logo

UKRAYNA’DA EMPERYALİST PAYLAŞMA DEVAM EDİYOR

UKRAYNA’DA EMPERYALİST PAYLAŞMA DEVAM EDİYOR

Ünver SEL

Bugün Ukrayna için önemli bir gündü.Avrupa Birliği, Ukrayna’nın bölünmesine sebep olan “AB ile Ekonomik İşbirliği Anlaşması”nı imzaladı.Ukrayna AB için çok büyük bir bedel ödedi.Ancak AB’nin samimiyeti zamanla görülecek.Ukrayna’nın AB rüyası için yaşadığı bu bölünmeyi yöneticiler ileride izah etmek mecburiyetinde kalacaklar.
unver mak3
Öte yandan 20 Haziran’da ilan edilen ateşkes bugün sona erdi.Ukrayna Cumhurbaşkanı yaşanan yeni ayrışmalar üzerine ateşkesi üç gün daha uzattı.Cumhurbaşkanı Poroşenko,, Ukrayna’da yaşanan iç savaş ve bölünmeyi diplomasi yoluyla çözmek niyetinde hareket ediyor.

Diğer taraftan bölünme yolunda yaşanan son gelişme daha önce Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıların oluşturduğu Kent cumhuriyetlerinden Donetsk ve Lugansk birleşerek “Halk Birliği Cumhuriyeti”ni ilan etti.
unver mak
Ukrayna üzerinde sürdürülen ve binlerce insanın hayatına mal olan emperyalist paylaşım mücadelesinde gelinen aşamayı şöyle tarif etmek mümkündür: Doğu Avrupa’nın bu en büyük ülkesi fiili olarak ikiye bölünmüştür. Batı’ya yoksul Batı Ukrayna, Rusya’ya zengin sanayi bölgeleri ve Kırım kalmıştır.

Rusya’ya karşı Batı ülkeleri yaptırımlar konusunda birlikte hareket etmemektedir.AB/Almanya Rusya’ya karşı yaptırımları genişletme niyetinde değildir.ABD’nin Rusya’ya karşı sürdürdüğü “Enerji Savaşı”nda Avusturya, Rusya ile birlikte hareket etme kararı almıştır.

ABD’nin Avrupa’daki Rusya’nın doğal gazı satışını durdurarak kendisinin ürettiği kaya gazını sıvılaştırarak Avrupaya satma niyeti Doğu Avrupa’nın en büyük ülkesini parçalamıştır.
unver mak2
ABD’nin Güney Akımı projesini bitirme niyeti Türkiye’yi de devre dışı bırakma amacı taşımaktadır.Güney Akımı’na karşı Bulgaristan ve Sırbistan ABD ile birlikte hareket etmektedir.ABD, Ukrayna üzerinden Rusya’nın Avrupa ülkelerine gaz satışını durdurmak için Ukrayna’nın parçalanma senaryosunu kendi hazırlamıştır.

Böylesine büyük enerji pazarı için ABD, Kırım’ın Ukrayna’dan koparak Rusya’ya katılması projesine kendisi yol vermiş ve Kırım’ın Rusya’nın terkibine geçmesine göstermelik tepkisel siyaset izlemiştir.Kırım Tatarlarının eski liderine vermiş olduğu destek ve ödüller göstermeliktir. Bu davranışları adeta kendi dini inançlarından temel alan günah çıkarmaya benzemektedir.

Etiketler:
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica