logo

Ukrayna’dan Ukraynacı Kırım Tatarlarına şok

 

Kırım tatar ua (Copy)

Ukraynacı Kırım Tatarlarına şok

2014 yılında Kırım’ın Rusya’ya ilhakı sonrası Ukrayna çıkarları doğrultusunda hareket eden Ukraynacı Kırım Tatarlarına Ukrayna Devlet Başkanından soğuk duş.

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko 14 Eylül’de yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın üniter devlet olduğu ve hiç bir şekilde federasyon veya politik özerklik verilmeyeceğinin altını çizdi.

Poroşenko’nun açıklamaları Ukrayna adına siyaset yapan ve dünyada Ukrayna çıkarlarını savunan Kırım Tatarlarında şok etkisi yarattı. 2014′den günümüze 4 senedir yazılamayan ve onaya gelmeyen Ukrayna yeni anayasasında Ukrayna’nın Kırım Tatarlarına Özerklik vereceğini bekleyen Kırım Tatarları şaşkınlığını gizleyemedi.

Ukrayna milletvekili, Ukrayna yanlısı KTMM ve Ukrayna destekli sözde Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı Refat Çubarov’un Ukrayna Anayasa hazırlama komisyonunda yer almasına ve KTMM eski başkanı, Ukrayna milletvekili ve Ukrayna Devlet Başkanı Kırım Tatarlarından sorumlu özel temsilcisi Mustafa Cemilev’in Ukrayna’dan beklediklerini alamadıkları, Ukrayna’nın bir kez daha Kırım Tatarlarını yalnız bıraktığını ortaya çıktı.

Ukrayna, Kırım Tatarlarına Kültürel Özerklik verilebileceğini açıklamış buda sadece Türkiye’de derneklerin faaliyet alanı ve yetkisi olarak benzerlik göstermektedir.

Kırım Tatar Milli Kurultayı, Kırım’da bağımsız Kırım Tatar Cumhuriyeti’nin kurulması için karar almasına karşı, Ukrayna yanlısı Kırım Tatar siyasetçiler Kırım’ı Ukrayna toprağı olarak kabul etmektedir

 

 
 

 

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica