logo

Ukrayna’da Tatarlara ırkçı saldırı

kırım ukrayna ua

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gösterime giren ve konusunu Kırım masallarından alan Hıdır Dede’’ filminin galası ukraynalı ırkçıların provokasyonuna maruz kaldı.

‘’Satkınlar Ukrayna’yı kaça sattınız’’, ‘’Tatarlar defolun’’ gibi pankartlar açan ve sloganlar atan ukrayna ırkçıları Ukrayna Güvenlik servisi SBU tarafından  engellendi.

SBU tarafından Kiev’deki kamu catering kuruluşlarından birinde hazırlık toplantısı sırasında gözaltına alınan organizatörlerin önceden hazırladıkları  yeşil boyalara, provokatif içerikli poster ve broşürler ve yabancı küratörlerden gelen talimatlar bulundu ve el konuldu.

Ukrayna’nın  tek silah patlatmadan Kırım’ı Ruslara bıraktığını unutan Ukrain ırkçılarının daha evvel de tatarlara ve Ukrayna’da yaşayan Türkiye vatandaşlarına yönelik çeşitli saldırıları olmuştu.

Ukrayna Ukrayna Güvenlik Servisi’nin resmi sitesine göre Kiev dışından gelen aşırı sağcı saldırganların arkasında rusya’nın olduğu iddia ediliyor.

Kırım Tatar halkına karşı etnik nefreti körüklemeyi amaçlayan eylemin düzenleyicilerinin, bu yıl 20 Haziran’da Macaristan Büyükelçiliği yakınındaki  provokasyonu yapanların olduğu kesin olarak biliniyor. O gün, Ukrayna’daki Macaristan Büyükelçiliğini picketing sloganlar ve anti Macar sloganlar atarak ve ilahiler söyleyerek Macaristan Başbakanı V.Orban’ı protesto etmişlerdi.

Haber kaynağı.: Ukrayna Güvenlik servisi  sitesi

https://ssu.gov.ua/ua/news/1/category/2/view/5002#.ZtSt0AFu.dpbs

https://www.arti49.com/ukraynada-tatarlara-irkci-saldiri-1221516h.htm
Etiketler: » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica