logo

Yerel Seçimde İttifakları Bekleyen Tehlike

 

akp mhp chp iyi (Copy)

Yerel Seçimde İttifakları Bekleyen Tehlike

24 Haziran seçimleriyle Türkiye 2 partili düzene doğru hızla ilerlemekte. 24 Haziran seçimlerinde partiler her ne kadar ittifak altında kendi parti ve listeleriyle girsede yerel seçimlerde tek parti olarak girmeye başlamasıyla 2 partili yönetime doğru hızla yol alıyoruz.

24 Haziran seçimlerinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı verilerine göre kayırlı 80 siyasi partiden sadece 10 siyasi parti seçime girme hakkına sahipti  (AK Parti, BTP, BBP, CHP, DP, HDP, İYİ Parti, MHP, Hüda Par, Saadet Partisi ve Vatan Partisi). Bu partilerden AKP (BBP, AKP listelerinden aday gösterildi) ve MHP Cumhur İttifakı çatısı altında, CHP, İYİ Parti ( Demokrat Parti İYİ Parti listelerinden aday gösterildi.) ve Saadet Partisi Millet İttifakı adıyla ittifaklar oluşturdu. Bağımsız Türkiye Partisi ise seçimlere katılmayacağını açıkladı. Hüdapar, HDP ve Vatan Partisi seçimlere tek başına katıldı.

Cumhur İttifakı %53,66

  • ADALET VE KALKINMA PARTİSİ %42,56
  • MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ %11,10

HÜR DAVA PARTİSİ %0,31

VATAN PARTİSİ %0,23

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ %11,70

Millet İttifakı %33,95

  • CUMHURİYET HALK PARTİSİ %22,65
  • SAADET PARTİSİ %1,34
  • İYİ PARTİ %9,96

BAĞIMSIZ Adaylar %0,15

oy aldı.

24 Haziran seçimlerinde partiler kendi isim ve listeleriyle girdiği için seçmenler görüşlerine en yakın partiye oy verdi. Peki 31 Mart yerel seçimlerinde ne olacak?

Seçim yasası yerel seçimlerde ittifakların iş birliği yapmasına imkan tanımıyor. Bu sebeple siyasi partiler ya seçim bölgesinde girmeyerek ittifak ortağının gösterdiği adayı destekleyecek yada kendi listesiyle ittifak ortağına rakip olacak.

MHP’nin AKP’ye Katılması

MHP seçmeni bu yazıya kızabilir fakat seçim sisteminin götürdüğü 2 partili sistemde MHP, AKP’ye katılabilir. Bunun en somut örneğini MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Türkiye’nin en büyük üç ilinde İstanbul, Ankara ve İzmir’de aday çıkarmayacakları ve AKP’nin adayını şartsız destekleyeceklerini açıklaması oldu.

Ülkücü Camia taban olarak ittifaka asla sıcak bakmadı ve desteklemedi. Çünkü AKP’nin senelerdir sürdürdüğü Türk Milliyetçiliğine karşı düşmanca tavrı, Çözüm Süreci açılımları, Özelleştirmeler, Yandaşların kayyılması, torpil, cemaatlerin devlete sızması, Andımız, ekonomik ve ahlaki çöküş ve daha bir çok olaydan AKP yi sorumlu tutuyor. 17-25 Aralık, 15 Temmuz sonrası AKP’nin millileşme politikalarına sevinen ülkücü camia kısa bir sürede AKP’nin aynı tas aynı hamam davranışları sebebiyle AKP’yi ve adaylarına karşı tepkilidir.

Bahçeli’nin 23 Ekim’de grup toplantısında yaptığı İttifak yerelde yok açıklaması ittifakı içine sindiremeyen Ülkücü Camiaya bayram havası yaşatmıştı. İttifaka karşı olan partilerin sevinci grup toplantısında birbirlerine sarılmalarından ve ağlamalarından gözönüne serilmişti.

Fakat Devlet Bahçeli, AKP lideri Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası, yerel ittifak yapacakları açıklaması sevinci hüzne bıraktı.

Türkiye’nin 3 büyük ilinde seçime girme iktidara talip olmama anlamına gelmektedir. Çünkü 3 büyükşehrin milletvekili sayısı İstanbul 98, Ankara 36, İzmir 28 milletvekili olmak üzere 162 milletvekili kısacası Türkiye’nin %28 de yok olmak anlamında. MHP sadece İstanbul, Ankara ve İzmir dışında daha bir çok il ve ilçeyi AKP ye bıracak buda MHP’nin ufak bir seçim çevresine hapsolmasına sebep olacak.

AKP’nin MHP’nin aday çıkarmaması üzerine Türkiye’de bazı ilçelerde MHP yi destekleyeceği tahmin ediliyor. İstanbul’da MHP’nin kazanma ihtimali bulunan 4 ilçe yerine AKP, MHP desteğiyle bile kazanma ihtimalinin hayal olduğu Beşiktaş, Maltepe ve Silivri’de MHPli adayları destekleme kararı alması Ülkücülerin tepkisine yol açtı.

MHPliler istanbul’da kazanma ihtimalleri olan bir ilçede seçime girmek ve İstanbul’u MHP Belediyeciliği ile tanıştırmak istiyordu. İttifak gereği MHP İstanbul’da Büyükşehir dahil olmak üzere 36 Belediye başkanlığında aday göstermeyecek.

Burada asıl soru, MHPli seçmen AKP adaylarına oy verecek mi?

MHP’li seçmenin AKPli adaylara az düzeyde destek vereceği tahmin ediliyor. 24 Haziran seçimlerinde Türkiye genelinde MHP seçmenin önemli bir kısmı Erdoğan karşısındaki adaylara oy verdi.

24 Haziran seçimlerinde

Cumhur İttifakı %50,68

  • ADALET VE KALKINMA PARTİSİ %41,74
  • MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ %8,14

HÜR DAVA PARTİSİ %0,19

VATAN PARTİSİ %0,21

HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ %12,52

Millet İttifakı %36,34

  • CUMHURİYET HALK PARTİSİ %26,51
  • SAADET PARTİSİ %1,5
  • İYİ PARTİ %8,05

oy aldı.

Burada önemli nokta Milletvekili seçimlerinde CHP İstanbul’da başarısız olsada 2014 yerel seçimlerde %40 üzerinde oy alması. İstanbul’lular yerel seçimde Belediye başkanını değiştirmek için karşısındaki en güçlü aday çevresinde birleşiyor.

İYİ Parti, İstanbul’da Büyükşehir Belediye Başkan adayı çıkarmayacağı ve CHP adayını destekleyeceğini açıkladı. Saadet Partisi ise seçime tek başına girme taraftarı.

İstanbul’da Büyükşehir’de düğümü çözecek kilit parti HDP.

Kürt seçmen 3 bölünecektir belirli bir kısmı AKP’yi belirli kısmı HDP’yi bir kısmıda CHP adayını destekleyecektir.

HDP, CHP’yi destekleyecek ve benzeri saçma açıklamalar yandaş çekme amaçlıdır. HDP, AKP zamanında vucud bulmuş bir siyasi oluşumdur. Çözüm süreci, Kürtçe Tv ve birçok imkan ve destek AKP zamanında verildi. AKP’nin Kürtleri kendine çekmek için verdiği tavizler işe yaramadı ve HDP vucud buldu. Bu sefer AKP politikalarını git gele çevirdi.

CHP, İstanbul’u Kazanabilir

CHP, İstanbul’u kazanmaya hiç bu kadar yakın olmamıştı. CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye başkanı, ve sağ geçmişten gelen biri.

AKP’nin İstanbul’daki yorgunluğu ekonomik kriz ve ittifaklar göz önüne alındığında kazanma ihtimali oldukça yüksek.

Ama burada asıl mesele Büyükşehri kazanmak değil, İstanbul ilçelerini kazanıp, Büyükşehir Meclisinde güçlü olmak.

İstanbul’u CHP veya AKP kazansa bile ilçe belediyeleri meclis üyelerini kazanamadığı zaman İstanbul’u yönetemez. Belediye başkanın tüm işlemleri Belediye meclisinde geçmez ve yönetim tıkanır belediye başkanı istifa etmek zorunda kalır. İstifa sonrası mecliste en güçlü siyasi ittifak belediye başkanlığını ele geçirir.

Bunun en somut örneğini Ankara’da yaşadık. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Erdoğan’ın istifa çağrısına direnmiş fakat belediye meclisinde AKPli üyelerin Gökçek’in işlerine ret oyu vermesi ile belediyeyi yönetemeyecek duruma gelen Gökçe istifaya mecbur kalmıştı.

Bu sebeple, CHP ve İYİ Parti sadece İstanbul Büyükşehir’de değil ilçe belediye ve meclis üyeliklerinde de ittifak yapıp tek liste girmelidir.
 

ANKARA SEÇİM YAZISI ADAYLAR AÇIKLANINCA

 

 

Etiketler: » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

Yandex.Metrica