logo

Ukrayna’nın anayasal hedefi AB ve NATO

verhovna rada (Copy)

Ukrayna’nın anayasal hedefi AB ve NATO
Ukrayna Parlamentosu, Anayasa’da yaptığı değişikle AB ve NATO üyeliğini Anayasal hedef koydu.

Anayasa değişikliği 334 milletvekili “evet” oyuyla kabul edildi.

20 Eylül 2018 tarihinde Ukrayna Parlamentosu Verkhovna Rada, Ukrayna’nın AB ve NATO’ya tam üyeliği konusunda devletin stratejik seyrini belirleyen yasa tasarısını Anayasa Mahkemesine göndermişti. 22 Kasım 2018’de, Ukrayna Anayasa Mahkemesi tasarıya yeşil ışık yakmıştı.

Anayasa’da kabul edilen değişikliklere göre 85. Madde, Verkhovna Rada’nın yetkilerinin, iç ve dış politika temellerinin belirlenmesini, devletin Ukrayna’nın Avrupa Birliği ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne tam üyeliğe ulaşma konusundaki stratejik seyrinin uygulanmasını içerdiğini belirtmektedir.

102.Madde, “Ukrayna Devlet Başkanı’nın, Ukrayna’nın Avrupa Birliği (AB) ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne (NATO) tam üyeliğini elde etmek için devletin stratejik hedeflerinin uygulanmasının garantisi olduğunu” öngören hükümle tamamlanmıştır.

116.Madde de, Bakanlar Kurulunun “Ukrayna’nın Avrupa Birliği ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne tam üyelik kazanması için devletin stratejik seyrinin uygulanmasını sağladığı” ilgili maddeyle değiştirilmiştir.
Etiketler: » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica