur

 

Ajans Turkasi Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında ülkeyi nasıl bir gelecek bekliyor?

Ali Kılınç – Seçim sonrasında Ukrayna bekleyecek pek farklı değişiklikler olacağını düşünmüyorum, şayet Avrupa Birliği ve Amerika desteği olmasa yerinde sayıp duracak hatta daha da kötüye gitme ihtimalî çok yüksek olacağını söylemek mümkün olacaktır.

 1351258610_3

Ajans Turkasi-  Siz Türk asıllı olmanıza rağmen Ukrayna vatandaşısınız 2012 Ukrayna Parlamento seçimlerinde Ridna Vitçizna Partisinden 3.sıra milletvekili adayı oldunuz. Siyasi kariyeriniz Kırım’da mı Ukrayna’da mı devam edeceksiniz? Kırım’da düşünüyorsanız yılsonu yapılması planlanan Kırım Parlamentosu seçimlerinde aday olmayı düşünüyor musunuz?

Ali Kılınç –  Ben bir iş adamı ve politikacı olarak Kırım’da faaliyet gösteren ve yatırım yapan biri tatbiki Kırım’da faaliyetlerimi devam ettirmeyi düşünüyorum, bu yıl 14.9.2014 yapılacak olan Kırım parlamentosu seçimlerinde aday olmam için teklifler tarafıma yapılmasına rağmen şu anda bir karar vermiş değilim Şu an genel olarak Rusya Ukrayna ve Kırım’a baktığımızda çok olumsuz gidişatlar nedeni ile temkinli olmak açısında olup bitenler ve teklifleri değerlendireceğim.

 

Ajans Turkasi Sayın Ali Bey bizimle Kırım ve Ukrayna’daki son durumları paylaşarak kamuoyunu bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz. Siyasi ve ticari hayatınızda başarılar dileriz.

Ali Kılınç – Size Kırım ve Ukrayna’da yaşananları aktarma sancı verdiğiniz için teşekkür ederim. Umarım Kırım ve Ukrayna’da olayların bir an önce durulması ve halkların barış içerisinde yaşamasıdır.

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica