logo

Ukraynalı Kırım Tatarlarının hedefinde Türkiye var

 

ciygoz-ukrayna (Copy)

Ukraynalı Kırım Tatarlarının hedefinde Türkiye var

Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasıyla Ukrayna’yı destekleyen Kırım Tatarları, Türkiye’yi zor durumda bırakmak için girişimleri hız kesmiyor.

Rusya tarafından Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılarak Rusya’ya bağlanmasıyla Ukrayna’yı desteklemesi ve resmi olarak kaydının bulunmaması sebebiyle yasaklanan ve faaliyetleri sebebiyle tutuklanan ve Türkiye’nin girişimleriyle serbest bırakılan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan yardımcıları Ahtem Çiygöz ve Bahçesaray eski valisi İlmi Umerov’un Türkiye’yi zor durumda bırakmak için çabaları sürüyor.

Türkiye’nin girişimleri sonucu 25 Ekim 2017 tarihinde Rusya Devlet başkanı Putin’in affıyla Türkiye’ye yollanan Ukraynacı KTMM Başkan yardımcıları Ahtem Çiygöz ve İlmi Ümerov, serbest bırakılma sebeplerinin açıklanması için sürekli olarak Rusya devletine başvuruda bulunuyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ve Ukrayna yanlısı KTMM Başkanı ve aynı zamanda Ukrayna milletvekili Rıfat Çubarov’un Çiygöz ve Ümerov’un serbest bırakılmasıyla ilgili Türkiye’nin girişimlerine yaptıkları teşekkür unutulmakta.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ricasıyla gerçekleşen af, Ukraynacı Kırım Tatarları tarafından Türkiye’yi zor durumda bırakma çabasıyla kullanılması tepki çekti. Ukraynacı Kırım Tatarlarının af sebebiyle ilgili sürekli başvuru yapması ve olayı medyada gündemde tutma çabası Türkiye’nin ileride ikili ilişkiler sayesinde Rusya içerisindeli Türk halklarının huzur ve güvenliğine yönelik adımların önüne engel teşkil etmesi için çabalayan kişi ve kurumların minnet duygusu yerine saldırgan tavrına açıklama getirilemiyor.

Türkiye’nin maddi ve manevi olarak senelerdir desteklediği Ukraynacı Kırım Tatarlarına yönelik tutumunda ne gibi değişiklik olacağı merak edilmekte. Geçtiğimiz günlerde Ukrayna taraftarı bir grup Ankara’da düzenlenen Türk Tarih Kongresine davetli katılan Kırım Cumhuriyeti Kültür Bakan yardımcısı ve araştırmacı yazar İsmet Zaatov’a yönelik sunumuyla alakası olmayan provakatif sorular sorarak Kongreye gölge düşürmek istemişti

 

G

 

 




 

Etiketler: » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica